Šéf Magny začínal v Kanadě škrábáním brambor a nyní kupuje Opel

Toronto - Jméno podniku Magna International a jeho zakladatele Franka Stronacha, který před více než padesáti lety opustil Evropu a dokázal vybudovat svůj podnik z ničeho, se v posledních dnech skloňuje ze všech stran. V sobotu agentura Reuters přinesla příběh Franka Stronacha.

Přidejte svůj názor

Stronachovi, který miluje fotbal, práci a rychlé koně, je 76 let, je ženatý a má dvě děti. Do Kanady emigroval, když mu bylo jen 21 let a neměl nic víc než kufr a 200 dolarů v kapse. Nyní jeho společnost, která vyrábí součástky do automobilů, dosáhla dohody o koupi německého Opelu.

Frank Stronach se narodil v rodině aktivisty za práva dělníků a dělnice. Když mu bylo 14, opustil školu a začal pracovat v továrně na nářadí ve svém rodném Weizu v jihovýchodních Alpách.

Jeho osobní majetek činí v současnosti přes jednu miliardu dolarů, ale jeho první práce, kterou vykonával v Kanadě, byla škrábání brambor a mytí nádobí v nemocniční jídelně. „Zjistil jsem, jaké je to mít hlad, být diskriminován a jaké je to, když s vámi jednají nefér,“ prohlašuje o této etapě svého života šéf Magny. Proto se nyní snaží jednat dobře se svými zaměstnanci. Ti například dostávají i podíly ze zisku Magny.

Společnost, která začínala před více než půl stoletím v jedné torontské garáži, se nyní stala klíčovou pro západoevropský automobilový průmysl. Vyjednala totiž koupi německého Opelu, který patří zadlužené automobilce General Motors.

Po dosažení dohody v sobotních časných raních hodinách tak muž, který v začátcích své kariéry pracoval šestnáct hodin denně, aby rozjel svůj podnik s automobilovými komponenty, dokázal zapsat své jméno své i jméno své společnosti do historie.

Témata: opel
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celosvětový růst akvizic a fúzí roste: Je to dobré znamení?

22.05.2018 19:55 Londýn - Globální hodnota fúzí a akvizic se od začátku letošního roku dostala na rekordní dva…

Rusko a Japonsko hrozí odvetou za americká cla, šlo by o miliardu dolarů

22.05.2018 13:56 Ženeva - Rusko a Japonsko varovaly, že by mohly vůči Spojeným státům uvalit obchodní sankce v…

Čína sníží cla na dovoz automobilů na 15 procent

22.05.2018 12:16 Aktualizováno Peking - Čína od 1. července sníží cla na dovoz většiny automobilů na 15 procent ze současných 25…

Hudební gigant Sony se rozrůstá: Získá kontrolu nad vydavatelstvím EMI

22.05.2018 11:09 Aktualizováno Tokio - Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama