MMF přiznal chybu a snížil odhad vnějšího dluhu Česka i dalších zemí východní Evropy

Praha - Mezinárodní měnový fond (MMF) opravil chybu, která vedla ke zveřejnění přehnaných odhadů vnějšího dluhu zemí východní Evropy. Pro Česko byl podíl zahraničního dluhu k rezervám snížen z původně uváděných 236 procent na 89 procent.

Přidejte svůj názor

MMF přiznal chybu a snížil odhad vnějšího dluhu Česka i dalších zemí východní Evropy - anotační foto

Ve své poslední zprávě o globální finanční stabilitě poskytl MMF minulý měsíc klíčové údaje o 38 vybraných zemích s rozvíjejícími se ekonomikami. Čísla obsahovala rovněž údaje o potřebách refinancování jejich vnějších dluhů v roce 2009 vztažené k zahraničním devizovým rezervám.

Poté, co čísla u některých zemí zpochybnili centrální bankéři, analytici a novináři, MMF údaje revidoval a pro některé východoevropské země uvedl nové. Vedle údajů České republiky byl zredukován také podíl zahraničního dluhu Estonsku na 132 procent z 210 procent a Ukrajině na 116 procent z původních 208 procent. Litevské číslo - 425 procent - bude zřejmě také přepočítáno.

Je možné, že se budou opravovat čísla i u dalších států. MMF oznámil, že všechna čísla ověří a správné údaje publikuje na své webové stránce co nejdříve. „Litujeme zmatku, který mohlo vyvolat zveřejnění chybných údajů," uvedl MMF v prohlášení. Fond dodal, že nyní zkoumá jak chyby vznikly a že podle výsledků prověrky následně upraví vnitřní postupy.

Za chybu v číslech České republiky může podle MMF "omyl ve vstupních datech". V ostatních případech byly splátky krátkodobých dluhů nedopatřením započítány dvakrát.

Dokonce i po redukcích je poměr refinancovaných vnějších dluhů k rezervám mnohem vyšší ve východní Evropě než v Africe, Latinské Americe či Asii. Údaj pro Jižní Koreu, nejvyšší mimo východní Evropu, je 93 procent.

Měnový fond také změnil svůj odhad nákladu britských bankovních ztrát z 13,4 procent hrubého domácího produktu na 9,1 procenta poté, co britské ministerstvo financí sdělilo, že původní čísla jsou chybná.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: MMF přiznal chybu a snížil odhad vnějšího dluhu Česka i dalších zemí východní Evropy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama