Před 60 lety se zrodil kultovní trabant. Východu Německa pomáhá dodnes

Berlín - Dnes uplynulo přesně šedesát let ode dne, kdy výrobní linku továrny opustil první vůz značky Trabant. Poslední auto z duroplastu ze závodu v podkrušnohorském Cvikově (Zwickau) vyjelo v roce 1991.

Přidejte svůj názor

ndr

Hospodářství spolkových zemí ve východní části Německa dodnes profituje z někdejší výroby trabantů. Velké automobilky jako Volkswagen či Opel přesunuly část výroby po roce 1990 do nových spolkových zemí na východě jen díky tomu, že v nich žili zkušení pracovníci, kteří dříve vyráběli trabanty nebo wartburgy, tvrdí Joachim Ragnitz, zástupce ředitele drážďanského Ústavu pro hospodářský výzkum (ifo). "Personál byl rozhodujícím argumentem," uvedl.

Volkswagen začal v 90. letech vyrábět vozy ve Cvikově a Saské Kamenici (Chemnitz). Opel část výroby přesunul do Eisenachu, kde se před tím vyráběla druhá nejdůležitější východoněmecká značka Wartburg. "V souvislosti s těmito továrnami se ve východním Německu vytvořila obrovská dodavatelská síť," řekl Ragnitz.

zdroj: YouTube

Výroba automobilů patří dodnes k nejdůležitějším průmyslovým odvětvím ve třech nových spolkových zemích: Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku. Například v Sasku závisí podle Spolkové agentury práce (BA) na jednom pracovním místě v automobilovém průmyslu více než jedno další v oblasti dodavatelů.

Od okamžiku, kdy cvikovskou výrobní linku opustil první trabant, právě dnes uplynulo šedesát let. Datum 7. listopadu 1957 nebylo vybráno náhodně - tehdejší režim Jednotné socialistické strany Německa (SED) chtěl výrobou oslavit čtyřicáté výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Celkem se vyrobily asi tři miliony trabantů. Jejich výroba byla ukončena v dubnu 1991, a to především kvůli poklesu poptávky.

Trabant se stal ale záhy kultem. V Německu v současnosti jezdí kolem 34.500 těchto vozů. Další trabanty brázdí silnice ve státech střední a východní Evropy, ale i ve Spojených státech či Austrálii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský gigant Rosněfť trhá rekordy, zisk z ropy se více než zdvojnásobil

19.03.2018 10:35 Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se loni zvýšil o 27,6 procenta na…

USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel

16.03.2018 14:47 Berlín - Spojené státy si pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou…

Odbyt koncernu Volkswagen v únoru vzrostl

16.03.2018 12:51 Wolfsburg (Německo) - Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve zvyšování odbytu,…

Ponížení za statisíce? Takhle se nakupovalo za Sovětského svazu

15.03.2018 08:36 Uplynulo čtvrt století od chvíle, kdy se auta stala pro obyvatele Ruska dostupným a běžně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama