V bance vás odmítli a z nebankovních institucí máte obavy? Půjčte si od lidí

PR článek - Se slovním spojením “peer-to-peer” se pravděpodobně setkal již každý z vás. Víte, ale že tohle spojení nemělo původně s půjčkami nic moc společného? Opravdu, jednalo se o typický počítačový výraz, který by se dal volně přeložit jako „rovný rovnému“.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

CZK

Až mnohem později si jej lidé začali spokojovat s půjčkami, kdy na jedné straně stojí investor v podobě fyzické osoby a na druhé žadatel o půjčku z řad obyvatel. Jak vlastně taková rychlá půjčka od lidí funguje? Podívali jsme se jim na zoubek.

Když vám v bance nepůjčí

Drtivá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky. Jen málokdo si ale uvědomuje, že tady na ně čeká poměrně náročný a zdlouhavý proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka totiž bude zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho finanční minulost, příjmy a výdaje. Pokud na základě hodnotících kritérií zjistí, že je daný žadatel pro banku příliš rizikovým klientem, žádost o půjčku mu z pochopitelných důvodů neschválí. V takovém případě ale není nic ztraceno, žadatel může poprosit o pomoc některou z ověřených nebankovních společností (například společnost Zaplo). Pokud má ale z půjčování u nebankovních společností obavy, nabízí se alternativa v podobě P2P půjček.

Něco málo z historie P2P půjček

Vůbec první společností, která se pustila do poskytování P2P půjček byla britská Zopa Ltd. Od svého založení v roce 2004 svým klientům zajistila půjčky v celkové výši 1,5 miliard liber. I dnes patří mezi nejstarší a největší poskytovatele P2P půjček na světě. Také rok 2006 byl pro tento typ půjček zlomový. V USA se totiž objevila společnost Prosper a prakticky během noci získala podporu širokého okruhu obyvatelstva. U nás je jakýmsi symbolem v tomto okruhu půjček společnost Zonky, kterou následuje společnost Bankerat a Benefi. Jak takové P2P půjčky ale v reálu fungují?

Na jedné straně člověk, na druhé také

Půjčování v rámci platformy P2P je opravdu velmi jednoduché. Do procesu totiž nevstupuje žádná banka nebo nebankovní společnost. Na jedné straně stojí člověk v roli investora, který se sám na základě své vlastní vůle rozhodne žadatele o půjčku podpořit či nikoli. Pokud dospěje k názoru, že to bude vhodné, jeho finance se zhodnotí zajímavým úrokem. Žadatel o půjčku – také fyzická osoba si může peníze půjčit klasicky anebo prostřednictvím online aukce. Pokud se daná částka nevybere, peníze jsou vráceny investorům. Pokud se ovšem vybere, peníze putují k žadateli.

Půjčky pro všechny

Mezi zajímavou výhodu P2P půjček patří jistě fakt, že tyto produkty jsou dostupné prakticky všem bez rozdílu anebo finanční minulosti. Pokud vás v bance zamítli a u nebankovní společnosti vám půjčit nechtějí, stále ještě máte naději. Jen je potřeba říct o sobě investorům maximum pravdivých a relevantních informací a připojit třeba osobní příběh, který bude osvětlovat důvod půjčky. Tyto nebankovní půjčky s okamžitým schválením jsou zajímavou alternativou, jak si půjčit od lidé za skutečně výhodný úrok.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Máte potomka na vysoké škole? Poraďte mu, jak ušetřit

17.05.2018 17:46 Spousta studentů si dnes vydělává peníze na brigádách nebo už pracují na částečný úvazek a…

I sebeobrana vás může dostat za mříže. Co je nutná obrana a jak poznat,…

09.05.2018 08:39 Je poměrně snadné se dostat do křížku se zákonem, pokud neznáte základní pravidla přiměřené obrany.…

Jak na spokojený spánek bez probouzení?

15.04.2018 16:14 PR článek - Proč je spánek tolik důležitý? Má velmi podstatný vliv na zdraví našeho organismu.…

Blíží se vám důchodový věk? Pět věcí, které byste měli stihnout

12.04.2018 22:07 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se těší na důchod, a to hned z několika důvodů, které popisuje známý psycholog,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama