Návrat do vlasti? Polákům se z ciziny nechce, domů posílají i méně peněz

Varšava - Ačkoli se Polsku ekonomicky daří, většina emigrantů návrat neplánuje. Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Vyplynulo to ze studie, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.

Přidejte svůj názor

Varšava

Míra nezaměstnanosti v Polsku je na rekordním minimu 6,6 procenta, mzdy rostou a na pracovním trhu začínají chybět pracovní síly.

Agentura se nedotazovala přímo migrantů, ale jejich rodin. Na otázku, zda příznivá situace na polském pracovním trhu podle jejich názoru přiměje migranty k návratu, odpovědělo kladně jen 36,4 procenta příbuzných. Ještě méně, 12,2 procenta, pak uvedlo, že jejich blízcí v cizině takové plány skutečně mají. Celých 56,5 procenta z celkem 636 dotazovaných Polek a Poláků se nedomnívá, že by lepší situace na polském pracovním trhu mohla jejich rodinné příslušníky motivovat k návratu.

Na výrazném snížení převodů peněz z Británie do Polska se podepsal pokles kurzu britské libry v důsledku brexitu, klesají ale i převody z jiných zemí. Podle údajů polské centrální banky poslali polští pracovní migranti v letošním druhém čtvrtletí do Polska 3,9 miliardy zlotých (23,5 miliardy Kč), což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni a o 2,6 procenta méně než před dvěma lety.

Podle Macieje Wituckého z Work Service je to dáno tím, že se části migrantů podařilo v novém prostředí zakořenit, a vazby na Polsko se tak rozvolňují.

Ze zhruba 2,5 milionu Poláků, kteří odešli za prací do ciziny, jich nejvíce, a to 788.000, žije podle údajů polského statistického úřadu v Británii. Následuje Německo se 687.000, Nizozemsko (116.000) a Irsko (112.000). Loni vyjelo mimo zemi za prací 118.000 Poláků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na nové minimum

20.02.2018 12:38 Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na nové minimum 5,88 procenta, loni v…

KFC zavírá většinu restaurací, došly kuřata

19.02.2018 19:11 Londýn - Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC byl v Británii nucen kvůli nedostatku kuřat…

Španělský ministr míří do funkce viceprezidenta ECB

19.02.2018 15:54 Brusel - Jediným kandidátem do funkce viceprezidenta Evropské centrální banky (ECB) je španělský…

Lotyšská centrální banka se otřásá: Guvernér zadržen kvůli úplatku,…

19.02.2018 14:31 Riga - Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs byl o víkendu zadržen kvůli podezření z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama