Ekonomika zachráněna. Úspěch CDU/CSU znamená její kontinuitu

Praha - Vítězství konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové v německých parlamentních volbách znamená kontinuitu a pokračování dosavadního směru nejsilnější evropské ekonomiky, která má zásadní vliv i na české hospodářství.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Nejistotu na trzích může vyvolat neúspěch vládních sociálních demokratů (SPD) a naopak zisk nevyzpytatelné Alternativy pro Německo (AfD). Bude záležet na tom, jak rychle se Merkelové podaří sestavit většinovou koalici, případně menšinovou vládu a jak bude stabilní, shodli se ekonomové oslovení ČTK.

"Pokud by tento odklon voličských preferencí vstříc nesystémovým stranám typu AfD do budoucna pokračoval a sílil, mohly by se trhy postupem času dočkat i od vůdčích německých politiků zpochybňování současné podoby eurozóny a Evropské unie. To trhy pochopitelně vítat nebudou," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovánda. Úspěch AfD podle něj povede k posílení konzervativního křídla v rámci CDU/CSU, což ale bude vývoj, který bude trhům pro změnu spíše konvenovat.

Podle Davida Kocourka z Komerční banky před německou vládou stojí nové výzvy, které je potřeba řešit. Mezi hlavní patří reforma domácího hospodářství, která by podpořila rychlejší růst mezd jako základ pro silnou domácí poptávku. Na půdě EU či eurozóny pak bude pro novou vládu tématem posílení odolnosti eurozóny vůči krizím. Bude se také diskutovat o bankovní unii a společném ručení za vklady, dále také o integraci eurozóny.

Čím rychleji se vítězné CDU/CSU podaří sestavit vládu a čím stabilnější nové aranžmá bude, tím podle Kovandy lépe nejen pro německou, ale i pro českou ekonomiku. "Povolební vyjednávání ale mohou trvat až řadu měsíců a je možné, že jejich výsledek nebude známý ani do konce letošního roku. Nicméně stav německé ekonomiky i celé ekonomiky eurozóny je v současnosti natolik dobrý, že německé volby krátkodobě další zdárný vývoj evropské, německé, ani české ekonomiky rozhodně neohrozí," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podnikatelská nálada v Německu se horší již pátým měsícem

24.04.2018 14:03 Berlín - Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu zhoršila více, než se očekávalo. Uvedl to dnes…

Volkswagenu hrozí miliardová žaloba od dodavatele

24.04.2018 12:19 Wolfsburg - Německé automobilce Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto, hrozí miliardová žaloba…

Práce cizinců načerno? Slovenští inspektoři se nestačili divit

24.04.2018 11:45 Bratislava - Úřady na Slovensku loni při kontrolách odhalily u zaměstnavatelů nejvíce nelegálně…

Může královské miminko posílit ekonomiku? Názory jsou různé

24.04.2018 09:33 Londýn - Důvěra britských spotřebitelů se v posledních letech snížila, protože růst mezd nedokázal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama