Irák chce obnovit vývoz ropy trasou uzavřenou kvůli IS, obejde tak Kurdistán

Bagdád - Irák chce obnovit vývoz ropy státním ropovodem mezi iráckým Kirkúkem a tureckým Ceyhanem. Od roku 2014 byla tato trasa uzavřena kvůli bojům proti Islámskému státu. Diskutuje se také o osudu mobilních operátorů na území Kurdistánu.

Přidejte svůj názor

Ropovod

Ministr ropného průmyslu Džabár Luajbí dnes oznámil, že vláda chce obnovit vývoz a obejít přitom ropovod, který vede kurdským regionem. Potrubím by mělo proudit 400.000 barelů ropy. 

Luajbí řekl, že požádal státní společnost North Oil Co., která operuje na ropných polích v Kirkúku, i státní společnost pro ropné projekty, aby zahájily obnovu trasy mezi Kirkúkem a Ceyhanem. Tento ropovod procházel územím, které v roce 2014 obsadili radikálové z organizace Islámský stát a které se irácké armádě s pomocí mezinárodní koalice podařilo nyní osvobodit.

Kurdové nyní ropu vyvážejí paralelním ropovodem a Turecko, které stejně jako Bagdád neschvaluje referendum, už pohrozilo, že tento ropovod na své straně uzavře. Luajbí o tom v pondělí jednal s tureckým velvyslancem v Bagdádu. Rusko, které je zapojeno do obchodování s ropu z kurských oblastí, uvedlo, že uzavření toto ropovodu by neprospělo nikomu.

Irácká vláda ve svém prohlášení k dění v Kurdistánu sdělila, že ropná pole v severním Iráku včetně těch v Kurdistánu považuje za součást iráckého národního bohatství, které má právo využívat federální vláda a příjmy z nich zahrnout do federálního rozpočtu. Ke Kirkúku se v prohlášení uvádí, že jde o nedílnou součást Iráku, kterou Kurdistán nemá právo připojit ke svému území.

V Kurdistánu působí i dva hlavní provozovatelé mobilních sítí. Oba - firma Asiacell i Korek - dnes oznámily, že zatím od irácké vlády nedostaly žádost o převedení svého sídla do Bagdádu. "Požádají-li nás o to, pokusíme se najít řešení, které bude v zájmu našich zákazníků a všech zúčastněných stran," sdělila společnost Asiacell v prohlášení. Třetí velký provozovatel mobilních sítí Zain sídlí v Bagdádu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl

16.03.2018 17:12 Washington - Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet…

Americká obchodní komora varuje před cly na dovoz z Číny

16.03.2018 13:24 Washington - Americká obchodní komora varovala prezidenta Donalda Trumpa před uvalováním cel na…

Singapur je pátým rokem po sobě nejdražším městem světa

16.03.2018 08:52 Londýn - Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur. O druhou a třetí…

Výrobce pušek a pistolí Remington je na pokraji bankrotu

14.03.2018 12:27 Washington - Podle listu The Wall Street Journal je americký výrobce pušek a pistolí Remington…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama