Slovensko je v šoku: Advokátní kancelář má dostat astronomickou odměnu

Bratislava - Pod Tatrami se schyluje k dalšímu skandálu. Odměnu 64 milionů eur (1,67 miliardy korun) by měla zinkasovat advokátní kancelář za své služby ve vyhrané arbitráži Slovenska ve sporu o odškodné za zrušený pronájem největší slovenské vodní elektrárny v Gabčíkovu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Napsal to týdenník Plus 7 dní, podle kterého to vyplývá ze smlouvy mezi advokátní kanceláří právníka Radomíra Bžána a bývalým Fondem národního majetku (FNM). Opozice požaduje vyvození odpovědnosti vůči státnímu manažerovi, jenž smlouvu podepsal.

Kauza souvisí s arbitráží, ve které Slovensko letos uspělo proti domácímu výrobci elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne (SE), ve věci zrušeného pronájmu elektrárny na řece Dunaji. Arbitrážní soud zamítl požadavek SE, které původně měly elektrárnu Gabčíkovo v pronájmu, na vyplacení odškodného. Jeho výši podnik, do kterého loni vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding, dříve vyčíslil na 588,2 milionu eur (15,3 miliardy korun).

Bývalý FNM, jehož nástupcem se mezitím stala státem kontrolovaná firma MH, podepsal smlouvu s advokátní kanceláří v roce 2015 za předchozí jednobarevné vlády premiéra Roberta Fica. Smlouva počítá s vyplacením odměny v závislosti na hodnotě sporu.

"Odměna, která má být vyplacena advokátní kanceláři, představuje přibližně poloviční výši odměny, která je přípustná podle vyhlášky o odměnách advokátů, a proto ji nelze pokládat za neadekvátní," citoval Bžána list Denník N.

Slovenské právní předpisy umožňují advokátům dohodnout s klientem odměnu do výše 20 procent hodnoty sporu. Přesnou částku, kterou by měla právnická kancelář za právní služby v arbitráži zinkasovat, stát neupřesnil. Podle medií by odměna mohla být nakonec vyšší než zmiňovaných 64 milionů eur, a to kvůli tomu, že v arbitráži se rozhodovalo až o vyplacení odškodného pro SE 700 milionů eur (18,2 miliardy korun).

Partner slovenské pobočky jedné z mezinárodních advokátních kanceláří Peter Kubina řekl, že dotyčná odměna za právní služby je kriminální. Ministr hospodářství Peter Žiga označil dohodnutou odměnu za nepřiměřenou, podobně se vyjádřila i ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská. Státní firma MH Manažment by podle ministrů měla jednat s advokátní kanceláří o snížení ceny za právní služby.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá prokuratura opět vyšetřuje vedení VW kvůli emisím

20.03.2018 17:07 Wolfsburg - Německá prokuratura začala počátkem března opět vyšetřovat vedení automobilky…

Gazprom se bez Ukrajiny nahraný? Tranzit plynu bude potřebovat i v 2020

20.03.2018 13:31 Kyjev/Moskva - Ruský Gazprom bude potřebovat ukrajinskou plynovodní síť i v roce 2020, po skončení…

Ruský gigant Rosněfť trhá rekordy, zisk z ropy se více než zdvojnásobil

19.03.2018 10:35 Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se loni zvýšil o 27,6 procenta na…

USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel

16.03.2018 14:47 Berlín - Spojené státy si pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama