Jsme na počátku zelené průmyslové revoluce

Mariánské Lázně - Jsme na počátku nové průmyslové revoluce na zelených technologiích, která bude vedena z regionů, řekla ve čtvrtek na neformálním setkání ministrů regionálního rozvoje EU eurokomisařka Danuta Hübner.

Přidejte svůj názor

„Na našem setkání jsme zkoumali, jak může kohezní politika sloužit k využití politiky regionální při udržitelném rozvoji a očekávaných klimatických změnách,“ řekla dále eurokomisařka.

Eurokomisařku potěšilo komuniké, které ministři a jejich zástupci na neformálních setkání přijali. Toto komuniké klade důraz na strategický charakter této politiky a na zjednodušení mechanismů. Všichni účastníci jednání se shodli na nutnosti dále prohlubovat již zahájenou debatu o budoucnosti kohezní politiky po roce 2013.

„Podpora rozvoje regionů je prvořadým cílem Evropské unie. Vždyť kohezní politika tvoří třetinu rozpočtu EU,“ uvedl ministr pro místní rozvoj ČR v demisi Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Svoboda dále zdůraznil, že soudržnost má být celoevropská a kohezní politika má být zaměřena na ty nejpotřebnější.

Ministři ve svém komuniké mimo jiné požádali Evropskou komisi a radu, aby sestavily přesný harmonogram jednání o legislativním rámci politiky soudržnosti po roce 2013, což by mělo vést k včasnému přijetí nových právních předpisů a programových dokumentů, a tím umožnit reálné zahájení programů od ledna 2014. Ministři jsou také přesvědčeni, že by politika soudržnosti neměla záviset pouze na finanční podpoře ve formě grantů, ale měla by dále uvažovat nad jinými způsoby financování a využívat je v praxi. Ministři dále ve svém komuniké zdůraznili, že politika soudržnosti přispívá k integraci, solidaritě a konkurenceschopnosti v Evropě. Také se domnívají, že politika soudržnosti významně přispívá k plnění Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost a plnění Goteborské agendy a podporuje veřejné investice a stimuluje další veřejné a soukromé zdroje.

Cílem politiky soudržnosti, známé také pod názvem kohezní politika, je vyrovnávat rozdíly mezi regiony.

Neformálního setkání v Mariánských Lázních se zúčastnilo pouze sedm ministrů, z ostatních států EU přijeli pouze jejich zástupci. Cyril Svoboda tuto malou ministerskou účast přičítá současné politice v ČR.

Témata: EU
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zakáže prodej benzinových a naftových aut

26.07.2017 16:26 Aktualizováno Londýn - Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. O…

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

25.07.2017 15:31 Berlín - Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí…

Řecko je s reformami na správné cestě. Nesmí polevit, apeluje eurokomisař

25.07.2017 12:53 Atény - Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes řekl, že Řecko je…

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

25.07.2017 12:21 Paříž - Společnost Eurotunnel v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA o osm procent na 242 milionu eur…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama