Japonská ekonomika rostla pomaleji, než se předpokládalo

Tokio - Japonsko upřesnilo informace o stavu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí rostl v ročním přepočtu tempem 2,5 procenta místo původně uváděných čtyř procent. Analytici v anketě agentury Reuters revizi směrem dolů očekávali, ale pouze na 2,9 procenta.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize, ilustrační foto

Revizi směrem dolů způsobily hlavně investice soukromého sektoru, vyplývá ze zprávy, kterou dnes zveřejnila vláda. Revize původně hlášených dat je největší od roku 2010. Zpřesněný údaj je sice méně příznivý, nicméně pozitivním signálem je to, že japonská ekonomika rostla už šesté čtvrtletí za sebou.

Hlavní ekonom ING Rob Carnell dodal, že revize není až tak úplným překvapením, protože i on měl podezření, že počáteční údaje byly příliš optimistické kvůli nesprávnému sezonnímu přepočtu. Podle něj je ale tempo růstu i po revizi úctyhodné. V mezičtvrtletním srovnání byl růst zpřesněn na 0,6 procenta z původně hlášeného jednoho procenta.

Investice soukromého sektoru se ve čtvrtletí zvýšily jen o 0,5 procenta, vláda původně čekala zvýšení o 2,4 procenta. O něco menší byla i soukromá spotřeba a investice domácností. Vývoz, výdaje spotřebitelů a průmyslová výroba však zůstávají silné.

Navzdory výrazné revizi údajů, která může oslabit důvěru ve vládní hospodářskou politiku a výhled firem, analytici stále čekají, že si japonská ekonomika udrží stabilní tempo. Silná globální poptávka podporuje vývoz a napjatý trh práce zvyšuje pravděpodobnost dalšího růst mezd.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova vláda napadla Peking. Přijmout Čínu do WTO prý byla chyba

20.01.2018 18:32 Washington - Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se již delší dobu připravuje, že si…

Spoluzakladatel Uberu prodává akcie, bude z něj miliardář

19.01.2018 10:31 New York - Spoluzakladatel taxislužby Uber Travis Kalanick se oficiálně zařadí mezi světové boháče.…

Vážné podezření: Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze

19.01.2018 07:50 Washington - Na společnost Trump Organisation zastřešující byznys amerického prezidenta padá…

Manipulace, podrazy a falšování. Jak vypadala historicky první televizní…

18.01.2018 17:43 Aktualizováno Ihned po konci prvního kola letošních prezidentských voleb se často skloňovaným souslovím staly…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama