Tajný plán evropského prezidenta – nové daně

Brusel - Pár dnů před jmenováním historicky prvního prezidenta Evropské unie unikly na veřejnost tajné informace. Bývalý belgický premiér Herman Van Rompuy plánuje změnit systém toku peněz do pokladny EU a zavést evropské ekologické daně, píše ve svém čtvrtečním vydání Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Občané států evropské sedmadvacítky by podle nového návrhu odváděli daně přímo do bruselské pokladnice. Znamenalo by to obrat oproti současnému stavu, kdy daně odvádí jednotlivé státy, nikoliv občané.

Zavedení ekologických daní by podle slov předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, který sdílí stejný názor jako Van Rompuy, nemuselo znamenat nové poplatky. Bruselu by měly státy odvádět jisté procento z DPH z daní z pohonných hmot.

Ekonom Liberálního institutu Miroslav Ševčík vnímá Van Rompuyův úmysl jako útok na autonomii jednotlivých členů Evropské unie. Podle Ševčíka se Evropská unie blíží k stavu centralizace moci, který jsme již v Česku znali.

Ambice Van Rompuyho měla být původně utajena. Když se však na uzavřeném setkání skupiny Bilderberg sdružující vrcholové politiky, bankéře a podnikatelé zmínil o svém kroku, nezůstalo to jen za zavřenými dveřmi. Budoucí president Evropské unie tak neměl na výběr a musel se k celé věci vyjádřit.

"Financování sociálního státu, bez ohledu na sociální reformu, kterou implementujeme, si bude vyžadovat nové zdroje," zdůvodnil Van Rompuy. Daně by měly zahrnovat daň z benzinu, nebo leteckou daň či daně označované jako "zelené".

Odborníci se shodují, že k tomuto schválení pravděpodobně dojde.

Témata: EU | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zakáže prodej benzinových a naftových aut

26.07.2017 16:26 Aktualizováno Londýn - Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. O…

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

25.07.2017 15:31 Berlín - Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí…

Řecko je s reformami na správné cestě. Nesmí polevit, apeluje eurokomisař

25.07.2017 12:53 Atény - Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes řekl, že Řecko je…

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

25.07.2017 12:21 Paříž - Společnost Eurotunnel v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA o osm procent na 242 milionu eur…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama