Mimořádně důležitá zpráva z Ruska? Putin může přečůrat Západ, varuje česká ekonomka

Praha - Ekonomický list Financial Times (FT) informoval o tom, že Rusko zkoumá možnost vytvoření takzvaného kryptorublu. Ten by zemi pomohl obejít západní sankce. Tato zpráva zaujala i českou ekonomku Markétu Šichtařovou.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Markéta Šichtařová

Ekonomický poradce ruského prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev na nedávném jednání vlády řekl, že kryptorublby byl užitečným nástrojem, jak obejít mezinárodní sankce. Podle Glazjeva je tento instrument výhodný pro citlivé aktivity jménem státu.

„No tedy?? Tahle zprava by potenciálně mohla být mimořádně důležitá,“ zdůrazňuje Šichtařová. „Jednak je to velmi důvtipný způsob, jak přečurat sankce. Druhák by tím vznikla úplně jiná ligy kryptoměny než dosud,“ vysvětluje na sociálních sítích.

Připomíná, že stávající kryptoměny typu bitcoin a další nejsou zaštítěny žádnou autoritou, pouze důvěrou okruhu svých uživatelů. „Tedy jsou to protestní měny, není znám jejich zakladatel a u určité části z nich jde nejspíš o podvod typu Ponziho schéma,“ píše ekonomka.

Jenže Kremlem podporovaná kryptoměna podle ní už napůl není kryptoměna, ale jde o tzv. „fiat měnu", tedy měnu s vynuceným a státem podporovaným oběhem. „Není o nic míň důvěryhodná než třeba státní dluhopisy. (Na druhou i Rusko už odmítlo některé své dluhopisy splatit.) Ať tak či onak, v tomto případě by evoluční skok přišel z té nejméně očekávané strany a nějaké ty kryptorubly na flešce by mi připadly náramně zajímavé...“ dodává Šichtařová.

Kryptoměny, jako je například bitcoin, poskytují majitelům anonymitu, což z nich dělá oblíbený způsob platby za nezákonné aktivity. Zatím není jasné, jakým způsobem by kryptorubl pomohl ruským firmám i jednotlivcům obejít mezinárodní sankce nebo se vyhnout situaci, že je odhalí americké úřady. Není také jasné, zda by kryptorubl vydávala ruská centrální banka, nebo komerční banky v zemi, ani kdo by mohl zřizovat účty.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indický premiér v Davosu hájil volný obchod, nepřímo zaútočil na Trumpa

23.01.2018 14:47 Davos - Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu dnes s projevem vystoupil indický premiér Naréndra…

Trump schválil vysoká cla na dovoz praček a solárních panelů, Čína to tak…

23.01.2018 10:33 Washington - Prezident Donald Trump na základě doporučení americké Mezinárodní komise pro obchod …

Hrstka miliardářů drží 82 procent bohatství, na nejchudší nezbylo nic

22.01.2018 07:41 Davos - Podle zprávy nezisková organizace Oxfam 3,7 miliardy lidí, tedy polovina lidí na Zemi,…

Revoluce v nakupování: Amazon otevírá obchod bez pokladen. Jak funguje?

21.01.2018 18:25 Seattle - Amazon.com otevře v pondělí obchod budoucnosti Amazon Go, tentokrát už i pro veřejnost.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama