Cigarety podraží v celé EU

Brusel - Ministři financí Evropské unie se dohodli na zvýšení spotřební daně z cigaret o 40 procent na 90 eur za tisíc cigaret. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Cigarety podraží v celé EU - anotační foto

Zatím je minimální spotřební daň z cigaret 64 eur na 1000 cigaret (33,3 korun na krabičku cigaret, po změně by se daň zvýšila na 46,8 korun na krabičku cigaret). Ministři financí rovněž navrhují, aby daň byla minimálně 60 procent z prodejní ceny krabičky, v současnosti musí být daň minimálně 57procentní.

Navrhované změny by v případě přijetí měly vejít v platnost v roce 2014. Bulharsko, Řecko, pobaltské země, Maďarsko, Polsko a Rumunsko, kde jsou ceny cigaret tradičně nižší než ve zbytku Evropy, smí zvýšení daně posunout až do roku 2018.

Větší zdanění by mohlo vymazat stávající rozdíly v cenách cigaret napříč evropskými zeměmi. Například za krabičku cigaret kuřák v Litvě zaplatí jedno euro, v Irsku přes šest eur. Prvotním cílem EU je však omezit kouření a zlepšit zdravotní stav veřejnosti. Podle britských statistik jenom v Evropě zabije kouření každý rok milion mužů a 200 tisíc žen.

Výrobci cigaret jako Philip Morris či Reynolds American s největší pravděpodobností pocítí dopad opatření na vlastní kůži. V minulosti totiž zvýšení daně přimělo kuřáky se svým zlozvykem přestat, což se odrazilo na nižších tržbách za tabákové výrobky. Dalším důsledkem by ale mohlo být větší množství levných cigaret pašovaných ze zemí mimo Evropskou unii, například z Ukrajiny, Ruska nebo afrických zemí.

"O kolik podraží kuřivo v Česku je brzy soudit. Oproti ostatním evropským zemím se ale ceny změní mírněji," řekl Mediafaxu Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí. Ceny tabákových výrobků v České republice stoupnou už v lednu v rámci opatření Janotova úsporného balíčku, který zvyšuje spotřební daň. Kilogram tabáku od nového roku podraží o 70 korun, balíček cigaret tedy zhruba o 2,50 koruny.

Témata: cigarety
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Cigarety podraží v celé EU

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama