ČR se na pomoci problémovému Opelu podílet nebude

Praha - Česká republika se na pomoci problémové automobilce Opel, přímo podílet nebude. V úterý to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Přidejte svůj názor

O záchraně Opelu jednali na konci minulého týdne představitelé zemí Evropské unie s cílem najít pro německou automobilku celoevropské řešení. Bruselská schůzka ale konkrétní pomocný plán nepřinesla. "Mohu s jistotou říci, že pomoc nebude spočívat v tom, že by členské země včetně České republiky, firmu podpořili přímou finanční injekcí," řekl Tošovský. Podle něj by takovéto řešení odporovalo pravidlům hospodářské soutěže. "Státy Evropské unie se zavázaly k tomu, že nebudou krizové situace automobilek řešit protekcionisticky," řekl Tošovský.

Podle ministra bude otázka záchrany evropských automobilek Opel, Saab a Vauxhaul, které jsou významným evropským zaměstnavatelem, předmětem dalších jednání. "Již nyní je ale jisté, že pro přežití těchto firem bude nezbytná restrukturalizace," řekl Tošovský.

Německá vláda v sobotu oznámila, že pro Opel našla partnera, rakousko-kanadského výrobce autodílů Magna International. Magna automobilce poskytne krátkodobé financování a stane se prioritním vyjednávacím partnerem Opelu. Ve firmě bude držet 20procentní podíl, dalších 35 procent má pak získat partner v konsorciu, ruská banka Sberbank. Mateřské automobilce General Motors by pak mělo zůstat 35 procent.

Pomoc pro Opel se zatím rýsuje na domácí půdě. Vlády čtyř spolkových republik, ve kterých má Opel továrny, se rozhodly podílet na pomoci pro automobilku v celkové výši 1,5 miliardy eur. Durynsko na restrukturalizaci Opelu přispěje částkou 52 milionů eur, Porýní-Falc 100 milionů eur, Hesensko se bude na záchraně podílet 447 miliony eur a Severní Porýní-Vestfálsko 150 miliony eur.

Témata: česko | opel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář Vojtěcha Varyše: Spojené státy Evropské? Unii pohřbívají…

10.12.2017 19:14 Šéf německých sociálních demokratů a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zvedl na…

Francií otřásá salmonelóza. Z trhu musí být staženo 7000 tun kojeneckého…

10.12.2017 17:02 Paříž - Úřady ve Francii nařídily stažení kojeneckého mléka vyráběného skupinou Lactalis pro…

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz, otevření…

08.12.2017 20:48 Moskva - Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil svůj…

V Polsku by se mohly spojit dvě největší banky

08.12.2017 09:09 Varšava - Největší polská banka PKO BP by se podle médií mohla příští rok spojit s bankou Pekao,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama