G8: Obiloviny výrazně podraží

Cison - Ministři zemědělství skupiny G8 připravují prohlášení, v němž hodlají zdůraznit nebezpečí, že ceny obilovin v budoucnosti výrazně porostou. V neděli o tom informuje japonská agentura Kyodo.

Přidejte svůj názor

Společné prohlášení má být přijato na závěr současného jednání zemědělských ministrů skupiny G8, které se o víkendu koná v italském Cison di Valmarino. Ministři hodlají v prohlášení zdůraznit i připravenost k opatřením, která by zmapovala často nevyzpytatelné fluktuace cen obilovin způsobené spekulativním kapitálem. V návrzích na řešení situace má být uvedeno i vytvoření mezinárodního skladovacího systému.

Skupinu G8 na jednání zastupovali představitelé Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Ruska a Spojených států. Jejich závěrečné prohlášení se má stát jedním z materiálů, k nimž se vyjádří i připravované vrcholné jednání skupiny, summit G8, který se má konat v Itálii v červenci.

Zasedání ministrů zemědělství se rovněž zabývalo akcemi bohatých zemí, které nakupují zemědělskou půdu v zahraničí. Tempo tohoto jevu se zrychlilo zvláště poté, co v některých zemích v loňském roce docházelo k nepokojům spojeným se zdražováním potravin.

Bohaté země jako Čína, Saudská Arábie a Jižní Korea nyní ve snaze zajistit potraviny pro své obyvatelstvo, skupují zahraniční půdu ve stále větším množství. Nový fenomén se již setkal s kritikou, že jsou přitom ignorovány zájmy místního obyvatelstva a že obchodování s půdou představuje nebezpečí „kolonialismu druhé generace“.

Představitelé některých mezinárodních zemědělských organizací, jako jsou například Organizace pro potraviny a zemědělství (FAO) či Mezinárodní fond pro zemědělský rozvoj (IFAD), však nákupy půdy v zahraničí za zcela negativní nepovažují. Upozorňují přitom, že zemědělství napříč hranicemi by mohlo znamenat oboustranný přínos a mohlo by podpořit světovou potravinovou bezpečnost.

K problému skupování zahraniční půdy se vyjádřil i předseda Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj Kanyo Nwanze v rozhovoru pro agenturu Reuters. Podle jeho názoru skutečně existuje nebezpečí, že by chudí rolníci mohli při nástupu zahraničních investorů přijít o svou vlastní půdu. Pokud by však takové nákupy přihlížely k zájmům obou stran, mohlo by to obyvatelům chudých zemí naopak pomoci.

Oboustranně výhodné dohody by mohly v rozvojových zemích zvýšit zemědělskou produkci, mohly by jim poskytnout nové pracovní příležitosti, mohly by zvýšit jejich export a mohly by jim zpřístupnit i nové technologie, které zlepší efektivnost farem, prohlásil předseda fondu IFAD.

Témata: g8
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

27.07.2017 03:06 Washington - Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví…

Tučná pokuta pro společnost Apple? Může za to patentový spor

26.07.2017 19:05 Washington - Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu…

Kaspersky Lab nabízí antivirový program zdarma

26.07.2017 10:13 Moskva - Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou…

Poslanci USA schválili nové sankce proti Rusku, Íránu a KLDR. Trump proti…

26.07.2017 04:48 Aktualizováno Washington - Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama