Merkelová: Stát nechce pomoci Opelu odkoupením podílu

Berlín - Německá vláda nezamýšlí převzít podíl v problémové automobilce Opel, ale může jí poskytnout finanční pomoc. Podle informací agentury Rueters to v neděli prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor

Agela Merkelová, německá kancléřka

„V této chvíli to není náš cíl,“ prohlásila Merkelová v interview pro německou televizi. Opel, který vlastní americký automobilový gigant General Motors, stojí před krachem.

Pro Opel však současná krize není v dlouhé historii firmy první. Slavná automobilová značka prošla nejen krizí ve 30. letech minulého století, kdy se výroba takřka zastavila, ale o existenci musela bojovat i v 70. a 80. letech a nakonec i v letech 90., kdy kvůli snižování nákladů začala vyrábět auta nižší kvality, což poškodilo její image.

Východisko z v pořadí už páté krize Opelu zatím není na dohled. Vše naznačuje, že nejúčinnějším lékem by mohlo být opuštění koncernu General Motors. Kořeny krize tentokrát pocházejí z USA. Americké automobilové koncerny totiž zaspaly dobu a nezareagovaly včas na nástup moderních úspornějších aut. K tomu se přidala globální finanční krize. General Motors dostává z amerického rozpočtu velké finanční injekce, aby byl schopen přežít. Evropský Opel není na předních příčkách seznamu priorit, které by chtěl stát urgentně řešit. Opel by potřeboval od vlády 3,3 miliardy eur (přes 90 miliard Kč), aby přežil následující dva roky.

Témata: Angela Merkelová | opel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odstartoval Karel Marx sérii zločinů a poprav? Historici se přou o počátky…

20.05.2018 07:10 Zprofanovaný filozof budí emoce i 200 let od svého narození. V německém Trevíru, kde se narodil, mu…

Myslíte si, že jste v bezpečí? Evropu čeká za pár let občanská válka,…

19.05.2018 14:57 Aktualizováno Brusel - Podle historika bruselské univerzity Davida Engelse do 20-30 let hrozí Evropě občanská…

Chtějí brexit i výhody EU. Jak dopadá odchod z Unie na běžné občany?

19.05.2018 08:55 Brusel/Londýn - Britští rybáři patří mezi nejzapřísáhlejší příznivce brexitu. Důvodem jejich…

Skončí EU jako Sovětský svaz? Odborníci předvídají rozpad evropského…

19.05.2018 07:30 Britský akademik Gwythian Prins a podporovatel brexitu předvídá konec EU, který s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama