ČR se na pomoci problémovému Opelu podílet nebude

Praha - Česká republika se na pomoci problémové automobilce Opel, přímo podílet nebude. V úterý to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Přidejte svůj názor

O záchraně Opelu jednali na konci minulého týdne představitelé zemí Evropské unie s cílem najít pro německou automobilku celoevropské řešení. Bruselská schůzka ale konkrétní pomocný plán nepřinesla. "Mohu s jistotou říci, že pomoc nebude spočívat v tom, že by členské země včetně České republiky, firmu podpořili přímou finanční injekcí," řekl Tošovský. Podle něj by takovéto řešení odporovalo pravidlům hospodářské soutěže. "Státy Evropské unie se zavázaly k tomu, že nebudou krizové situace automobilek řešit protekcionisticky," řekl Tošovský.

Podle ministra bude otázka záchrany evropských automobilek Opel, Saab a Vauxhaul, které jsou významným evropským zaměstnavatelem, předmětem dalších jednání. "Již nyní je ale jisté, že pro přežití těchto firem bude nezbytná restrukturalizace," řekl Tošovský.

Německá vláda v sobotu oznámila, že pro Opel našla partnera, rakousko-kanadského výrobce autodílů Magna International. Magna automobilce poskytne krátkodobé financování a stane se prioritním vyjednávacím partnerem Opelu. Ve firmě bude držet 20procentní podíl, dalších 35 procent má pak získat partner v konsorciu, ruská banka Sberbank. Mateřské automobilce General Motors by pak mělo zůstat 35 procent.

Pomoc pro Opel se zatím rýsuje na domácí půdě. Vlády čtyř spolkových republik, ve kterých má Opel továrny, se rozhodly podílet na pomoci pro automobilku v celkové výši 1,5 miliardy eur. Durynsko na restrukturalizaci Opelu přispěje částkou 52 milionů eur, Porýní-Falc 100 milionů eur, Hesensko se bude na záchraně podílet 447 miliony eur a Severní Porýní-Vestfálsko 150 miliony eur.

Témata: česko | opel
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ČR se na pomoci problémovému Opelu podílet nebude

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama