Evropská unie podrobí banky zátěžovým testům

Brusel - Evropská unie by měla podrobit svůj bankovní systém podobným zátěžovým testům, jaké nedávno dokončila americká vláda v USA. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje.

Přidejte svůj názor

"Rozhodnutí o zátěžových testech přijali ministři financí EU, kteří požádají Výbor evropských orgánů bankovního dohledu, aby zátěžové testy zorganizoval," tvrdí zdroj agentury Reuters, který dodává, že by v Evropě měly být zátěžové testy uskutečněny do konce září.

Podle dalších informací by však Evropská unie měla testovat namísto jednotlivých bankovních institucí spíše odolnost celkového finančního sektoru. "Evropský zátěžový test by měl ukázat, jestli jsou zde nějaké důvody k navyšování kapitálu, jestli mají banky nyní dostatek likvidity," dodává zdroj. Zátěžové testy by měli provádět regulátoři na národních úrovních, v České republice by tak tento úkol spadal do kompetence České národní banky.

Podle agentury Bloomberg by však evropské zátěžové testy neměly zkoumat kapitálovou kondici bank, spíše by se měly zaměřit na zkoumání rizik. Výsledky testů by pak měly být neveřejné, regulátoři by měly pouze oznámit příslušným národním ministerstvům a Evropské komisi agregovaná data.

"Potřebujeme celoevropskou metodu zátěžových testů bank, hlavně proto, že tato ekonomická nemoc je bankovní krize a za druhé nemůžeme očekávat obnovu reálné ekonomiky dříve, než se do bankovního sektoru vrátí důvěra," prohlásil již dříve finský ministr financí Jyrki Katainen.

Zátěžový test USA nedávno ukázal, že z 19 testovaných bank jich 10 potřebuje navýšit kapitál celkem o 74,6 miliardy dolarů. Nejvíce podle testu potřebuje svůj kapitál navýšit Bank of America, a to o 33,9 miliardy dolarů, dále pak Wells Fargo o 13,7 miliardy dolarů, GMAC o 11,5 miliardy dolarů a Citigroup o 5,5 miliardy dolarů.

Témata: banky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odchod Katalánska poškodí ekonomiku, tvrdí firmy

23.07.2017 18:07 Barcelona - Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem…

Britský řetězec Asda zvažuje koupi sítě B&M

23.07.2017 15:08 Londýn - Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních…

Lotyšsko dá pokutu dvěma bankám za porušování sankcí vůči KLDR

22.07.2017 18:57 Riga - Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur (78 milionů Kč) dvě místní banky za…

Evropská komise vyšetřuje dohody německých automobilek

22.07.2017 16:43 Brusel - Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o možných kartelových dohodách mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama