Německé šroty pořád žijí, do Česka zatím nedorazily

Berlín / Praha - Tisíce vozidel, která němečtí občané odevzdali na šrotoviště výměnou za státní prémii 2500 eur, jsou stále v provozu, nikoliv však v České republice.

Přidejte svůj názor

Bund Deutscher Kriminalbeamter (BDK), odborový svaz kriminalistů, hovoří o 50 tisících ilegálně vyvezených kusech do východní Evropy a Afriky. „Česko není zemí, kam by se tato auta vozila,“ odpověděl na dotaz E15 předseda zemské organizace BDK v Severním Porýní-Vestfálsku Wilfried Albishausen. Informaci potvrdil mluvčí českého Generálního ředitelství cel Jiří Barták: „O žádném případu nevím.“

O ilegálním importu do tuzemska pochybuje i Jiří Košler ze společnosti PKW Auto z Toužimi u Karlových Varů. „K přihlášení vozidla potřebujete velký technický průkaz. Ten se v Německu při odhlašování znehodnocuje,“ připomíná.

Pátrání BDK vede do Rumunska, Bulharska a Ruska. „Jde o státy, které mají volnější právní předpisy,“ vysvětluje Albishausen. K odběratelům německých aut se podle E15 řadí rovněž Polsko.

Možností, jak dostat auta z Německa, je několik. Stojí na podvodech majitelů šrotoven, kteří auta od řidičů přijímají. První cestou je lodní export, který odhalily namátkové kontroly v Hamburku. Další je přeprava po silnici v nestřeženém schengenském prostoru, kde se vozí nejen celá auta, ale i vymontované motory, které pak v cizině mechanici nasadí do karoserií.

Extrémním případem je vývoz aut do Polska, kam se přepravují rozřezaná na čtyři kusy. Ty pak v dílnách svářeči znovu dávají dohromady. „Tato metoda nabrala na obrátkách, protože ‚surovina‘ výrazně zlevnila,“ sdělil E15 zdroj z českých policejních kruhů.

Němečtí kriminalisté předpokládají, že na konci roku počet vývozů ze šrotovišť stoupne na dvojnásobek.

Témata: šrotovné | Německo
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zakáže prodej benzinových a naftových aut

26.07.2017 16:26 Aktualizováno Londýn - Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. O…

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

25.07.2017 15:31 Berlín - Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí…

Řecko je s reformami na správné cestě. Nesmí polevit, apeluje eurokomisař

25.07.2017 12:53 Atény - Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes řekl, že Řecko je…

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

25.07.2017 12:21 Paříž - Společnost Eurotunnel v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA o osm procent na 242 milionu eur…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama