OSN pohrozila 150 firmám: Podnikají v židovských osadách, může to mít vážné následky

Jeruzalém - OSN rozeslala 150 firmám dopis s upozorněním, že obchodují se společnostmi, které působí v židovských osadách. Protože jde o okupované území, je tato činnost nelegální. Fimy by tak mohly skončit na seznamu subjektů porušujících mezinárodní právo.

Přidejte svůj názor

Izrael, ilustrační foto

Podle izraelského tisku je asi polovina z obeslaných podniků z Izraele, zhruba 30 z USA, ostatní hlavně z Německa, Norska a Jižní Koreje. Kopie dopisů se dostala také k izraelské vládě. Stojí v nich, že není legální obchodovat s podniky z osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Administrativa USA se snaží zabránit tomu, aby byla jména dotčených amerických podniků zveřejněna, izraelská televize už ale některá oznámila. Jsou mezi nimi firmy jako je Caterpillar, Priceline, TripAdvisor a Airbnb. Z izraelských pak velké společnosti jako je Teva, banky Hapoalim a Leumi, Coca-Cola Israel, IDB či dopravní podnik Egged.

Některé podniky už podle izraelských zdrojů na dopis zareagovaly a oznámily, že neprodlouží své kontrakty v Izraeli. Nejmenovaný izraelský představitel deníku Haarec řekl, že tyto podniky "nedokážou rozlišit mezi Izraelem a osadami a pozastaví své aktivity v obou". "Zahraniční společnosti nebudou investovat do něčeho, co by mohlo přinést politické problémy," uvedl zdroj.

Izraelská vláda se snaží kontaktovat dotčené podniky a trvá na tom, že opatření OSN je neohrožuje. Zahraniční vlády pak informuje, že odkazování na černou listinu OSN je totéž jako bojkot Izraele. Rada OSN pro lidská práva v březnu schválila rezoluci navrženou Palestinci a arabskými zeměmi o založení černé listiny firem obchodujících přímo či nepřímo s osadami. Rezoluce prošla přes důrazný odpor Spojených států k formulaci "černá listina", proti níž byla i Evropská unie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomsta aerolinek: Americká Delta nakoupí airbusy, Boeing ostrouhal

14.12.2017 16:46 New York - Americká společnost Delta Air Lines koupí 100 letadel A321 od evropského výrobce Airbusu…

Revoluce v mediálním světě: Walt Disney koupí většinu 21st Century Fox

14.12.2017 14:38 Los Angeles - Zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit společnosti 21st Century Fox za 52,4…

Cena bitcoinu strmě roste. Jižní Korea zvažuje zdanění kryptoměn

13.12.2017 13:43 Soul - Jižní Korea zvažuje, že zdaní kapitálové zisky z obchodování s digitálními měnami jako je…

Google expanduje: V Číně vznikne centrum pro výzkum umělé inteligence

13.12.2017 11:17 Peking - Americký internetový gigant Google otevře v Číně výzkumné centrum umělé inteligence. Chce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama