OPEC bude ve Vídni jednat o limitech těžby, i s Ruskem

Vídeň - Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v neděli ve Vídni jednat, zda je lepší striktní dodržování současných limitů, nebo těžbu snížit vzhledem k ekonomické krizi. V sobotu to uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Potřebujeme vyhodnotit poptávku a zjistit, zda je nutné přijmout další opatření," řekl venezuelský ministr pro energetiky Rafael Ramirez. „Velmi pečlivě jsme analyzovali ekonomickou situaci ve světě. Je to horší, než si dokázal vůbec kdo představit,“ dodal. Venezuela v minulosti byla jednou z prvních zemí, která požadovala opatření ke zvýšení cen ropy.

Většina členů OPEC je ale údajně pro zachování limitů. "Většina se dohodla, že dodržování současných limitů k těžbě ropy bude mít na cenovou stabilitu větší vliv než nové limity," uvedly v sobotu saúdskoarabskou noviny Rijád al-noviny. "Snížení produkce mohou posílat chybné signály na globální trh, který nebude v zájmu investorů a nebude podporovat využití globální ekonomiky," uvedl zdroj listu.

Členy Organizace zemí vyvážejících ropu trápí současná cena ropy. Ta je v porovnání s loňským červencem zhruba třetinová.

Ropný summit chce uspořádat i Rusko, který zatím není členem OPECu. Námětem mezinárodního setkání koncem tohoto roku má být diskuse o cenách ropy. Rusko hodlá na summit pozvat členy OPECu, s níž se stále více sbližuje. Chybět by neměly ani ostatní velcí světoví ropní producenti.

Ruský vicepremiér Igor Sečin oznámil, že Rusko navrhuje zahájení „pohybu k novému systému stanovení cen ropy“. Ruský vicepremiér přitom upozornil na to, že panují pochybnosti o koeficientech, na nichž je založeno stanovení cen ruské ropy. „Panují pochybnosti, pokud to vyjádříme nejmírněji, o tom, nakolik spravedlivé tyto koeficienty jsou,“ prohlásil Sečin.

Rusko je největší ropný producent, který dosud stojí mimo OPEC. Posledního zasedání OPECu se však zúčastnilo jako pozorovatel a Sečin by měl podle svého čtvrtečního vyjádření Moskvu reprezentovat na nedělní schůzce OPECu ve Vídni také.

Témata: opec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama