Mimořádně důležitá zpráva z Ruska? Putin může přečůrat Západ, varuje česká ekonomka

Praha - Ekonomický list Financial Times (FT) informoval o tom, že Rusko zkoumá možnost vytvoření takzvaného kryptorublu. Ten by zemi pomohl obejít západní sankce. Tato zpráva zaujala i českou ekonomku Markétu Šichtařovou.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Markéta Šichtařová

Ekonomický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev na nedávném jednání vlády řekl, že kryptorublby byl užitečným nástrojem, jak obejít mezinárodní sankce. Podle Glazjeva je tento instrument výhodný pro citlivé aktivity jménem státu.

„No tedy?? Tahle zprava by potenciálně mohla být mimořádně důležitá,“ zdůrazňuje Šichtařová. „Jednak je to velmi důvtipný způsob, jak přečurat sankce. Druhák by tím vznikla úplně jiná ligy kryptoměny než dosud,“ vysvětluje na sociálních sítích.

Připomíná, že stávající kryptoměny typu bitcoin a další nejsou zaštítěny žádnou autoritou, pouze důvěrou okruhu svých uživatelů. „Tedy jsou to protestní měny, není znám jejich zakladatel a u určité části z nich jde nejspíš o podvod typu Ponziho schéma,“ píše ekonomka.

Jenže Kremlem podporovaná kryptoměna podle ní už napůl není kryptoměna, ale jde o tzv. „fiat měnu", tedy měnu s vynuceným a státem podporovaným oběhem. „Není o nic míň důvěryhodná než třeba státní dluhopisy. (Na druhou i Rusko už odmítlo některé své dluhopisy splatit.) Ať tak či onak, v tomto případě by evoluční skok přišel z té nejméně očekávané strany a nějaké ty kryptorubly na flešce by mi připadly náramně zajímavé...“ dodává Šichtařová.

Kryptoměny, jako je například bitcoin, poskytují majitelům anonymitu, což z nich dělá oblíbený způsob platby za nezákonné aktivity. Zatím není jasné, jakým způsobem by kryptorubl pomohl ruským firmám i jednotlivcům obejít mezinárodní sankce nebo se vyhnout situaci, že je odhalí americké úřady. Není také jasné, zda by kryptorubl vydávala ruská centrální banka, nebo komerční banky v zemi, ani kdo by mohl zřizovat účty.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čokoláda s cukrem pro diabetiky? Firma našla zázračnou recepturu, je z…

25.04.2018 09:11 Jeruzalém - Začínající izraelská potravinářská firma A1C Foods začala vyrábět čokoládu a zmrzlinu,…

Amazon bude dodávat zboží až do auta, i bez přítomnosti majitele

24.04.2018 20:10 Seattle - Americká společnost Amazon, která koncem loňského roku zahájila službu doručování balíčků…

Vegetariánská firma chce změnit jídelníček Číňanů. Pomůže i Schwarzenegger

24.04.2018 11:21 Hongkong - Čínský řetězec vegetariánských obchodů a jídelen Green Common chce změnit jídelníček…

Americký automobilový průmysl v pasti? Nastražil ji Trump, píšou Financial…

24.04.2018 09:41 San Antonio (USA) - Toyota Tundra vypadá každým coulem jako každý jiný ryze americký užitkový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama