Pokles americké ekonomiky se zpomaluje

Washington - Béžová kniha amerického Fedu ve svém nejnovějším středečním vydání konstatuje, že pokles americké ekonomiky se začíná zpomalovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Takzvanou Béžovou knihu sestavuje americká centrální banka (Fed) na základě souboru ekonomických informací, které ve svém souhrnu podávají obraz vývoje v nejrůznějších oblastech Spojených států. Podle nejnovějšího středečního vydání knihy pokračoval hospodářský pokles i během března a v první části dubna, nicméně rychlost poklesu se údajně snižuje. Navíc se objevují i jednotlivé příznaky, z nichž je možné usuzovat, že by současná recese mohla směřovat ke svému závěru.

„Pět z 12 oblastí zaznamenalo zmírnění tempa poklesu a některé vykazují známky toho, že aktivita se v některých sektorech stabilizuje na nižší úrovni,“ uvádí se v Béžové knize sestavené na základě zpráv shromážděných ve 12 regionálních bankách.

O stabilizaci se výslovně hovoří i v informaci o stavu trhu s bydlením. „Trh s bydlením zůstává celkově v poklesu, existují však některé příznaky, že podmínky se snad již stabilizují,“ uvádí se knize.

Americká centrální banka snížila v souboji s recesí své úrokové sazby do extrémně nízkého rozmezí 0 až 0,25 procenta, předseda Fedu Ben Bernanke však již v úterý oznámil, že některé předběžné signály již naznačují postupné zpomalování hospodářského poklesu.

Ani tyto příznaky však nemohou zakrýt celkový ponurý obraz, v němž je i Béžová kniha nucena konstatovat, že dlouhá recese již připravila americkou ekonomiku o miliony pracovních míst a v březnu vyvrcholila i rekordní mírou nezaměstnanosti na úrovni 8,5 procenta.

Témata: Ekonomika | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ceny ropy letí vzhůru: Proč je Amerika v klidu? A co my?

21.05.2018 10:44 Washington - Ceny ropy strmě letí vzhůru. Vyšplhaly se až na 80 dolarů za barel. Podle odborníků to…

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama