MMF: Svět se začíná dostávat z krize

Washington - Globální ekonomika se začíná dostávat z krize, ale obnova hospodářství bude pomalá a vládní podpora bude stále potřeba, vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedla to ve středu agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

V revidovaném Světovém ekonomickém výhledu MMF uvádí, že globální ekonomika by v tomto roce mohla klesnout o 1,4 procenta, což je více, než v dubnu odhadovaných 1,3 procenta. MMF na druhou stranu v příštím roce očekává silnější růst o 2,5 procenta, zatímco v dubnu předpovídal růst o 1,9 procenta.

"Finanční podmínky se zlepšily více, než se čekalo, za čímž stojí hlavně veřejné intervence, a nedávná data naznačují, že pokles ekonomické aktivity se zmírňuje, i když situace se různí podle regionů," uvádí zpráva MMF.

Fond také uvedl, že vlády jednotlivých zemí by se i nadále měly držet spíše podpůrné politiky, dokud se opravdu neobnoví růst a nezmizí deflační tlaky. Tam kde je to možné, by měly centrální banky dále snížit úrokové sazby a dát najevo, že je budou udržovat nízko, dokud se nevrátí udržitelný růst.

MMF také zmínil své obavy z růstu úrovně vládních dluhů, což ne následek vyšší vládní spotřeby, která má pomoc ekonomikám. Podle MMF budou vlády potřebovat silné střednědobé fiskální rámce.

"I když by měla být fiskální politika i v roce 2010 spíše podpůrná, měly by již existovat plány na změnu fiskální rovnováhy a zajištění udržitelné zadluženosti poté, co se opět vrátí ekonomický růst," uvedl MMF.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Celní válka odvrácena? Čína nabízí Trumpovi balíček ke zlepšení obchodní…

18.05.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama