Eurozónu čekají další katastrofické zprávy

Brusel - Úterní informace o dalším poklesu hrubého domácího produktu (HDP) naznačují, že Eurozónu čekají patrně další katastrofické zprávy. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Nepříjemnou skutečností je především to, že se pokles podle zatím dostupných údajů zrychluje. Zatímco podle původních odhadů činil v posledním čtvrtém kvartálu roku 2008 pokles HDP v eurozóně 1,5 procenta, úterní druhé odhady ukázaly, že to bylo 1,6 procenta.

Podobně je tomu s údaji pro celou Evropskou Unii. Zde ve čtvrtém kvartálu roku 2008 činil pokles v prvních odhadech HDP 1,4 procenta, ve druhých odhadech se však ukázalo, že i tento pokles byl ve skutečnosti vyšší, a sice 1,5 procenta. Pokud by měla podobná tendence pokračovat, znamenalo by to, že bude nutné znovu přehodnotit i evropské předpovědi pro úroveň HDP za celý rok 2009.

Ekonom z Barclays Capital Research James Ashley již upozornil, že při mechanickém přepočtu posledního poklesu by se musela „naše předpověď pro rok 2009 snížit ze současně odhadovaného poklesu o 3,2 procenta na pokles o 3,3 procenta.“

Ekonomové se již nechali slyšet, že v celkových výsledcích by mohlo být první čtvrtletí 2009 ještě horší než poslední tři měsíce roku 2008. „Zdá se, že první čtvrtletí bude absolutně katastrofické,“ prohlásil Joerg Angele, ekonom z Bayerishe Landesbank. Podle jeho názoru by se růst HDP za celý rok 2009 mohl snížit o 3,5 procenta.

Ještě hůře hodnotí evropské vyhlídky Jürgen Michels ekonom ze Citigroup. „Startovací bod je velmi slabý a zdůrazňuje skutečnost, že průměrný růst pro rok 2009 bude velmi negativní – my předpovídáme pokles o 3,4 procenta.“

Druhé odhady poklesu HDP v eurozóně ukázaly, že se jedná o nejhorší kvartál v její historii a znovu vyvolaly i značné obavy o skutečný zdravotní stav bankovního sektoru.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ECB měnovou politiku nezměnila, zlepšila výhled ekonomiky

14.12.2017 16:32 Frankfurt nad Mohanem - Evropská centrální banka (ECB) dnes zlepšila ale výhled ekonomiky eurozóny.…

Ruská ekonomika? Růst závisí na zvládnutí vnějších šoků, usoudil Putin

14.12.2017 11:55 Moskva - Růst výkonnosti ruské ekonomiky, která se vzpamatovává z krize, závisí podle šéfa Kremlu…

Kebab v EU zachráněn. Evropský parlament nezakázal sporné fosfáty

13.12.2017 15:40 Brusel - Evropský parlament (EP) neschválil námitku proti používání fosfátů v kebabech. Výrobci…

Zdechovský dal kvůli IKEA podnět evropskému ÚOHS

13.12.2017 14:51 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že řetězec IKEA požadavkem na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama