Merkelová: Státy vydávají příliš velké peníze na podporu ekonomiky

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová bude na summitu G20 varovat lídry vedoucích světových ekonomik před naléváním přílišného množství peněz do ekonomiky. Informaci přinesl v sobotu server deníku Financial Times.

Přidejte svůj názor

Agela Merkelová, německá kancléřka

Podle Merkelové totiž takové zacházení s penězi může sice vyvolat ekonomické zotavení, ale to bude nepředvídatelné a hlavně nestabilní. Německá kancléřka tvrdí, že důležité je nejen vybřednout z krize, ale také se ujistit, že se nebude opakovat.

„Krize nepřišla proto, že bychom vydávali málo peněz, ale proto, že jsme vytvářeli ekonomický růst ohromným množstvím peněžních prostředků. Tento růst byl tím pádem neudržitelný,“ prohlásila předsedkyně německé vlády. „Abychom se z toho poučili, je nezbytné neopakovat chyby minulosti.“

Merkelová také odmítla jakékoli srovnání Německa s Čínou, která stejně jako západoevropský stát přijala 800 miliard dolarový stimulační balíček k podpoře domácí poptávky. „Myslím si, že Čína může udělat mnohem více než Německo, aby podpořila domácí poptávku. Má totiž ohromné rezervy. Jsme v úplně jiné situaci, my rezervy máme v mínusu,“ dodala. Poukazovala tím na fakt, že Německo má veřejný dluh v hodnotě 1,547 miliardy eura.

Politička také varuje před příliš nadějnými očekáváními od summitu G20, který v Londýně začíná 2. dubna. „Budeme se bavit o vytvoření nového systému světových finančních trhů a to nemůžeme uzavřít už v Londýně,“ prohlásila. „ Nevyřešíme tam ekonomickou krizi ani problém dohody o volném trhu. Musíme se sejít znovu,“ uzavřela.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zakáže prodej benzinových a naftových aut

26.07.2017 16:26 Aktualizováno Londýn - Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. O…

Auta z koncernu VW dotčená skandálem by mohla přijít o registraci

25.07.2017 15:31 Berlín - Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí…

Řecko je s reformami na správné cestě. Nesmí polevit, apeluje eurokomisař

25.07.2017 12:53 Atény - Eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici dnes řekl, že Řecko je…

Eurotunnel zvýšil zisk, výhled nemění ani navzdory brexitu

25.07.2017 12:21 Paříž - Společnost Eurotunnel v pololetí zvýšila hrubý zisk EBITDA o osm procent na 242 milionu eur…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama