Tajný plán evropského prezidenta – nové daně

Brusel - Pár dnů před jmenováním historicky prvního prezidenta Evropské unie unikly na veřejnost tajné informace. Bývalý belgický premiér Herman Van Rompuy plánuje změnit systém toku peněz do pokladny EU a zavést evropské ekologické daně, píše ve svém čtvrtečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Občané států evropské sedmadvacítky by podle nového návrhu odváděli daně přímo do bruselské pokladnice. Znamenalo by to obrat oproti současnému stavu, kdy daně odvádí jednotlivé státy, nikoliv občané.

Zavedení ekologických daní by podle slov předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, který sdílí stejný názor jako Van Rompuy, nemuselo znamenat nové poplatky. Bruselu by měly státy odvádět jisté procento z DPH z daní z pohonných hmot.

Ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík vnímá Van Rompuyův úmysl jako útok na autonomii jednotlivých členů Evropské unie. Podle Ševčíka se Evropská unie blíží k stavu centralizace moci, který jsme již v Česku znali.

Ambice Van Rompuyho měla být původně utajena. Když se však na uzavřeném setkání skupiny Bilderberg sdružující vrcholové politiky, bankéře a podnikatelé zmínil o svém kroku, nezůstalo to jen za zavřenými dveřmi. Budoucí president Evropské unie tak neměl na výběr a musel se k celé věci vyjádřit.

"Financování sociálního státu, bez ohledu na sociální reformu, kterou implementujeme, si bude vyžadovat nové zdroje," zdůvodnil Van Rompuy. Daně by měly zahrnovat daň z benzinu, nebo leteckou daň či daně označované jako "zelené".

Odborníci se shodují, že k tomuto schválení pravděpodobně dojde.

Témata: EU | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Investice v ohrožení? Brusel varuje před dopady daňové reformy v USA

12.12.2017 20:18 Brusel - Evropská komise dnes varovala amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že plánovaná…

Facebook chce nově danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích

12.12.2017 19:56 Brusel - Americká společnost Facebook změní způsob, jakým odvádí daně. Více příjmů z reklamy začne…

Panika v energetice: Po explozi terminálu je část Evropy bez plynu

12.12.2017 17:21 Aktualizováno Baumgarten an der March - Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic…

Komentář Vojtěcha Varyše: Spojené státy Evropské? Unii pohřbívají…

10.12.2017 19:14 Šéf německých sociálních demokratů a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz zvedl na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama