Merkelová: Státy vydávají příliš velké peníze na podporu ekonomiky

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová bude na summitu G20 varovat lídry vedoucích světových ekonomik před naléváním přílišného množství peněz do ekonomiky. Informaci přinesl v sobotu server deníku Financial Times.

Přidejte svůj názor

Agela Merkelová, německá kancléřka

Podle Merkelové totiž takové zacházení s penězi může sice vyvolat ekonomické zotavení, ale to bude nepředvídatelné a hlavně nestabilní. Německá kancléřka tvrdí, že důležité je nejen vybřednout z krize, ale také se ujistit, že se nebude opakovat.

„Krize nepřišla proto, že bychom vydávali málo peněz, ale proto, že jsme vytvářeli ekonomický růst ohromným množstvím peněžních prostředků. Tento růst byl tím pádem neudržitelný,“ prohlásila předsedkyně německé vlády. „Abychom se z toho poučili, je nezbytné neopakovat chyby minulosti.“

Merkelová také odmítla jakékoli srovnání Německa s Čínou, která stejně jako západoevropský stát přijala 800 miliard dolarový stimulační balíček k podpoře domácí poptávky. „Myslím si, že Čína může udělat mnohem více než Německo, aby podpořila domácí poptávku. Má totiž ohromné rezervy. Jsme v úplně jiné situaci, my rezervy máme v mínusu,“ dodala. Poukazovala tím na fakt, že Německo má veřejný dluh v hodnotě 1,547 miliardy eura.

Politička také varuje před příliš nadějnými očekáváními od summitu G20, který v Londýně začíná 2. dubna. „Budeme se bavit o vytvoření nového systému světových finančních trhů a to nemůžeme uzavřít už v Londýně,“ prohlásila. „ Nevyřešíme tam ekonomickou krizi ani problém dohody o volném trhu. Musíme se sejít znovu,“ uzavřela.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odstartoval Karel Marx sérii zločinů a poprav? Historici se přou o počátky…

20.05.2018 07:10 Zprofanovaný filozof budí emoce i 200 let od svého narození. V německém Trevíru, kde se narodil, mu…

Myslíte si, že jste v bezpečí? Evropu čeká za pár let občanská válka,…

19.05.2018 14:57 Aktualizováno Brusel - Podle historika bruselské univerzity Davida Engelse do 20-30 let hrozí Evropě občanská…

Chtějí brexit i výhody EU. Jak dopadá odchod z Unie na běžné občany?

19.05.2018 08:55 Brusel/Londýn - Britští rybáři patří mezi nejzapřísáhlejší příznivce brexitu. Důvodem jejich…

Skončí EU jako Sovětský svaz? Odborníci předvídají rozpad evropského…

19.05.2018 07:30 Britský akademik Gwythian Prins a podporovatel brexitu předvídá konec EU, který s největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama