OSN pohrozila 150 firmám: Podnikají v židovských osadách, může to mít vážné následky

Jeruzalém - OSN rozeslala 150 firmám dopis s upozorněním, že obchodují se společnostmi, které působí v židovských osadách. Protože jde o okupované území, je tato činnost nelegální. Fimy by tak mohly skončit na seznamu subjektů porušujících mezinárodní právo.

Přidejte svůj názor

Izrael, ilustrační foto

Podle izraelského tisku je asi polovina z obeslaných podniků z Izraele, zhruba 30 z USA, ostatní hlavně z Německa, Norska a Jižní Koreje. Kopie dopisů se dostala také k izraelské vládě. Stojí v nich, že není legální obchodovat s podniky z osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Administrativa USA se snaží zabránit tomu, aby byla jména dotčených amerických podniků zveřejněna, izraelská televize už ale některá oznámila. Jsou mezi nimi firmy jako je Caterpillar, Priceline, TripAdvisor a Airbnb. Z izraelských pak velké společnosti jako je Teva, banky Hapoalim a Leumi, Coca-Cola Israel, IDB či dopravní podnik Egged.

Některé podniky už podle izraelských zdrojů na dopis zareagovaly a oznámily, že neprodlouží své kontrakty v Izraeli. Nejmenovaný izraelský představitel deníku Haarec řekl, že tyto podniky "nedokážou rozlišit mezi Izraelem a osadami a pozastaví své aktivity v obou". "Zahraniční společnosti nebudou investovat do něčeho, co by mohlo přinést politické problémy," uvedl zdroj.

Izraelská vláda se snaží kontaktovat dotčené podniky a trvá na tom, že opatření OSN je neohrožuje. Zahraniční vlády pak informuje, že odkazování na černou listinu OSN je totéž jako bojkot Izraele. Rada OSN pro lidská práva v březnu schválila rezoluci navrženou Palestinci a arabskými zeměmi o založení černé listiny firem obchodujících přímo či nepřímo s osadami. Rezoluce prošla přes důrazný odpor Spojených států k formulaci "černá listina", proti níž byla i Evropská unie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl

16.03.2018 17:12 Washington - Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet…

Americká obchodní komora varuje před cly na dovoz z Číny

16.03.2018 13:24 Washington - Americká obchodní komora varovala prezidenta Donalda Trumpa před uvalováním cel na…

Singapur je pátým rokem po sobě nejdražším městem světa

16.03.2018 08:52 Londýn - Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur. O druhou a třetí…

Výrobce pušek a pistolí Remington je na pokraji bankrotu

14.03.2018 12:27 Washington - Podle listu The Wall Street Journal je americký výrobce pušek a pistolí Remington…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama