Slovenský parlament schválil státní rozpočet, schodek je nejnižší v historii

Bratislava - Slovenský parlament dnes schválil návrh státního rozpočtu na příští rok s nejnižším schodkem veřejných financí v novodobé historii země. Vyrovnaného hospodaření by Slovensko mělo dosáhnout až v roce 2020, kdy jsou naplánovány parlamentní volby.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

Deficit veřejných financí by se měl v příštím roce snížit na částku odpovídající 0,83 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočet počítá s vládním sociálním balíčkem za čtvrt miliardy eur (6,4 miliardy Kč), který zahrnuje například zvyšování minimální mzdy či platů úředníků a dalších státem placených zaměstnanců.

"Pro každou vládu je důležité, aby měla schválený rozpočet. Je to pro mě jubilejní desátý rozpočet, u kterého jsem stál jako předseda vlády. Rozpočet potvrzuje, že nás čeká dobrý rok," řekl po hlasování sněmovny premiér Robert Fico, který je nejdéle sloužícím premiérem Slovenska.

Na letošní rok byl původně plánovaný schodek 1,29 procenta HDP, podle posledního odhadu ministerstva financí ale kvůli výdajům na dopravní infrastrukturu a zdravotnictví dosáhne až 1,63 procenta HDP.

Rozpočtová rada upozornila, že vláda v dostatečné míře nevyužívá příznivých ekonomických podmínek k rychlejšímu ozdravení veřejných financí. Ve svém komentáři rada také uvedla, že k dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2020 bude muset kabinet přijmout dodatečná opatření. Ze stejného důvodu kritizovala předlohu rozpočtu i opozice.

Slovensko v posledním období nedodržuje vlastní rozpočtové plány. Například loni schodek veřejných financí podle podzimní zprávy evropského statistického úřadu Eurostat dosáhl částky odpovídající 2,19 procenta HDP proti plánovaným 1,93 procenta výkonu ekonomiky.

Schodek samotného státního rozpočtu Slovenska na hotovostním principu podle schváleného návrhu dosáhne v příštím roce 1,97 miliardy eur. To by znamenalo zhruba stejnou hodnotu, jaká je plánována na letošní rok. Státní rozpočet SR na rok 2018 vychází z předpokladu zrychlení tempa růstu ekonomiky na 4,2 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bývalý závodník Niki Lauda koupí aerolinky, které založil

23.01.2018 12:08 Aktualizováno Vídeň - Niki Lauda znovu získá nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil.…

Británie se postavila Murdochovi: Převzetí televize Sky není ve veřejném…

23.01.2018 11:57 Londýn - Britský antimonopolní úřad (CMA) se postavil proti převzetí placené televize Sky americkou…

Rakousko podá stížnost kvůli maďarské jaderné elektrárně Paks

22.01.2018 11:57 Vídeň - Rakousko podá stížnost kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny Paks. Krok Vídně je…

V Polsku vypukl ostrý spor o letiště, Ryanair si stěžuje až v Bruselu

20.01.2018 16:34 Varšava - Irská letecká společnost Ryanair podala stížnost k evropským úřadům pro hospodářskou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama