Lotyšská centrální banka se otřásá: Guvernér zadržen kvůli úplatku, mimořádně zasedla vláda

Riga - Guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs byl o víkendu zadržen kvůli podezření z korupce. Podle vyšetřovatelů požádal o úplatek nejméně 100.000 eur (2,5 milionu Kč). K rezignaci se zatím nemá.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Proti Rimšévičsovi bylo zahájeno trestní vyšetřování, obvinění ale zatím vzneseno nebylo. Evropská centrální banka dnes rovněž informovala, že zastavila všechny platby třetí největší lotyšské bance ABLV Bank kvůli obavám o likviditu poté, co ji obvinilo americké ministerstvo financí z praní špinavých peněz. Šéf Úřadu pro prevenci korupce a boj proti korupci (KNAB) Jékabs Straume řekl, že obvinění USA v tuto chvíli nesouvisí se zadržením Rimšévičse.

Lotyšská protikorupční policie zadržela Rimšévičse v sobotu. Už v pátek přitom vyšetřovatelé prohledali jeho dům i kancelář. Premiér Máris Kučinskis dnes po mimořádném zasedání vlády oznámil, že guvernér bude čelit "omezením", která vláda zveřejní později. Minimálně by mu mělo být zakázáno pokračovat v úřadu. Už předtím prohlásil, že by guvernér měl odstoupit.

"Neumím si představit, že guvernér lotyšské centrální banky, zadržený kvůli tak závažnému obvinění, by mohl pracovat. Takže v jeho případě se pochopitelně domnívám, že by měl sám (rezignovat)," řekl Kučinskis lotyšské televizi. Již o víkendu vyzvala Rimšévičse k odstoupení také ministryně financí Dana Reiznieceová-Ozolová.

Právník Rimšévičse tvrdí, že zadržení je nezákonné. K předmětu vyšetřování se odmítl vyjádřit. Rimšévičs by měl být podle něj propuštěn na kauci 100.000 eur, kterou již zaplatil jeho "dobrý přítel".

Evropská komise dnes v reakci na vývoj v Lotyšsku oznámila, že zadržení guvernéra centrální banky protikorupčním úřadem je věcí národních úřadů a komise k tomu nemá žádný další komentář. Ohledně ABLV Bank dodala, že je to věcí orgánů bankovního dozoru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský gigant Rosněfť trhá rekordy, zisk z ropy se více než zdvojnásobil

19.03.2018 10:35 Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se loni zvýšil o 27,6 procenta na…

USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel

16.03.2018 14:47 Berlín - Spojené státy si pro vynětí Evropské unie z nových cel na dovoz oceli a hliníku kladou…

Odbyt koncernu Volkswagen v únoru vzrostl

16.03.2018 12:51 Wolfsburg (Německo) - Německý automobilový koncern Volkswagen pokračuje ve zvyšování odbytu,…

Ponížení za statisíce? Takhle se nakupovalo za Sovětského svazu

15.03.2018 08:36 Uplynulo čtvrt století od chvíle, kdy se auta stala pro obyvatele Ruska dostupným a běžně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama