Německá ekonomika zažívá boom: Roste stavebnictví a spotřeba, plusem jsou uprchlíci

Berlín - Spolkový statistický úřad dnes oznámil, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí roku 2017 zrychlila růst na 0,6 procenta z 0,4 procenta v minulém kvartálu. Platy rostou, nezaměstnanost je nízká. Z toho může vytěžit vládní CDU kancléřky Angely Merkelové.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ekonomika

Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) dnes zvýšila svůj odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,8 procenta z původních 1,6 procenta. Dodala, že čeká, že vývoz meziročně stoupne o čtyři procenta. Podle jejího průzkumu se nálada mezi podniky stále zlepšuje a pouze 13 procent z nich očekává zhoršení podmínek. Za největší riziko budoucího růstu považuje většina firem možný nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

"Rozmach ekonomiky má širší základnu. Je tu rostoucí naděje, že půjde o sebeposilující konjunkturu." řekl agentuře Reuters ekonom VP Bank Thomas Gitzel.

Vývoz rostl o 1,3 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Investice do stavebnictví vyskočily o 2,3 procenta, což je nejvyšší nárůst za tři roky. Stavební boom v Německu pohání nárůst populace, větší jistota zaměstnání a rekordně nízké úrokové sazby. Investice do strojů a vybavení se zvýšily o 1,2 procenta.

Optimistické zůstávají německé domácnosti, jejich spotřeba se zvýšila o 0,3 procenta. Státní investice stouply o 0,4 procenta. Táhnou je výdaje na uprchlíky.

Dnešní údaje o růstu jsou další z řady příznivých ekonomických zpráv, což je povzbuzení pro Merkelovou. Zvyšuje jí naději na zisk již čtvrtého mandátu.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S Británií to vypadá zle. Čelí nejdelšímu pádu životní úrovně za více než…

24.11.2017 07:38 Londýn - Analýza britského výzkumného střediska Resolution Foundation dospěla k závažným závěrům.…

Rána pro polské obchody? Vláda chce postupně zakázat nedělní prodej

24.11.2017 07:20 Varšava - Polska vláda chce do roku 2020 zrušit nedělní prodej, aby zaměstnanci měli více času na…

Na černé listině daňových rájů EU se může objevit i Turecko

23.11.2017 17:57 Brusel - Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by…

Růst HDP Německa zrychlil na 0,8 procenta. Daří se hlavně exportu

23.11.2017 13:16 Aktualizováno Berlín - Německá ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zrychlila na 0,8 procenta z 0,6 procenta ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama