Chaos v Bílém domě? Hlavní ekonomický poradce Trumpa rezignoval, o důvodech se spekuluje

Washington - Gary Cohn (57), hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa, odstoupil. Podle agentury Reuters rezignace souvisí s Cohnovým odporem k plánu amerického prezidenta na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Trump odmítá tvrzení, že ta jeho vlády panuje v Bílém domě chaos.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bílý dům, Washington D.C., USA

Přesný datum odchodu Cohna z Bílého domu zatím není jasný, podle úřadu prezidenta USA ale zůstane ještě několik týdnů.

Cohn se stal ředitelem Národní ekonomické rady (NEC) v lednu loňského roku. Vystřídal tehdy Jeffa Zientse, který byl posledním hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy. Před nástupem do funkce v Bílém domě byl Cohn prezidentem investiční banky Goldman Sachs. Před časem se o něm jistou dobu spekulovalo jako o možném nástupci Janet Yellenové v čele centrální banky (Fed), nakonec se jím ale stal Jerome Powell.

"Bylo mi ctí sloužit své zemi a podílet se na prorůstových hospodářských opatřeních ve prospěch amerického lidu, obzvlášť schválení historické daňové reformy," uvedl v prohlášení Cohn. Ten byl hlavním strůjcem daňové reformy, kterou na konci loňského roku podepsal prezident Trump. Daňové změny, které začaly platit od ledna, jsou nejrozsáhlejší od éry prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech.

"Děkuji mu za jeho oddanou službu americkému lidu," uvedl Trump v prohlášení zaslaném listu The New York Times. "Gary odvedl mimořádnou práci při řízení naší agendy," sdělil prezident.

Na twitteru později uvedl, že o Cohnově nástupci rozhodne již brzy. "Na tu práci čeká spousta lidí - vyberu moudře!" napsal prezident. Podle zdroje agentury Reuters jsou mezi favority ředitel Národní obchodní rady (NTC) Peter Navarro a konzervativní komentátor Larry Kudlow.

Důvod Cohnova odchodu ani on, ani Bílý dům nesdělili. Podle zahraničních agentur je ale dosavadní předseda NEC považován za odpůrce protekcionismu, a jeho odchod z Trumpovy administrativy tak může souviset s plánem amerického prezidenta uvalit clo na dovoz oceli a hliníku. Podle agentury DPA lze Cohnův odchod z Bílého domu vnímat jako znamení, že se Trump nehodlá svého plánu na zavedení cel vzdát.

Za poslední týden je Cohn už druhým blízkým spolupracovníkem prezidenta Trumpa, který se Bílý dům rozhodl opustit. Před časem oznámila odchod šéfka tiskového oddělení Bílého domu Hope Hicksová.

Několik hodin před oznámením Cohnovy rezignace se Trump na twitteru ohradil proti tomu, že by v jeho úřadu byl kvůli častým personálním změnám zmatek. "Nové příběhy falešného zpravodajství jsou o tom, že v Bílém domě je CHAOS. Chyba! Lidé vždy přicházejí a odcházejí a já vždy důrazně trvám na dialogu, než učiním konečné rozhodnutí," napsal prezident.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl

16.03.2018 17:12 Washington - Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet…

Americká obchodní komora varuje před cly na dovoz z Číny

16.03.2018 13:24 Washington - Americká obchodní komora varovala prezidenta Donalda Trumpa před uvalováním cel na…

Singapur je pátým rokem po sobě nejdražším městem světa

16.03.2018 08:52 Londýn - Nejdražším městem pro život je letos už pátým rokem v řadě Singapur. O druhou a třetí…

Výrobce pušek a pistolí Remington je na pokraji bankrotu

14.03.2018 12:27 Washington - Podle listu The Wall Street Journal je americký výrobce pušek a pistolí Remington…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama