Počet padělaných eurobankovek vzrostl o 17%

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila informaci, že v první polovině roku 2009 bylo z oběhu staženo celkem 413 000 padělaných eurobankovek. Číslo představuje sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s předchozími šesti měsíci, kdy počet zadržených padělků činil 354 000. Ve sledovaném období letošního roku bylo v oběhu v průměru 12,5 mld. pravých eurobankovek.

Přidejte svůj názor

371

Ze statistiky ECB vyplývá, že nejvíce byly v celé Evropě padělány bankovky v hodnotě 20 €, které představovaly skoro polovinu všech zadržených padělků. Výjimkou bylo Německo, kde se nejvíce padělala bankovka v hodnotě 50 €. Podle německého deníku Bild lze tak v některých zemích eurozóny vysledovat rozdílný trend v padělání podle nominální hodnoty. „Před zavedením eura byla velmi oblíbená stomarkovka, kterou potom vystřídala padesáti eurobankovka. V jiných zemích jako v Itálii se naproti tomu raději ptají po menších bankovkách“, shrnul situaci Rainer Elm, šéf národního Centra pro analýzy Německé spolkové banky (Analysezentrums der Deutschen Bundesbank).

Přestože nebyla zaznamenaná žádná nová třída padělků, tedy skupina, která má společný původ, doporučuje Eurosystém, tj. Evropská centrální banka (ECB) a 16 národních centrálních bank eurozóny, aby veřejnost nepodceňovala riziko padělků.

Zatímco přes 98 % všech padělků zadržených v prvním pololetí 2009 bylo objeveno v zemích eurozóny, v členských státech EU mimo eurozónu to bylo pouhé 1% a v jiných částech světa dokonce méně než 0,5 %.

Témata: EUR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odchod Katalánska poškodí ekonomiku, tvrdí firmy

23.07.2017 18:07 Barcelona - Hnutí za odtržení Katalánska může podle téměř tří čtvrtin šéfů španělských firem…

Britský řetězec Asda zvažuje koupi sítě B&M

23.07.2017 15:08 Londýn - Britský řetězec supermarketů Asda zvažuje koupi rychle expandující sítě diskontních…

Lotyšsko dá pokutu dvěma bankám za porušování sankcí vůči KLDR

22.07.2017 18:57 Riga - Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur (78 milionů Kč) dvě místní banky za…

Evropská komise vyšetřuje dohody německých automobilek

22.07.2017 16:43 Brusel - Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o možných kartelových dohodách mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama