Občané EU budou moci sledovat předplacený on-line obsah v cizině

Štrasburk - Evropský parlament dnes na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil nařízení, které občanům Evropské unie umožní přístup k jejich předplaceným on-line službám i během krátkodobých pobytů v jiné členské zemi evropské osmadvacítky. V současnosti se uživatelé ke svým předplaceným službám mohou dostat jen v zemi, pro kterou si předplatné koupili. V debatě před hlasováním poslanci dnešní nařízení označili za další krok k jednotnému evropskému digitálnímu trhu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Na základě schváleného nařízení se budou moci občané EU - nejpozději od léta příštího roku - na dovolené, během studijního pobytu či během krátkodobé pracovní cesty na oblíbený film, seriál nebo na sportovní utkání podívat bez problémů i v jiné členské zemi EU, než v které žijí a v níž si on-line službu předplatili.

Evropský komisař pro digitální trh Andrus Ansip označil během středeční debaty, která dnešnímu hlasování předcházela, takzvanou přeshraniční portabilitu on-line obsahů za další krok k jednotnému digitálnímu trhu. Dnes schválené opatření se podle něj stalo spolu se zrušením roamingových poplatků za mobilní služby, které začne platit od 15. června, dalším krokem k tomu, aby se lidé cítili jako doma v celé Evropě.

Poslanci v debatě ocenili především praktický přínos opatření pro běžné občany EU. Několik dní v jiné členské zemi jich totiž každý rok stráví asi 20 procent. Jedná se nejen o lidi, kteří jedou v létě na dovolenou, ale i o studenty na výměnných pobytech, o lidi na služebních cestách nebo o ty, kteří dojíždějí denně za prací do jiné členské země. Jak dlouhý je "krátkodobý" pobyt, nechali poslanci otevřené. Na občany EU žijící dlouhodobě v jiné členské zemi se nařízení vztahovat nebude.

Nařízení se dotkne pouze placených služeb, jako jsou například Netflix, HBO Go, Amazon Prime, Spotify či Deezer. Bezplatně šířené služby budou v zahraničí stále nedostupné, nařízení jim sice poskytování obsahu v jiných unijních zemí umožní, ale pouze pod podmínkou, že ověří zemi trvalého pobytu uživatele, k čemuž jim budou většinou chybět data.

"Když odjedete na dovolenou, budete moci sledovat nadále svůj oblíbený seriál, svůj program, protože jste si ho předplatili, a bylo nesmyslné, abyste byli limitováni jenom na území České republiky," řekla ČTK europoslankyně Dita Charanzová (za ANO), místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, který nařízení projednával.

Na nutnosti přijetí opatření podle ní panovala v europarlamentu neobvykle široká shoda. Zneužití nového nařízení například nákupem předplatného v cizině, kde je levnější, by mělo podle Charanzové zabránit navázání předplatného on-line služeb na zemi trvalého pobytu a také právě omezení na krátkodobé výjezdy. Určitou pojistkou proti zneužití bude i jazyková bariéra, dodala Charanzová.

Podle europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL), předsedy Výboru pro právní záležitosti, je přijetí dnešního opatření reakcí na potřeby evropských občanů vycházející z jejich stále větší mobility. "Pevně věřím, že naše současné rozhodnutí o portabilitě, je první krok k dalšímu propojení evropského trhu," řekl ČTK a ČRo. "Bohužel se to zatím ještě netýká například národnostních menšin, které žijí na území jiného státu," dodal. Svoboda je ale přesvědčený, že dnes schválené nařízení je jen prvním krokem a že budou následovat i další, které by mohly zohlednit právě i potřeby menšin.

"Bouráme tímto nařízením konkrétní část digitálním hranic... Na tomto můžeme budovat nový image Evropské unie pro naše občany," řekl v debatě na plénu český europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP09 a Starostové).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politický krach v Itálii: Prezident odmítl euroskeptika na financích.…

27.05.2018 21:57 Aktualizováno Řím - Designovaný italský premiér Giuseppe Conte se dnes vzdal jmenování do funkce. U prezidenta…

Výdaje firem na IT porostou, klíčový význam má flexibilita zaměstnanců

27.05.2018 13:33 Praha - Více než tři čtvrtiny evropských firem letos zvýšily své rozpočty na IT a technologie.…

Ve Francii vydražili vzácné víno z 18. století. Cena překvapila i samotnou…

26.05.2018 20:55 Paříž - Na východě Francie se dnes vydražily tři vzácné lahve žlutého vína z oblasti Jura ročníku…

Nic není zadarmo? Rozvod s EU vyjde daňové poplatníky zatraceně draho

26.05.2018 08:25 Když si v červnu 2016 odhlasovali Britové vystoupení z EU, možná ani netušili, jak moc velká zátěž…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama