Evropská unie podrobí banky zátěžovým testům

Brusel - Evropská unie by měla podrobit svůj bankovní systém podobným zátěžovým testům, jaké nedávno dokončila americká vláda v USA. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje.

Přidejte svůj názor

"Rozhodnutí o zátěžových testech přijali ministři financí EU, kteří požádají Výbor evropských orgánů bankovního dohledu, aby zátěžové testy zorganizoval," tvrdí zdroj agentury Reuters, který dodává, že by v Evropě měly být zátěžové testy uskutečněny do konce září.

Podle dalších informací by však Evropská unie měla testovat namísto jednotlivých bankovních institucí spíše odolnost celkového finančního sektoru. "Evropský zátěžový test by měl ukázat, jestli jsou zde nějaké důvody k navyšování kapitálu, jestli mají banky nyní dostatek likvidity," dodává zdroj. Zátěžové testy by měli provádět regulátoři na národních úrovních, v České republice by tak tento úkol spadal do kompetence České národní banky.

Podle agentury Bloomberg by však evropské zátěžové testy neměly zkoumat kapitálovou kondici bank, spíše by se měly zaměřit na zkoumání rizik. Výsledky testů by pak měly být neveřejné, regulátoři by měly pouze oznámit příslušným národním ministerstvům a Evropské komisi agregovaná data.

"Potřebujeme celoevropskou metodu zátěžových testů bank, hlavně proto, že tato ekonomická nemoc je bankovní krize a za druhé nemůžeme očekávat obnovu reálné ekonomiky dříve, než se do bankovního sektoru vrátí důvěra," prohlásil již dříve finský ministr financí Jyrki Katainen.

Zátěžový test USA nedávno ukázal, že z 19 testovaných bank jich 10 potřebuje navýšit kapitál celkem o 74,6 miliardy dolarů. Nejvíce podle testu potřebuje svůj kapitál navýšit Bank of America, a to o 33,9 miliardy dolarů, dále pak Wells Fargo o 13,7 miliardy dolarů, GMAC o 11,5 miliardy dolarů a Citigroup o 5,5 miliardy dolarů.

Témata: banky
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Evropská unie podrobí banky zátěžovým testům

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek - anotační foto

Německé firmy se obávají zhoršení ekonomických podmínek

26.03.2017 18:47 Berlín - Řada německých firem se obává zhoršení ekonomických podmínek. V rozhovoru s listem…

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele - anotační foto

Írán uvalil sankce na 15 amerických firem kvůli podpoře Izraele

26.03.2017 18:11 Aktualizováno Teherán - Írán zavedl sankce proti 15 americkým společnostem za jejich údajnou podporu Izraele a …

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více - anotační foto

Finanční správa vybrala do konce března na DPH o 15 procent více

26.03.2017 15:27 Praha - Finanční správa během prvních třech měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty…

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál - anotační foto

Tesku hrozí masivní pokuta za účetní skandál

25.03.2017 17:08 Londýn - Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama