G8: Obiloviny výrazně podraží

Cison - Ministři zemědělství skupiny G8 připravují prohlášení, v němž hodlají zdůraznit nebezpečí, že ceny obilovin v budoucnosti výrazně porostou. V neděli o tom informuje japonská agentura Kyodo.

Přidejte svůj názor

Společné prohlášení má být přijato na závěr současného jednání zemědělských ministrů skupiny G8, které se o víkendu koná v italském Cison di Valmarino. Ministři hodlají v prohlášení zdůraznit i připravenost k opatřením, která by zmapovala často nevyzpytatelné fluktuace cen obilovin způsobené spekulativním kapitálem. V návrzích na řešení situace má být uvedeno i vytvoření mezinárodního skladovacího systému.

Skupinu G8 na jednání zastupovali představitelé Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Ruska a Spojených států. Jejich závěrečné prohlášení se má stát jedním z materiálů, k nimž se vyjádří i připravované vrcholné jednání skupiny, summit G8, který se má konat v Itálii v červenci.

Zasedání ministrů zemědělství se rovněž zabývalo akcemi bohatých zemí, které nakupují zemědělskou půdu v zahraničí. Tempo tohoto jevu se zrychlilo zvláště poté, co v některých zemích v loňském roce docházelo k nepokojům spojeným se zdražováním potravin.

Bohaté země jako Čína, Saudská Arábie a Jižní Korea nyní ve snaze zajistit potraviny pro své obyvatelstvo, skupují zahraniční půdu ve stále větším množství. Nový fenomén se již setkal s kritikou, že jsou přitom ignorovány zájmy místního obyvatelstva a že obchodování s půdou představuje nebezpečí „kolonialismu druhé generace“.

Představitelé některých mezinárodních zemědělských organizací, jako jsou například Organizace pro potraviny a zemědělství (FAO) či Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), však nákupy půdy v zahraničí za zcela negativní nepovažují. Upozorňují přitom, že zemědělství napříč hranicemi by mohlo znamenat oboustranný přínos a mohlo by podpořit světovou potravinovou bezpečnost.

K problému skupování zahraniční půdy se vyjádřil i předseda Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj Kanyo Nwanze v rozhovoru pro agenturu Reuters. Podle jeho názoru skutečně existuje nebezpečí, že by chudí rolníci mohli při nástupu zahraničních investorů přijít o svou vlastní půdu. Pokud by však takové nákupy přihlížely k zájmům obou stran, mohlo by to obyvatelům chudých zemí naopak pomoci.

Oboustranně výhodné dohody by mohly v rozvojových zemích zvýšit zemědělskou produkci, mohly by jim poskytnout nové pracovní příležitosti, mohly by zvýšit jejich export a mohly by jim zpřístupnit i nové technologie, které zlepší efektivnost farem, prohlásil předseda fondu IFAD.

Témata: g8
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: G8: Obiloviny výrazně podraží

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý - anotační foto

Toshiba ohlásí bankrot divize Westinghouse již v úterý

27.03.2017 15:53 Tokio - Chystaný bankrot americké jaderné divize japonského konglomerátu Toshiba se oproti původním…

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich jsou miliony - anotační foto

Papírové padesátikoruny lze vyměnit už jen do konce týdne, mezi lidmi jich…

27.03.2017 15:38 Praha - Pokud ještě vlastníte papírovou padesátikorunu a chcete si ji vyměnit, měli byste si…

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti - anotační foto

Babiš chce OKD pro Prisko, s Diamem jsou prý špatné zkušenosti

27.03.2017 14:27 Jihlava - Návrh na převzetí černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku, státním podnikem Prisko…

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy - anotační foto

Firma ČD Cargo je podezřelá z účasti v kartelu, ÚOHS už zajišťoval důkazy

27.03.2017 11:58 Praha - Firma ČD Cargo je podezřelá, že se podílela na rozdělení trhu, cenové koordinaci a na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama