Mýtný gigant CzechToll/SkyToll? Tendr může vyhrát i v Německu, je ve finále

Praha - Konsorcium CzechToll a SkyToll, které zvítězilo v tendru na mýtný systém v Česku, se účastní i výběru provozovatele systému mýta v sousedním Německu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl investiční ředitel skupiny PPF, které CzechToll patří, Robert Ševela.

Přidejte svůj názor

Mýtné

V německém tendru je podle Ševely CzechToll se SkyTollem ve finále spolu s dalšími třemi firmami, mezi kterými je i Kapsch. Vítěz dvanáctiletého kontraktu s opcí by měl být znám letos v létě. Satelitní technologie v Německu zajišťuje výběr mýta na 50.000 kilometrech komunikací v ročním objemu zhruba 150 miliard Kč.

"Toto dokládá, že zájem PPF v této oblasti je opravdu strategický a dlouhodobý a očekáváme rozvoj telekomunikační infrastruktury v této oblasti," uvedl Ševela. PPF vlastní mimo jiné majoritu v největším tuzemském operátorovi O2 nebo majiteli telekomunikační infrastruktury CETIN.

V Česku konsorcium zvítězilo s nabídkou nákladů na vybudování a desetiletý provoz systému od roku 2020 ve výši 10,75 miliardy korun, což bylo o 2,7 miliardy méně než druhá nejvýhodnější nabídka stávajícího provozovatele mýtného systému Kapsch.

Přechod ze stávajícího systému výběru prostřednictvím mýtných bran na satelitní bude pro řidiče znamenat nutnost výměny palubních jednotek. Získají ale možnost využít více platebních metod nebo spravovat mýtné platby přes internet. Vozidla bude pro účely platby mýta systém sledovat prostřednictvím satelitní technologie GPS, případně Galileo, data budou v rámci systému přenášena prostřednictvím mobilní sítě. Stávající mýtné brány využije pro kontrolu vozidel.

Podle generálního ředitele SkyTollu Mateje Okáliho stát díky satelitnímu systému získá větší flexibilitu, pokud by chtěl systém v budoucnu dále rozšiřovat, více informací o dopravních tocích a další telematické služby.

CzechToll je v konsorciu strategickým partnerem. Mýtný systém v Česku bude provozovat a také financovat jeho výstavbu. SkyToll, který provozuje satelitní výběr mýta na Slovensku, bude v ČR garantem technického řešení a designu systému. Mýtné bude vybírat na dálniční síti a dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Uzavření smlouvy o vybudování a provozu mýtného systému očekává ministerstvo dopravy na podzim po vypořádání případných námitek ostatních uchazečů a podnětů, které zejména společnost Kapsch podala k ÚOHS. Podněty Kapsche byly podle Ševely účelově směřující k tomu, aby byl tendr zrušený a Kapsch mohl dál vybírat mýto ve stávajícím systému. Pokud by ke zrušení tendru došlo, bude se konsorcium bránit právní cestou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GDPR je jen začátek. Na stole EU je další návrh, ještě letos může změnit…

20.04.2018 19:45 Aktualizováno Brusel - V souvislosti s blížícím se 25. květnem se stále více hovoří o Obecném nařízení na ochranu…

O aktivity Innogy v ČR má zájem australská firma Macquarie

20.04.2018 16:41 Essen/Frankfurt - Australská investiční společnost Macquarie má zájem o převzetí aktivit německé…

Kontroverzní a nenasytný, píše francouzský tisk o Křetínském

20.04.2018 16:01 Paříž - Přívlastkem "nenasytný" označují francouzská média českého miliardáře Daniela Křetínského,…

Policie zatkla šéfa vývoje pohonných jednotek Porsche

20.04.2018 14:00 Hamburk - Německá policie v souvislosti s emisním skandálem koncernu Volkswagen zatkla šéfa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama