Šéf Magny začínal v Kanadě škrábáním brambor a nyní kupuje Opel

Toronto - Jméno podniku Magna International a jeho zakladatele Franka Stronacha, který před více než padesáti lety opustil Evropu a dokázal vybudovat svůj podnik z ničeho, se v posledních dnech skloňuje ze všech stran. V sobotu agentura Reuters přinesla příběh Franka Stronacha.

Přidejte svůj názor

Stronachovi, který miluje fotbal, práci a rychlé koně, je 76 let, je ženatý a má dvě děti. Do Kanady emigroval, když mu bylo jen 21 let a neměl nic víc než kufr a 200 dolarů v kapse. Nyní jeho společnost, která vyrábí součástky do automobilů, dosáhla dohody o koupi německého Opelu.

Frank Stronach se narodil v rodině aktivisty za práva dělníků a dělnice. Když mu bylo 14, opustil školu a začal pracovat v továrně na nářadí ve svém rodném Weizu v jihovýchodních Alpách.

Jeho osobní majetek činí v současnosti přes jednu miliardu dolarů, ale jeho první práce, kterou vykonával v Kanadě, byla škrábání brambor a mytí nádobí v nemocniční jídelně. „Zjistil jsem, jaké je to mít hlad, být diskriminován a jaké je to, když s vámi jednají nefér,“ prohlašuje o této etapě svého života šéf Magny. Proto se nyní snaží jednat dobře se svými zaměstnanci. Ti například dostávají i podíly ze zisku Magny.

Společnost, která začínala před více než půl stoletím v jedné torontské garáži, se nyní stala klíčovou pro západoevropský automobilový průmysl. Vyjednala totiž koupi německého Opelu, který patří zadlužené automobilce General Motors.

Po dosažení dohody v sobotních časných raních hodinách tak muž, který v začátcích své kariéry pracoval šestnáct hodin denně, aby rozjel svůj podnik s automobilovými komponenty, dokázal zapsat své jméno své i jméno své společnosti do historie.

Témata: opel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuba povolila textové zprávy z mobilů do USA, jsou ale příliš drahé

09.12.2017 08:18 Havana - Kubánci mohou od pátku posílat krátké textové zprávy do Spojených států ze svých mobilních…

EU a Japonsko si plácly: Vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě

08.12.2017 14:10 Brusel/Tokio - Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu.…

Manažer VW dostal 7 let kvůli aféře dieselgate

07.12.2017 02:17 Detroit (USA) - Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt, zadržený počátkem roku v USA…

Benevolentní Česko? Tyto potraviny si užívejte, v jiných zemích je…

06.12.2017 08:32 Maková semínka, tlačenka, anebo třeba čokoládová vajíčka s překvapením pro děti jsou v našich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama