Automobilky potápí opičí skandál. Testy na zvířatech jsou odporné, zní z Německa

Berlín - Testy škodlivosti emisí naftových vozů na opicích financovalo Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), které v roce 2007 založily automobilky Volkswagen, BMW a Daimler spolu s firmou Bosch. Německý ministr dopravy Christian Schmidt (CSU) to dnes označil za skandál.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volkswagen

Pokusu, který se uskutečnil ve Spojených státech, bylo podrobeno deset opic, které musely ve skleněných klecích čtyři hodiny vdechovat automobilové zplodiny. EUGT kromě toho dopad různých koncentrací oxidu dusičitého (NO2) zkoumala i na lidech, i když výrazně jiným způsobem než na opicích.

"Je to absolutně nepřijatelné etické pochybení. Chybí mi pro to jakékoliv pochopení," řekl poslancům Schmidt. Německé automobilky podle něj kvůli kauze přišly o další část důvěryhodnosti, kterou můžou zpět získat jen změnami a transparentním chováním.

Zelení dnes testy označili za odporné a bezohledné a Levice hovořila o nepřetržité sérii skandálů. Sociální demokraté zase vyslovili požadavek, aby byl zaveden registr lobbyistů, což by podle nich podobným případům mohlo zabránit.

Současná kauza není jediná, která je pro automobilky problematická. Evropské úřady vyšetřují údajná dlouholetá kartelová ujednání německých výrobců Volkswagen, BMW, Daimler, Audi a Porsche. Magazín Spiegel informoval, že tyto automobilky čelí i podezření, že se domlouvaly na stejných podmínkách pro nákup oceli, čímž se podle německých úřadů provinily proti hospodářské soutěži.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bulharská ministryně rezignovala v souvislosti s kauzou ČEZ

23.02.2018 13:55 Sofie - Bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová rezignovala kvůli zprávám médií, že je…

Růst německé ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zpomalil

23.02.2018 10:18 Aktualizováno Berlín - HDP Německa ve čtvrtém čtvrtletí vzrostlo proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta,…

Porno ve služebním počítači? Firma může prohledat data zaměstnance,…

22.02.2018 16:38 Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes vynesl verdikt, podle kterého…

Na diesely přišla bída. V Německu není zájem o naftová auta, ceny ojetin…

22.02.2018 12:51 Berlín - V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama