Ekonomika zachráněna. Úspěch CDU/CSU znamená její kontinuitu

Praha - Vítězství konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové v německých parlamentních volbách znamená kontinuitu a pokračování dosavadního směru nejsilnější evropské ekonomiky, která má zásadní vliv i na české hospodářství.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Nejistotu na trzích může vyvolat neúspěch vládních sociálních demokratů (SPD) a naopak zisk nevyzpytatelné Alternativy pro Německo (AfD). Bude záležet na tom, jak rychle se Merkelové podaří sestavit většinovou koalici, případně menšinovou vládu a jak bude stabilní, shodli se ekonomové oslovení ČTK.

"Pokud by tento odklon voličských preferencí vstříc nesystémovým stranám typu AfD do budoucna pokračoval a sílil, mohly by se trhy postupem času dočkat i od vůdčích německých politiků zpochybňování současné podoby eurozóny a Evropské unie. To trhy pochopitelně vítat nebudou," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovánda. Úspěch AfD podle něj povede k posílení konzervativního křídla v rámci CDU/CSU, což ale bude vývoj, který bude trhům pro změnu spíše konvenovat.

Podle Davida Kocourka z Komerční banky před německou vládou stojí nové výzvy, které je potřeba řešit. Mezi hlavní patří reforma domácího hospodářství, která by podpořila rychlejší růst mezd jako základ pro silnou domácí poptávku. Na půdě EU či eurozóny pak bude pro novou vládu tématem posílení odolnosti eurozóny vůči krizím. Bude se také diskutovat o bankovní unii a společném ručení za vklady, dále také o integraci eurozóny.

Čím rychleji se vítězné CDU/CSU podaří sestavit vládu a čím stabilnější nové aranžmá bude, tím podle Kovandy lépe nejen pro německou, ale i pro českou ekonomiku. "Povolební vyjednávání ale mohou trvat až řadu měsíců a je možné, že jejich výsledek nebude známý ani do konce letošního roku. Nicméně stav německé ekonomiky i celé ekonomiky eurozóny je v současnosti natolik dobrý, že německé volby krátkodobě další zdárný vývoj evropské, německé, ani české ekonomiky rozhodně neohrozí," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko podá stížnost kvůli maďarské jaderné elektrárně Paks

22.01.2018 11:57 Vídeň - Rakousko podá stížnost kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Krok Vídně je…

V Polsku vypukl ostrý spor o letiště, Ryanair si stěžuje až v Bruselu

20.01.2018 16:34 Varšava - Irská letecká společnost Ryanair podala stížnost k evropským úřadům pro hospodářskou…

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky, polepšilo si Řecko

20.01.2018 08:08 New York - Agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti ČR.…

Církev testuje digitální kasičky: Milodary lze při mši zaplatit kartou

19.01.2018 08:32 Paříž - Církev se snaží přizpůsobit novým technologiím a připravuje se na postupný zánik hotovosti.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama