Putin vyráží do Japonska posílit ekonomické vazby obou zemí

Tokio - Ruský premiér Vladimír Putin zahájí v pondělí třídenní návštěvu Japonska, při které chce posílit ekonomické vazby mezi zeměmi. Razantní průlom v diplomatických vztazích je ale podle japonských médií téměř nemožný kvůli sporům zemí o Kurilské ostrovy, v neděli informaci přinesla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Putinova delegace má v Japonsku podepsat několik obchodních dohod, včetně jedné o komerčním využívání jaderné energie. Rusko také chce v Japonsku získat finanční prostředky na zhruba dvě stovky projektů z oblasti automobilového, energetického, železárenského průmyslu a výzkumu vesmíru.

„Japonské straně předložíme seznam ekonomických projektů, na kterých s námi mohou spolupracovat,“ prohlásil Putin v interview pro japonské noviny Nikkei. „Také očekáváme, že podepíšeme několik vládních dohod," dodal. Japonsko-ruské obchodní vztahy se v posledních letech rychle upevňují, od roku 2002 se tok peněz mezi zemi zvýšil pětinásobně. Mezi hlavní japonské investory na ruském území patří například automobilka Toyota, která v roce 2007 otevřela svou první ruskou továrnu.

Diplomatické vazby mezi Japonskem a Ruskem ale stále narušuje vzájemný spor o Kurilské ostrovy. Putin se však na své cestě tímto sporem zabývat nechce. „Abychom vyřešili tento velký a složitý problém, je nezbytné být trpělivý a ukázat zájem o názory druhých,“ prohlásil Putin. Japonsko si ostrovy nárokuje od druhé světové války, po které je obsadila armáda Sovětského svazu a následně zůstaly pod správou Ruska.

Témata: Rusko | Japonsko
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se prý odkládá

20.05.2018 17:10 Washington - Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své hrozby ohledně uvalení…

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama