Francií otřásá salmonelóza. Z trhu musí být staženo 7000 tun kojeneckého mléka

Paříž - Úřady ve Francii nařídily stažení kojeneckého mléka vyráběného skupinou Lactalis pro Francii i zahraniční trhy vzhledem k riziku kontaminace salmonelou. Jde o téměř 7000 tun výrobků.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Lactalis již musela počátkem měsíce stáhnout z obchodů dvanáct dodávek kojeneckého mléka ze závodu v Craon na západě Francii. Nyní francouzské ministerstvo hospodářství a financí vydalo seznam více než 600 stahovaných položek, jejichž spotřebu a vývoz zakázalo.

Salmonela způsobuje průjmová onemocnění, nebezpečná může být především malým dětem, jakož i starším a nemocným lidem s oslabeným imunitním systémem kvůli velké ztrátě tekutin.

Předchozí pokyn ke stažení výrobků úřady vydaly poté, co salmonela ve Francii postihla dvě desítky kojenců. Ministerstvo nyní uvedlo, že opatření přijatá od 2. prosince nebyla s to zvládnout riziko kontaminace.

Ve Francii bylo tento týden ohlášeno pět nových případů salmonelózy u kojenců, z nichž jeden požíval rýžové mléko, které nefigurovalo mezi stahovanými výrobky na počátku měsíce. "Tyto děti jsou v pořádku," ujistilo ministerstvo.

Mluvčí společnosti odhadl, že zdrojem kontaminace mohla být od 1. do 6. května jedna ze sušáren závodu v Craon. "Jako preventivní opatření bylo rozhodnuto stáhnout všechny výrobky vyrobené od 15. února," řekl.

Úřady vyzvaly rodiče, aby nepoužívaly dotčené výrobky, zejména ty, které se ve Francii prodávají pod značkami Milumel a Picot. Jde o širokou škálu výrobků, z nichž některé se prodávají jen v lékárnách.

V českém tisku se před časem objevila informace, že síť lékáren Dr. Max, působící v Česku a na Slovensku, rozšířila sortiment o sušená kojenecká mléka vyráběná ve francouzském závodě Lactalis. Podle mluvčího sítě Michala Petrova ale dodávky pro lékárny Dr. Max byly vyrobeny v jiném období než výrobky, které jsou momentálně stahovány.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý závodník Niki Lauda koupí aerolinky, které založil

23.01.2018 12:08 Aktualizováno Vídeň - Niki Lauda znovu získá nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil.…

Británie se postavila Murdochovi: Převzetí televize Sky není ve veřejném…

23.01.2018 11:57 Londýn - Britský antimonopolní úřad (CMA) se postavil proti převzetí placené televize Sky americkou…

Rakousko podá stížnost kvůli maďarské jaderné elektrárně Paks

22.01.2018 11:57 Vídeň - Rakousko podá stížnost kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Krok Vídně je…

V Polsku vypukl ostrý spor o letiště, Ryanair si stěžuje až v Bruselu

20.01.2018 16:34 Varšava - Irská letecká společnost Ryanair podala stížnost k evropským úřadům pro hospodářskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama