Vysílání pracovníků do ciziny? Na novou dohodu zemí EU se valí kritika

Brusel - Pondělní dohodu většiny zemí Evropské unie o podobě novely o vysílání pracovníků do zahraničí v rámci unie kritizuje evropské podnikatelské sdružení BusinessEurope. Shoda není ani mezi zeměmi V4.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Firmy, ilustrační foto

V pondělí se členské země po více než dvanácti hodinách jednání dohodly na kompromisu úprav původní směrnice, o kterých se vyjednávalo řadu měsíců, přesto s výsledkem nejsou spokojené ani některé členské státy EU.

Maximální doba vyslání bude v praxi 18 měsíců, přechodné období bude čtyřleté se třemi roky k převedení směrnice do národního práva a jedním dalším pro její plnou aplikaci.

Podle BusinessEurope ale 18 měsíců neodpovídá potřebám společností, které operují na jednotném trhu. "Dlouhodobá mobilita je relativně běžná praxe v sektorech jako je výroba či obchodní služby, kde obavy z možného zneužívání v zásadě neexistují," upozornilo sdružení.

"Je to špatný kompromis vedený politickou symbolikou," míní předseda sdružení Markus Beyer. Místo obrany volného pohybu a podpory už tak dost přísných pravidel proti zneužívání, podpořily podle něj státy EU "mýtus", že stávající pravidla je třeba změnit v zájmu boje proti "sociálnímu dumpingu".

Na změnu pravidel tlačila především Francie, jejíž prezident Emmanuel Macron pondělní noční kompromis ocenil. Pro ČR a třeba také pro Slovensko je důležité, že bylo dosaženo dohody o odložení uplatňování domluvených pravidel v mezinárodní automobilové dopravě do doby, než v této oblasti začne platit speciální úprava projednávaná v rámci takzvaného silničního balíčku.

Postoj zemí visegrádské skupiny k výslednému kompromisu ale nebyl jednotný: zatímco představitelé Česka a Slovenska s ním souhlasili, maďarští a polští zástupci ho v pondělí odmítli. Polská ministryně pro rodinu, práci a sociální záležitosti Elzbieta Rafalská byla zklamaná. "Mrzí mne, že se nám nepodařilo vypracovat společnou pozici, ale v politice se to stává," uvedla. Také Litva a Lotyšsko s pondělní dohodou nesouhlasily. Irsko, Británie a Chorvatsko se nakonec zdržely.

O novele tak nyní může estonské předsednictví EU začít vyjednávat s Evropským parlamentem. Jednání by měla začít v listopadu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharská ministryně rezignovala v souvislosti s kauzou ČEZ

23.02.2018 13:55 Sofie - Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala kvůli zprávám médií, že je…

Růst německé ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zpomalil

23.02.2018 10:18 Aktualizováno Berlín - HDP Německa ve čtvrtém čtvrtletí vzrostlo proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta,…

Porno ve služebním počítači? Firma může prohledat data zaměstnance,…

22.02.2018 16:38 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes vynesl verdikt, podle kterého…

Na diesely přišla bída. V Německu není zájem o naftová auta, ceny ojetin…

22.02.2018 12:51 Berlín - V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama