Firmy se bouří. Chtějí po Británii garanci přístupu na trh EU

Londýn - Automobilky, letecké společnosti a další firmy v Británii po oficiálním zahájení takzvaného brexitu žádají Londýn, aby jim garantoval přístup na jednotný evropský trh. Chtějí mít jistotu, že ekonomicky přežijí a některé upozorňují, že překážky ve volném obchodování mohou ohrozit budoucnost automobilek a přerušit letecké spojení mezi Británií a kontinentální Evropou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Firmy, ilustrační foto

Britská premiérka Theresa Mayová dnes oficiálně zahájila proces brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie. Již dříve uvedla, že Británii vyváže z jednotného evropského trhu, ale bude se snažit zajisti zemi co nejlepší přístup na něj.

Výrobci automobilů podotýkají, že případné zavedení cel zvýší náklady a postihne spotřebitele. Varianta, že by se Británie s EU na jasných podmínkách nedohodla, podle nich nepřipadá v úvahu. Trvají i na zavedení přechodného období. Ford, který je největším výrobcem automobilových motorů v Británii, a německá BMW zdůraznily, že neomezený přístup na trh EU je klíčový.

"Nová dohoda v sobě bude muset zahrnovat bezcelní obchod," řekl agentuře Reuters šéf evropské divize Fordu Jim Farley. Ford profituje z celní unie a BMW vyrábí své mini vozy v Oxfordu. Zvažuje přitom, kde otevře plánovanou továrnu na elektrické vozy.

Británie také bude nucena znovu dohodnout přístup na evropský trh v oblasti letecké dopravy. "Je zde významná možnost, že by po březnu 2019 nemuselo být mezi Británií a Evropou žádné letecké spojení," varoval dnes vedoucí marketingu společnosti Ryanair Kenny Jacobs. Konkurenční easyJet rovnou požaduje uzavření dvoustranné dohody.

Jiné firmy, například Google nebo Facebook, naopak oznámily, že budou do svých aktivit v Británii dál investovat a nabírat nové zaměstnance. Německá mediální společnost Bertelsmann a další podniky váhají a chtějí se rozhodnout později, až bude dopad brexitu jasnější.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největším obchodním partnerem Německa je druhý rok po sobě Čína, ČR je…

21.02.2018 18:41 Berlín – V loňském roce, stejně jako v roce 2016, byla největším obchodním partnerem Německa Čína.…

Slovensko a Itálie se přou kvůli firmě Embraco, na kauzu si posvítí Brusel

21.02.2018 15:44 Bratislava - Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga odmítl nařčení, že Bratislava hodlá…

Méně peněz z Bruselu? Chudé regiony včetně ČR mají obavy, píše Politico

21.02.2018 14:10 Brusel - Kombinace odchodu Británie z EU, po němž zůstane v rozpočtu díra za 12 až 13 miliard eur …

Itálie chce zabránit stěhování stovek pracovních míst na Slovensko

20.02.2018 20:31 Řím - Italská levicová vláda se dva týdny před volbami pustila do boje za záchranu pěti set…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama