Z Nového Zélandu je země třetího světa: Nedostatek paliva narušil lety i volební kampaň

Auckland - Tisíce pasažérů denně postihuje omezení provozu na největším letišti Nového Zélandu. Nedostává se palivo, protože ve čtvrtek severně od Aucklandu prasklo klíčové dálkové potrubí. Havárie ale zasahuje i do politiky.

Přidejte svůj názor

Ropovod

Letecká společnost Air New Zealand uvedla, že každý den pocítí rušení vnitrostátních a mezinárodních letů 3000 pasažérů s tím, že dalších 6000 osob zasáhnou zpoždění či výpadky v běžném provozu. Dopravce údajně omezil prodej letenek pouze na nezbytné spoje.

Aucklandské letiště momentálně pracuje s 30 procenty obvyklého objemu paliva a zavedlo přísný přídělový systém. Vláda nařídila zrušit všechny méně důležité lety, pracovníci letiště z nákladních letadel vykládají trvanlivé zboží, aby letouny odlehčili.

Dálkový přívod paliva spojuje Auckland s asi 130 kilometrů vzdálenou rafinerií Marsden Oil, přičemž k jeho porušení možná došlo už před několika měsíci při výkopech na zemědělském pozemku u městečka Ruakaka. Šéf aucklandské obchodní komory řekl místní rozhlasové stanici, že Nový Zéland nyní vypadá jako "země třetího světa" a že situace poškodila mezinárodní pověst země.

Některé čerpací stanice v Aucklandu v úterý hlásily nedostatek bezolovnatého benzinu a distributoři začali do města palivo dovážet v cisternách. "Jedno potrubí a jeden bagr a Nový Zéland je na kolenou," řekla v úterý vůdkyně Novozélandské strany práce Jacinda Ardernová.

Ta se v sobotních parlamentních volbách utká o post premiéra se současným předsedou vlády a kandidátem Novozélandské národní strany Billem Englishem. Průzkumy zatím předpovídají velmi těsný souboj a předvolební kampaň v těchto dnech vrcholí.

I ji však nabourala aktuální palivová krize. Národní strana nařídila svým pracovníkům, aby omezili aktivity v rámci kampaně za účelem šetření leteckého paliva. Tým Billa Englishe prý bude po novozélandském Severním ostrově cestovat autobusem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpočtový deficit USA v posledním fiskálním roce vzrostl

20.10.2017 21:02 Washington - Rozpočtový deficit Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard…

Na Aljašce se bude těžit další ropa: Senát USA neochránil rezervaci

20.10.2017 18:24 Washington - Američtí senátoři zamítli návrh demokratické senátorky Marie Cantwellové usilující o…

Senát USA schválil návrh rozpočtu na rok 2018, Sanders ostře protestoval

20.10.2017 08:40 Washington - Americký Senát schválil návrh rozpočtu na fiskální rok 2018, a odstranil tak zásadní…

Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil

19.10.2017 08:20 Aktualizováno Peking - Čína v roce 2010 předstihla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama