Počet padělaných eurobankovek vzrostl o 17%

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila informaci, že v první polovině roku 2009 bylo z oběhu staženo celkem 413 000 padělaných eurobankovek. Číslo představuje sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s předchozími šesti měsíci, kdy počet zadržených padělků činil 354 000. Ve sledovaném období letošního roku bylo v oběhu v průměru 12,5 mld. pravých eurobankovek.

Přidejte svůj názor

371

Ze statistiky ECB vyplývá, že nejvíce byly v celé Evropě padělány bankovky v hodnotě 20 €, které představovaly skoro polovinu všech zadržených padělků. Výjimkou bylo Německo, kde se nejvíce padělala bankovka v hodnotě 50 €. Podle německého deníku Bild lze tak v některých zemích eurozóny vysledovat rozdílný trend v padělání podle nominální hodnoty. „Před zavedením eura byla velmi oblíbená stomarkovka, kterou potom vystřídala padesáti eurobankovka. V jiných zemích jako v Itálii se naproti tomu raději ptají po menších bankovkách“, shrnul situaci Rainer Elm, šéf národního Centra pro analýzy Německé spolkové banky (Analysezentrums der Deutschen Bundesbank).

Přestože nebyla zaznamenaná žádná nová třída padělků, tedy skupina, která má společný původ, doporučuje Eurosystém, tj. Evropská centrální banka (ECB) a 16 národních centrálních bank eurozóny, aby veřejnost nepodceňovala riziko padělků.

Zatímco přes 98 % všech padělků zadržených v prvním pololetí 2009 bylo objeveno v zemích eurozóny, v členských státech EU mimo eurozónu to bylo pouhé 1% a v jiných částech světa dokonce méně než 0,5 %.

Témata: EUR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář Vojtěcha Varyše: Spojené státy Evropské? Unii pohřbívají…

10.12.2017 19:14 Šéf německých sociálních demokratů a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zvedl na…

Francií otřásá salmonelóza. Z trhu musí být staženo 7000 tun kojeneckého…

10.12.2017 17:02 Paříž - Úřady ve Francii nařídily stažení kojeneckého mléka vyráběného skupinou Lactalis pro…

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz, otevření…

08.12.2017 20:48 Moskva - Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil svůj…

V Polsku by se mohly spojit dvě největší banky

08.12.2017 09:09 Varšava - Největší polská banka PKO BP by se podle médií mohla příští rok spojit s bankou Pekao,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama