ČR se na pomoci problémovému Opelu podílet nebude

Praha - Česká republika se na pomoci problémové automobilce Opel, přímo podílet nebude. V úterý to řekl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Přidejte svůj názor

O záchraně Opelu jednali na konci minulého týdne představitelé zemí Evropské unie s cílem najít pro německou automobilku celoevropské řešení. Bruselská schůzka ale konkrétní pomocný plán nepřinesla. "Mohu s jistotou říci, že pomoc nebude spočívat v tom, že by členské země včetně České republiky, firmu podpořili přímou finanční injekcí," řekl Tošovský. Podle něj by takovéto řešení odporovalo pravidlům hospodářské soutěže. "Státy Evropské unie se zavázaly k tomu, že nebudou krizové situace automobilek řešit protekcionisticky," řekl Tošovský.

Podle ministra bude otázka záchrany evropských automobilek Opel, Saab a Vauxhaul, které jsou významným evropským zaměstnavatelem, předmětem dalších jednání. "Již nyní je ale jisté, že pro přežití těchto firem bude nezbytná restrukturalizace," řekl Tošovský.

Německá vláda v sobotu oznámila, že pro Opel našla partnera, rakousko-kanadského výrobce autodílů Magna International. Magna automobilce poskytne krátkodobé financování a stane se prioritním vyjednávacím partnerem Opelu. Ve firmě bude držet 20procentní podíl, dalších 35 procent má pak získat partner v konsorciu, ruská banka Sberbank. Mateřské automobilce General Motors by pak mělo zůstat 35 procent.

Pomoc pro Opel se zatím rýsuje na domácí půdě. Vlády čtyř spolkových republik, ve kterých má Opel továrny, se rozhodly podílet na pomoci pro automobilku v celkové výši 1,5 miliardy eur. Durynsko na restrukturalizaci Opelu přispěje částkou 52 milionů eur, Porýní-Falc 100 milionů eur, Hesensko se bude na záchraně podílet 447 miliony eur a Severní Porýní-Vestfálsko 150 miliony eur.

Témata: česko | opel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu

21.07.2017 16:41 Londýn - Bank of America je první bankou z Wall Street, která si jako náhradu za Londýn zvolila…

Siemens po aféře s turbínami na Krymu omezuje aktivity v Rusku

21.07.2017 14:03 Aktualizováno Mnichov/Moskva - Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví…

Německo má plán na snížení emisí naftových vozů

21.07.2017 12:57 Berlín - Zákazy jízd naftových aut v německých městech má odvrátit plán, který zahrnuje snížení…

Měnová politika ECB? Obrat by mohl přijít na podzim, avizuje banka

20.07.2017 16:33 Frankfurt - Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své úrokové sazby beze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama