Slovenský parlament schválil státní rozpočet, schodek je nejnižší v historii

Bratislava - Slovenský parlament dnes schválil návrh státního rozpočtu na příští rok s nejnižším schodkem veřejných financí v novodobé historii země. Vyrovnaného hospodaření by Slovensko mělo dosáhnout až v roce 2020, kdy jsou naplánovány parlamentní volby.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

Deficit veřejných financí by se měl v příštím roce snížit na částku odpovídající 0,83 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočet počítá s vládním sociálním balíčkem za čtvrt miliardy eur (6,4 miliardy Kč), který zahrnuje například zvyšování minimální mzdy či platů úředníků a dalších státem placených zaměstnanců.

"Pro každou vládu je důležité, aby měla schválený rozpočet. Je to pro mě jubilejní desátý rozpočet, u kterého jsem stál jako předseda vlády. Rozpočet potvrzuje, že nás čeká dobrý rok," řekl po hlasování sněmovny premiér Robert Fico, který je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska.

Na letošní rok byl původně plánovaný schodek 1,29 procenta HDP, podle posledního odhadu ministerstva financí ale kvůli výdajům na dopravní infrastrukturu a zdravotnictví dosáhne až 1,63 procenta HDP.

Rozpočtová rada upozornila, že vláda v dostatečné míře nevyužívá příznivých ekonomických podmínek k rychlejšímu ozdravení veřejných financí. Ve svém komentáři rada také uvedla, že k dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2020 bude muset kabinet přijmout dodatečná opatření. Ze stejného důvodu kritizovala předlohu rozpočtu i opozice.

Slovensko v posledním období nedodržuje vlastní rozpočtové plány. Například loni schodek veřejných financí podle podzimní zprávy evropského statistického úřadu Eurostat dosáhl částky odpovídající 2,19 procenta HDP proti plánovaným 1,93 procenta výkonu ekonomiky.

Schodek samotného státního rozpočtu Slovenska na hotovostním principu podle schváleného návrhu dosáhne v příštím roce 1,97 miliardy eur. To by znamenalo zhruba stejnou hodnotu, jaká je plánována na letošní rok. Státní rozpočet SR na rok 2018 vychází z předpokladu zrychlení tempa růstu ekonomiky na 4,2 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský nejvyšší soud potvrdil trest Navalného v kauze Yves Rocher

25.04.2018 12:03 Moskva - Ruský nejvyšší soud dnes odmítl odeslat k novému prošetření kauzu vůdce ruské opozice…

Gazprom letos počítá s mírným zvýšením těžby plynu

25.04.2018 12:01 Moskva - Ruský plynárenský gigant Gazprom v letošním roce očekává nárůst své produkce plynu o…

Zisk švýcarské banky Credit Suisse překonal očekávání

25.04.2018 09:49 Curych - Švýcarská banka Credit Suisse v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 16 procent na 694…

Je to venku. Cambridge Analytica prozradila, co dělala s daty uživatelů

24.04.2018 20:19 Londýn - Psycholog Aleksandr Kogan, přes jehož aplikaci získala firma Cambridge Analytica (CA)…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama