Béžová kniha Fedu: Ekonomický pokles se zmírňuje

Washington - Pokles americké ekonomiky se zpomaluje v téměř polovině regionů Spojených států. Uvedla to ve středu agentura Bloomberg s odkazem na nejnovější "Béžovou knihu" americké centrální banky (Fed).

Přidejte svůj názor

371

Podle Fedu se výhled některých firem zlepšuje, i tak ale zůstávají úvěrové podmínky na trhu "přísné" a trh práce je nadále "slabý".

Podle Fedu jsou ekonomické podmínky stále slabé, nebo se ještě zhoršily v období od poloviny dubna do konce května. Pět z dvanácti oblastí americké centrální banky nicméně ukazuje na známky zmírňování ekonomického poklesu.

Zpráva tak podporuje slova guvernéra americké centrální banky Bena Bernankeho, který minulý týden v americkém Kongresu mluvil o tom, že pokles ekonomiky Spojených států se sice zpomaluje, nicméně trh práce je stále slabý a ekonomika USA může zaznamenat ještě další zvyšování nezaměstnanosti. Ceny, kromě cen ropy, "se obecně nemění, nebo klesají," uvedla zpráva Fedu.

"Kontakty z několika regionů uvedly, že jejich očekávání dalšího vývoje se zlepšuje, ačkoliv nepředpokládají žádné podstatné zvýšení ekonomické aktivity až do konce tohoto roku," uvedla zpráva centrální banky USA.

"Ekonomika ještě nedosáhla svého dna," řekl ještě před zveřejněním zprávy televizi Bloomberg nositel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor ekonomie na New York University Robert Engle.

Ve středeční zprávě se nicméně více než šedesátkrát objevila slova "stabilní" nebo "stabilizovat". Mnohé regiony uvedly, že výstavba nových domů "se zřejmě stabilizovala na velmi nízkých úrovních", a některé regiony tako uvedly, že "úroveň zaměstnanosti v průmyslu by se mohla brzy stabilizovat.

"Podmínky na trhu práce jsou špatné po celé zemi, platy se obecně nemění, nebo klesají," uvedl Fed ve své středeční zprávě, podle které někteří zaměstnavatelé zmrazují nebo dokonce snižují platy, redukují zaměstnanecké výhody nebo pracovní dobu.

I tak prý ale několik regionů hlásí zmírňování poklesu počtu pracovních míst a zaměstnavatelé "hlásí mírné signály o zlepšení ekonomické situace".

"Úvěrové podmínky jsou nicméně stále velmi přísné a ztížené," uvedla Béžová kniha Fedu.

Témata: Ekonomika | krize | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama