OPEC bude ve Vídni jednat o limitech těžby, i s Ruskem

Vídeň - Ministři Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) budou v neděli ve Vídni jednat, zda je lepší striktní dodržování současných limitů, nebo těžbu snížit vzhledem k ekonomické krizi. V sobotu to uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

"Potřebujeme vyhodnotit poptávku a zjistit, zda je nutné přijmout další opatření," řekl venezuelský ministr pro energetiky Rafael Ramirez. „Velmi pečlivě jsme analyzovali ekonomickou situaci ve světě. Je to horší, než si dokázal vůbec kdo představit,“ dodal. Venezuela v minulosti byla jednou z prvních zemí, která požadovala opatření ke zvýšení cen ropy.

Většina členů OPEC je ale údajně pro zachování limitů. "Většina se dohodla, že dodržování současných limitů k těžbě ropy bude mít na cenovou stabilitu větší vliv než nové limity," uvedly v sobotu saúdskoarabskou noviny Rijád al-noviny. "Snížení produkce mohou posílat chybné signály na globální trh, který nebude v zájmu investorů a nebude podporovat využití globální ekonomiky," uvedl zdroj listu.

Členy Organizace zemí vyvážejících ropu trápí současná cena ropy. Ta je v porovnání s loňským červencem zhruba třetinová.

Ropný summit chce uspořádat i Rusko, který zatím není členem OPECu. Námětem mezinárodního setkání koncem tohoto roku má být diskuse o cenách ropy. Rusko hodlá na summit pozvat členy OPECu, s níž se stále více sbližuje. Chybět by neměly ani ostatní velcí světoví ropní producenti.

Ruský vicepremiér Igor Sečin oznámil, že Rusko navrhuje zahájení „pohybu k novému systému stanovení cen ropy“. Ruský vicepremiér přitom upozornil na to, že panují pochybnosti o koeficientech, na nichž je založeno stanovení cen ruské ropy. „Panují pochybnosti, pokud to vyjádříme nejmírněji, o tom, nakolik spravedlivé tyto koeficienty jsou,“ prohlásil Sečin.

Rusko je největší ropný producent, který dosud stojí mimo OPEC. Posledního zasedání OPECu se však zúčastnilo jako pozorovatel a Sečin by měl podle svého čtvrtečního vyjádření Moskvu reprezentovat na nedělní schůzce OPECu ve Vídni také.

Témata: opec
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim má špičkovou padělatelskou dílnu? Objevila se dolarová "superbankovka"

12.12.2017 12:51 Soul - KLDR se zřejmě vrátila k tištění falešných amerických dolarů, aby tak obešla mezinárodní…

Ruská firma dodá oblečení pro zimní olympiádu, zvítězila nad značkou Nike

12.12.2017 07:21 Moskva - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) oblékne pro zimní olympijské hry v Pchjongčchangu ruská…

Kuba povolila textové zprávy z mobilů do USA, jsou ale příliš drahé

09.12.2017 08:18 Havana - Kubánci mohou od pátku posílat krátké textové zprávy do Spojených států ze svých mobilních…

EU a Japonsko si plácly: Vznikne největší otevřená ekonomická zóna na světě

08.12.2017 14:10 Brusel/Tokio - Evropská unie a Japonsko se dohodly na vytvoření společné zóny volného obchodu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama