Irák chce obnovit vývoz ropy trasou uzavřenou kvůli IS, obejde tak Kurdistán

Bagdád - Irák chce obnovit vývoz ropy státním ropovodem mezi iráckým Kirkúkem a tureckým Ceyhanem. Od roku 2014 byla tato trasa uzavřena kvůli bojům proti Islámskému státu. Diskutuje se také o osudu mobilních operátorů na území Kurdistánu.

Přidejte svůj názor

Ropovod

Ministr ropného průmyslu Džabár Luajbí dnes oznámil, že vláda chce obnovit vývoz a obejít přitom ropovod, který vede kurdským regionem. Potrubím by mělo proudit 400.000 barelů ropy. 

Luajbí řekl, že požádal státní společnost North Oil Co., která operuje na ropných polích v Kirkúku, i státní společnost pro ropné projekty, aby zahájily obnovu trasy mezi Kirkúkem a Ceyhanem. Tento ropovod procházel územím, které v roce 2014 obsadili radikálové z organizace Islámský stát a které se irácké armádě s pomocí mezinárodní koalice podařilo nyní osvobodit.

Kurdové nyní ropu vyvážejí paralelním ropovodem a Turecko, které stejně jako Bagdád neschvaluje referendum, už pohrozilo, že tento ropovod na své straně uzavře. Luajbí o tom v pondělí jednal s tureckým velvyslancem v Bagdádu. Rusko, které je zapojeno do obchodování s ropu z kurských oblastí, uvedlo, že uzavření toto ropovodu by neprospělo nikomu.

Irácká vláda ve svém prohlášení k dění v Kurdistánu sdělila, že ropná pole v severním Iráku včetně těch v Kurdistánu považuje za součást iráckého národního bohatství, které má právo využívat federální vláda a příjmy z nich zahrnout do federálního rozpočtu. Ke Kirkúku se v prohlášení uvádí, že jde o nedílnou součást Iráku, kterou Kurdistán nemá právo připojit ke svému území.

V Kurdistánu působí i dva hlavní provozovatelé mobilních sítí. Oba - firma Asiacell i Korek - dnes oznámily, že zatím od irácké vlády nedostaly žádost o převedení svého sídla do Bagdádu. "Požádají-li nás o to, pokusíme se najít řešení, které bude v zájmu našich zákazníků a všech zúčastněných stran," sdělila společnost Asiacell v prohlášení. Třetí velký provozovatel mobilních sítí Zain sídlí v Bagdádu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump slib nesplní. Neoznačil Čínu za měnového manipulátora

18.10.2017 08:59 Washington - Americká vláda opět odmítla označit Čínu za zemi, která manipuluje se svojí měnou.…

Trump navrhuje "odpovědné" zmírnění řeckého dluhu

17.10.2017 21:51 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes vyzval řeckou vládu, aby pokračovala v…

Svět denně přichází o stamiliardy dolarů. Stojí za tím obyčejná banalita

16.10.2017 16:54 Spánek považuje každý z nás za samozřejmost a i když se vědci dosud nedokázali přesně shodnout, k…

Automobilka Tesla propustila stovky zaměstnanců

16.10.2017 10:48 Palo Alto - Automobilka Tesla minulý týden propustila řadu zaměstnanců, včetně vedoucích pracovníků…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama