Počet padělaných eurobankovek vzrostl o 17%

Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) včera zveřejnila informaci, že v první polovině roku 2009 bylo z oběhu staženo celkem 413 000 padělaných eurobankovek. Číslo představuje sedmnáctiprocentní nárůst ve srovnání s předchozími šesti měsíci, kdy počet zadržených padělků činil 354 000. Ve sledovaném období letošního roku bylo v oběhu v průměru 12,5 mld. pravých eurobankovek.

Přidejte svůj názor

371

Ze statistiky ECB vyplývá, že nejvíce byly v celé Evropě padělány bankovky v hodnotě 20 €, které představovaly skoro polovinu všech zadržených padělků. Výjimkou bylo Německo, kde se nejvíce padělala bankovka v hodnotě 50 €. Podle německého deníku Bild lze tak v některých zemích eurozóny vysledovat rozdílný trend v padělání podle nominální hodnoty. „Před zavedením eura byla velmi oblíbená stomarkovka, kterou potom vystřídala padesáti eurobankovka. V jiných zemích jako v Itálii se naproti tomu raději ptají po menších bankovkách“, shrnul situaci Rainer Elm, šéf národního Centra pro analýzy Německé spolkové banky (Analysezentrums der Deutschen Bundesbank).

Přestože nebyla zaznamenaná žádná nová třída padělků, tedy skupina, která má společný původ, doporučuje Eurosystém, tj. Evropská centrální banka (ECB) a 16 národních centrálních bank eurozóny, aby veřejnost nepodceňovala riziko padělků.

Zatímco přes 98 % všech padělků zadržených v prvním pololetí 2009 bylo objeveno v zemích eurozóny, v členských státech EU mimo eurozónu to bylo pouhé 1% a v jiných částech světa dokonce méně než 0,5 %.

Témata: EUR
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Estonsko je zděšené. Tamní banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

25.05.2018 16:42 Tallinn - Více než 13 miliard dolarů (asi 287 miliard Kč) se vypralo v letech 2012 až 2016 v…

Světová ekonomika? Putin měl velmi ostrý proslov, udělal geopolitický kiks

25.05.2018 16:36 Petrohrad - Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na…

Válka Francie a Česka: Paříž blokuje daňový systém, který chce Praha.…

25.05.2018 15:36 Aktualizováno Brusel - Francie a Česká republika si na jednání ministrů financí zemí Evropské unie opět vzájemně…

Ministři financí zemí EU se dohodli, jak snížit bankovní rizika

25.05.2018 15:17 Brusel - Ministři financí zemí EU se dnes po měsících vyjednávání shodli na kompromisní podobě…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama