Návrat do vlasti? Polákům se z ciziny nechce, domů posílají i méně peněz

Varšava - Ačkoli se Polsku ekonomicky daří, většina emigrantů návrat neplánuje. Dalším znepokojivým signálem je nižší objem vydělaných peněz, které migranti posílají do Polska. Vyplynulo to ze studie, kterou zpracovala pracovní agentura Work Service a z které cituje polský deník Gazeta Wyborcza.

Přidejte svůj názor

Varšava

Míra nezaměstnanosti v Polsku je na rekordním minimu 6,6 procenta, mzdy rostou a na pracovním trhu začínají chybět pracovní síly.

Agentura se nedotazovala přímo migrantů, ale jejich rodin. Na otázku, zda příznivá situace na polském pracovním trhu podle jejich názoru přiměje migranty k návratu, odpovědělo kladně jen 36,4 procenta příbuzných. Ještě méně, 12,2 procenta, pak uvedlo, že jejich blízcí v cizině takové plány skutečně mají. Celých 56,5 procenta z celkem 636 dotazovaných Polek a Poláků se nedomnívá, že by lepší situace na polském pracovním trhu mohla jejich rodinné příslušníky motivovat k návratu.

Na výrazném snížení převodů peněz z Británie do Polska se podepsal pokles kurzu britské libry v důsledku brexitu, klesají ale i převody z jiných zemí. Podle údajů polské centrální banky poslali polští pracovní migranti v letošním druhém čtvrtletí do Polska 3,9 miliardy zlotých (23,5 miliardy Kč), což je o 1,7 procenta méně než ve stejném období loni a o 2,6 procenta méně než před dvěma lety.

Podle Macieje Wituckého z Work Service je to dáno tím, že se části migrantů podařilo v novém prostředí zakořenit, a vazby na Polsko se tak rozvolňují.

Ze zhruba 2,5 milionu Poláků, kteří odešli za prací do ciziny, jich nejvíce, a to 788.000, žije podle údajů polského statistického úřadu v Británii. Následuje Německo se 687.000, Nizozemsko (116.000) a Irsko (112.000). Loni vyjelo mimo zemi za prací 118.000 Poláků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina na mizině? Zřejmě bude potřebovat další záchranný program

21.05.2018 15:58 Londýn - Ukrajina pravděpodobně bude v příštích letech od Mezinárodního měnového fondu (MMF)…

Ohrožení chudobou na Slovensku se snížilo, nejhůř je na tom východ země

21.05.2018 13:49 Bratislava - Míra ohrožení chudobou na Slovensku se loni po předchozím růstu snížila, v zemi pod…

Terno Škody Transportation ve Finsku: Dokončila nákup strojíren Transtech

21.05.2018 11:01 Helsinky - Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají a vlaků, firmy Transtech.…

Británie hodlá vypsat tendry na rivala systému Galileo letos

21.05.2018 05:22 Londýn - První tendry na satelitní navigační systém, který by konkuroval projektu EU Galileo, má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama