OPEC bude ve Vídni jednat o limitech těžby, i s Ruskem

Vídeň - Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v neděli ve Vídni jednat, zda je lepší striktní dodržování současných limitů, nebo těžbu snížit vzhledem k ekonomické krizi. V sobotu to uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Potřebujeme vyhodnotit poptávku a zjistit, zda je nutné přijmout další opatření," řekl venezuelský ministr pro energetiky Rafael Ramirez. „Velmi pečlivě jsme analyzovali ekonomickou situaci ve světě. Je to horší, než si dokázal vůbec kdo představit,“ dodal. Venezuela v minulosti byla jednou z prvních zemí, která požadovala opatření ke zvýšení cen ropy.

Většina členů OPEC je ale údajně pro zachování limitů. "Většina se dohodla, že dodržování současných limitů k těžbě ropy bude mít na cenovou stabilitu větší vliv než nové limity," uvedly v sobotu saúdskoarabskou noviny Rijád al-noviny. "Snížení produkce mohou posílat chybné signály na globální trh, který nebude v zájmu investorů a nebude podporovat využití globální ekonomiky," uvedl zdroj listu.

Členy Organizace zemí vyvážejících ropu trápí současná cena ropy. Ta je v porovnání s loňským červencem zhruba třetinová.

Ropný summit chce uspořádat i Rusko, který zatím není členem OPECu. Námětem mezinárodního setkání koncem tohoto roku má být diskuse o cenách ropy. Rusko hodlá na summit pozvat členy OPECu, s níž se stále více sbližuje. Chybět by neměly ani ostatní velcí světoví ropní producenti.

Ruský vicepremiér Igor Sečin oznámil, že Rusko navrhuje zahájení „pohybu k novému systému stanovení cen ropy“. Ruský vicepremiér přitom upozornil na to, že panují pochybnosti o koeficientech, na nichž je založeno stanovení cen ruské ropy. „Panují pochybnosti, pokud to vyjádříme nejmírněji, o tom, nakolik spravedlivé tyto koeficienty jsou,“ prohlásil Sečin.

Rusko je největší ropný producent, který dosud stojí mimo OPEC. Posledního zasedání OPECu se však zúčastnilo jako pozorovatel a Sečin by měl podle svého čtvrtečního vyjádření Moskvu reprezentovat na nedělní schůzce OPECu ve Vídni také.

Témata: opec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Celní válka odvrácena? Čína nabízí Trumpovi balíček ke zlepšení obchodní…

18.05.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama