Cigarety podraží v celé EU

Brusel - Ministři financí Evropské unie se dohodli na zvýšení spotřební daně z cigaret o 40 procent na 90 eur za tisíc cigaret. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

Zatím je minimální spotřební daň z cigaret 64 eur na 1000 cigaret (33,3 korun na krabičku cigaret, po změně by se daň zvýšila na 46,8 korun na krabičku cigaret). Ministři financí rovněž navrhují, aby daň byla minimálně 60 procent z prodejní ceny krabičky, v současnosti musí být daň minimálně 57procentní.

Navrhované změny by v případě přijetí měly vejít v platnost v roce 2014. Bulharsko, Řecko, pobaltské země, Maďarsko, Polsko a Rumunsko, kde jsou ceny cigaret tradičně nižší než ve zbytku Evropy, smí zvýšení daně posunout až do roku 2018.

Větší zdanění by mohlo vymazat stávající rozdíly v cenách cigaret napříč evropskými zeměmi. Například za krabičku cigaret kuřák v Litvě zaplatí jedno euro, v Irsku přes šest eur. Prvotním cílem EU je však omezit kouření a zlepšit zdravotní stav veřejnosti. Podle britských statistik jenom v Evropě zabije kouření každý rok milion mužů a 200 tisíc žen.

Výrobci cigaret jako Philip Morris či Reynolds American s největší pravděpodobností pocítí dopad opatření na vlastní kůži. V minulosti totiž zvýšení daně přimělo kuřáky se svým zlozvykem přestat, což se odrazilo na nižších tržbách za tabákové výrobky. Dalším důsledkem by ale mohlo být větší množství levných cigaret pašovaných ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, Ruska nebo afrických zemí.

"O kolik podraží kuřivo v Česku je brzy soudit. Oproti ostatním evropským zemím se ale ceny změní mírněji," řekl Mediafaxu Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí. Ceny tabákových výrobků v České republice stoupnou už v lednu v rámci opatření Janotova úsporného balíčku, který zvyšuje spotřební daň. Kilogram tabáku od nového roku podraží o 70 korun, balíček cigaret tedy zhruba o 2,50 koruny.

Témata: cigarety
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odstartoval Karel Marx sérii zločinů a poprav? Historici se přou o počátky…

20.05.2018 07:10 Zprofanovaný filozof budí emoce i 200 let od svého narození. V německém Trevíru, kde se narodil, mu…

Myslíte si, že jste v bezpečí? Evropu čeká za pár let občanská válka,…

19.05.2018 14:57 Aktualizováno Brusel - Podle historika bruselské univerzity Davida Engelse do 20-30 let hrozí Evropě občanská…

Chtějí brexit i výhody EU. Jak dopadá odchod z Unie na běžné občany?

19.05.2018 08:55 Brusel/Londýn - Britští rybáři patří mezi nejzapřísáhlejší příznivce brexitu. Důvodem jejich…

Skončí EU jako Sovětský svaz? Odborníci předvídají rozpad evropského…

19.05.2018 07:30 Britský akademik Gwythian Prins a podporovatel brexitu předvídá konec EU, který s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama