MMF přiznal chybu a snížil odhad vnějšího dluhu Česka i dalších zemí východní Evropy

Praha - Mezinárodní měnový fond (MMF) opravil chybu, která vedla ke zveřejnění přehnaných odhadů vnějšího dluhu zemí východní Evropy. Pro Česko byl podíl zahraničního dluhu k rezervám snížen z původně uváděných 236 procent na 89 procent.

Přidejte svůj názor

371

Ve své poslední zprávě o globální finanční stabilitě poskytl MMF minulý měsíc klíčové údaje o 38 vybraných zemích s rozvíjejícími se ekonomikami. Čísla obsahovala rovněž údaje o potřebách refinancování jejich vnějších dluhů v roce 2009 vztažené k zahraničním devizovým rezervám.

Poté, co čísla u některých zemí zpochybnili centrální bankéři, analytici a novináři, MMF údaje revidoval a pro některé východoevropské země uvedl nové. Vedle údajů České republiky byl zredukován také podíl zahraničního dluhu Estonsku na 132 procent z 210 procent a Ukrajině na 116 procent z původních 208 procent. Litevské číslo - 425 procent - bude zřejmě také přepočítáno.

Je možné, že se budou opravovat čísla i u dalších států. MMF oznámil, že všechna čísla ověří a správné údaje publikuje na své webové stránce co nejdříve. „Litujeme zmatku, který mohlo vyvolat zveřejnění chybných údajů," uvedl MMF v prohlášení. Fond dodal, že nyní zkoumá jak chyby vznikly a že podle výsledků prověrky následně upraví vnitřní postupy.

Za chybu v číslech České republiky může podle MMF "omyl ve vstupních datech". V ostatních případech byly splátky krátkodobých dluhů nedopatřením započítány dvakrát.

Dokonce i po redukcích je poměr refinancovaných vnějších dluhů k rezervám mnohem vyšší ve východní Evropě než v Africe, Latinské Americe či Asii. Údaj pro Jižní Koreu, nejvyšší mimo východní Evropu, je 93 procent.

Měnový fond také změnil svůj odhad nákladu britských bankovních ztrát z 13,4 procent hrubého domácího produktu na 9,1 procenta poté, co britské ministerstvo financí sdělilo, že původní čísla jsou chybná.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář Vojtěcha Varyše: Spojené státy Evropské? Unii pohřbívají…

10.12.2017 19:14 Šéf německých sociálních demokratů a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zvedl na…

Francií otřásá salmonelóza. Z trhu musí být staženo 7000 tun kojeneckého…

10.12.2017 17:02 Paříž - Úřady ve Francii nařídily stažení kojeneckého mléka vyráběného skupinou Lactalis pro…

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz, otevření…

08.12.2017 20:48 Moskva - Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil svůj…

V Polsku by se mohly spojit dvě největší banky

08.12.2017 09:09 Varšava - Největší polská banka PKO BP by se podle médií mohla příští rok spojit s bankou Pekao,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama