Komerční bance se daří, zisk Société Générale naopak prudce klesl

Paříž/Praha - Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 1,06 miliardy eur (27,7 miliardy Kč). Komerční bance (KB) naopak vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun.

Přidejte svůj názor

Komerční banka

Société Générale musela dát ve čtvrtletí stranou 300 milionů eur na případné mimořádné náklady související s právními spory. Příjmy se snížily o 26 procent na 5,2 miliardy eur a zaostaly za očekáváním.

Nízké úrokové sazby snížily příjmy z úroků o 6,6 procenta. Příjmy z poplatků naopak stouply o pět procent.

Stále větší podíl na hospodaření banky má divize drobných bankovních služeb v zahraničí. Divize International Retail Banking & Financial Services se nejvíce podílela na zisku ze všech tří hlavních divizí, a to jak na čtvrtletním, tak na pololetním.

Bez mimořádných položek spojených s restrukturalizací budov centrály dosáhl zisk KB 6,8 miliardy Kč, a byl tak rovněž vyšší o 15 procent. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Celkové výnosy bez loňského příjmu za podíl KB ve společnosti VISA Europe vzrostly meziročně o dvě procenta na 15,6 miliardy Kč.

Bance, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, v prvním pololetí vzrostl meziročně i objem poskytnutých úvěrů, vyšší byly i vklady. Celkový hrubý objem úvěrů stoupl o 5,1 procenta na 599,8 miliardy Kč a vklady o 11,8 procenta na 771,2 miliardy korun.

Provozní výnosy klesly o čtyři procenta na 15,6 miliardy korun. Výnosy očištěné o jednorázové položky vzrostly o dvě procenta, a to díky ziskům z finančních operací. "Klienti významně navyšovali své finanční zajišťování v době okolo opuštění kurzového závazku ČNB," uvedla banka.

Čisté úrokové výnosy klesly o 1,3 procenta na 10,3 miliardy Kč. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 5,4 procenta na 3,2 miliardy Kč. "To značí, že ziskovost z každé koruny poskytnutých úvěrů klesá," upozornil analytik BH Securities Martin Vlček. Dodal, že banka je relativně blízko regulatorní hranice celkových povinných minimálních rezerv, které mají začít platit od léta příštího roku. "Hrozí tedy, že firma bude muset dříve nebo později snížit dividendu," uvedl.

V bance k dnešnímu dni končí ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Albert Le Dirac'h. Nahradí ho Jan Juchelka, který posledních pět let působil v centrále mateřské banky Société Générale v oblasti korporátního a investičního bankovnictví.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S Británií to vypadá zle. Čelí nejdelšímu pádu životní úrovně za více než…

24.11.2017 07:38 Londýn - Analýza britského výzkumného střediska Resolution Foundation dospěla k závažným závěrům.…

Rána pro polské obchody? Vláda chce postupně zakázat nedělní prodej

24.11.2017 07:20 Varšava - Polska vláda chce do roku 2020 zrušit nedělní prodej, aby zaměstnanci měli více času na…

Na černé listině daňových rájů EU se může objevit i Turecko

23.11.2017 17:57 Brusel - Evropská unie zvažuje, zda na černou listinu daňových rájů zařadí i Turecko. Rozhodnutí by…

Růst HDP Německa zrychlil na 0,8 procenta. Daří se hlavně exportu

23.11.2017 13:16 Aktualizováno Berlín - Německá ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zrychlila na 0,8 procenta z 0,6 procenta ve…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama