Japonská ekonomika rostla pomaleji, než se předpokládalo

Tokio - Japonsko upřesnilo informace o stavu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) ve druhém čtvrtletí rostl v ročním přepočtu tempem 2,5 procenta místo původně uváděných čtyř procent. Analytici v anketě agentury Reuters revizi směrem dolů očekávali, ale pouze na 2,9 procenta.

Přidejte svůj názor

Ekonomická krize, ilustrační foto

Revizi směrem dolů způsobily hlavně investice soukromého sektoru, vyplývá ze zprávy, kterou dnes zveřejnila vláda. Revize původně hlášených dat je největší od roku 2010. Zpřesněný údaj je sice méně příznivý, nicméně pozitivním signálem je to, že japonská ekonomika rostla už šesté čtvrtletí za sebou.

Hlavní ekonom ING Rob Carnell dodal, že revize není až tak úplným překvapením, protože i on měl podezření, že počáteční údaje byly příliš optimistické kvůli nesprávnému sezonnímu přepočtu. Podle něj je ale tempo růstu i po revizi úctyhodné. V mezičtvrtletním srovnání byl růst zpřesněn na 0,6 procenta z původně hlášeného jednoho procenta.

Investice soukromého sektoru se ve čtvrtletí zvýšily jen o 0,5 procenta, vláda původně čekala zvýšení o 2,4 procenta. O něco menší byla i soukromá spotřeba a investice domácností. Vývoz, výdaje spotřebitelů a průmyslová výroba však zůstávají silné.

Navzdory výrazné revizi údajů, která může oslabit důvěru ve vládní hospodářskou politiku a výhled firem, analytici stále čekají, že si japonská ekonomika udrží stabilní tempo. Silná globální poptávka podporuje vývoz a napjatý trh práce zvyšuje pravděpodobnost dalšího růst mezd.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bitva mobilních gigantů: Samsung má zaplatit firmě Apple 539 milionů dolarů

25.05.2018 08:27 San Jose (USA) - Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční společnosti Apple náhradu…

Netflix má nový prim, je největší zábavní firmou

24.05.2018 21:16 San Francisco - Tržní hodnota Netflixu dnes stoupla na rekordních 153 miliard dolarů (3,4 biliony…

Americké banky mají díky novému zákonu volnější režim

24.05.2018 20:24 Washington - Prezident Spojených států Donald Trump dnes podepsal zákon, který uvolňuje pravidla…

Válka, kterou prohrají všichni? Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

24.05.2018 12:29 Aktualizováno Washington - Americká vláda začala na pokyn prezidenta Donalda Trumpa vyšetřovat vliv dovozu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama