Béžová kniha Fedu: Ekonomický pokles se zmírňuje

Washington - Pokles americké ekonomiky se zpomaluje v téměř polovině regionů Spojených států. Uvedla to ve středu agentura Bloomberg s odkazem na nejnovější "Béžovou knihu" americké centrální banky (Fed).

Přidejte svůj názor

371

Podle Fedu se výhled některých firem zlepšuje, i tak ale zůstávají úvěrové podmínky na trhu "přísné" a trh práce je nadále "slabý".

Podle Fedu jsou ekonomické podmínky stále slabé, nebo se ještě zhoršily v období od poloviny dubna do konce května. Pět z dvanácti oblastí americké centrální banky nicméně ukazuje na známky zmírňování ekonomického poklesu.

Zpráva tak podporuje slova guvernéra americké centrální banky Bena Bernankeho, který minulý týden v americkém Kongresu mluvil o tom, že pokles ekonomiky Spojených států se sice zpomaluje, nicméně trh práce je stále slabý a ekonomika USA může zaznamenat ještě další zvyšování nezaměstnanosti. Ceny, kromě cen ropy, "se obecně nemění, nebo klesají," uvedla zpráva Fedu.

"Kontakty z několika regionů uvedly, že jejich očekávání dalšího vývoje se zlepšuje, ačkoliv nepředpokládají žádné podstatné zvýšení ekonomické aktivity až do konce tohoto roku," uvedla zpráva centrální banky USA.

"Ekonomika ještě nedosáhla svého dna," řekl ještě před zveřejněním zprávy televizi Bloomberg nositel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor ekonomie na New York University Robert Engle.

Ve středeční zprávě se nicméně více než šedesátkrát objevila slova "stabilní" nebo "stabilizovat". Mnohé regiony uvedly, že výstavba nových domů "se zřejmě stabilizovala na velmi nízkých úrovních", a některé regiony tako uvedly, že "úroveň zaměstnanosti v průmyslu by se mohla brzy stabilizovat.

"Podmínky na trhu práce jsou špatné po celé zemi, platy se obecně nemění, nebo klesají," uvedl Fed ve své středeční zprávě, podle které někteří zaměstnavatelé zmrazují nebo dokonce snižují platy, redukují zaměstnanecké výhody nebo pracovní dobu.

I tak prý ale několik regionů hlásí zmírňování poklesu počtu pracovních míst a zaměstnavatelé "hlásí mírné signály o zlepšení ekonomické situace".

"Úvěrové podmínky jsou nicméně stále velmi přísné a ztížené," uvedla Béžová kniha Fedu.

Témata: Ekonomika | krize | USA
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuba povolila textové zprávy z mobilů do USA, jsou ale příliš drahé

09.12.2017 08:18 Havana - Kubánci mohou od pátku posílat krátké textové zprávy do Spojených států ze svých mobilních…

EU a Japonsko si plácly: Vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě

08.12.2017 14:10 Brusel/Tokio - Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu.…

Manažer VW dostal 7 let kvůli aféře dieselgate

07.12.2017 02:17 Detroit (USA) - Manažer německé automobilky Volkswagen Oliver Schmidt, zadržený počátkem roku v USA…

Benevolentní Česko? Tyto potraviny si užívejte, v jiných zemích je…

06.12.2017 08:32 Maková semínka, tlačenka, anebo třeba čokoládová vajíčka s překvapením pro děti jsou v našich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama