Hurikán Harvey srazil ekonomiku USA: Klesly tržby i průmyslová výroba

Washington - Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v srpnu nečekaně snížily. Průmyslová výroba klesla o 0,9 procenta, což bylo nejvíce za osm let. Na vině je řádění hurikánu Harvey.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Americký dolar

Pokles tržeb činil 0,2 procenta, hlavní příčinou byl slabší prodej aut, uvedlo dnes americké ministerstvo obchodu. Růst za červenec přitom po zpřesnění dat činil pouze 0,3 procenta, zatímco předběžné údaje ukazovaly na růst o 0,6 procenta. Analytici očekávali, že tržby se v srpnu o 0,1 procenta zvýší. Dnešní údaje podle ekonomů naznačují, že spotřebitelská poptávka ve třetím čtvrtletí ochladla.

Prodej motorových vozidel v srpnu klesl o 1,6 procenta, což byl nejhlubší propad od ledna. Stojí za ním, stejně jako za celkovým propadem maloobchodních tržeb, zřejmě řádění hurikánu Harvey a následné záplavy v Houstonu. Výdaje spotřebitelů, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 3,3 procenta.

Kvůli hurikánu také prudce klesla produkce ropy a zemního plynu a činnost byla nucena přerušit řada petrochemických závodů na pobřeží Mexického zálivu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed).

Nárůst produkce přesto zaznamenal automobilový a letecký průmysl. Výroba motorových vozidel a automobilových součástek vzrostla o 2,2 procenta. Těžba surovin se snížila o 0,8 procenta, výroba spotřebního zboží klesla o 0,7 procenta. Zpracovatelský průmysl v srpnu sice o 0,3 procent klesl, bez vlivu hurikánu by ale o 0,5 procenta vzrostl.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát USA schválil návrh rozpočtu na rok 2018, Sanders ostře protestoval

20.10.2017 08:40 Washington - Americký Senát schválil návrh rozpočtu na fiskální rok 2018, a odstranil tak zásadní…

Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil

19.10.2017 08:20 Aktualizováno Peking - Čína v roce 2010 předstihla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa za…

Trump slib nesplní. Neoznačil Čínu za měnového manipulátora

18.10.2017 08:59 Washington - Americká vláda opět odmítla označit Čínu za zemi, která manipuluje se svojí měnou.…

Trump navrhuje "odpovědné" zmírnění řeckého dluhu

17.10.2017 21:51 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes vyzval řeckou vládu, aby pokračovala v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama