MMF: Začala obnova globální ekonomiky

Washington - Globální ekonomika se začala zotavovat z recese, udržitelnost tohoto stavu však bude vyžadovat to, aby se Spojené státy soustředily na export a Asie na import. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard.

Přidejte svůj názor

V článku, který v úterý zveřejnil MMF, Blanchard mimo jiné tvrdí, že potenciální výkon ekonomiky bude zřejmě nižší, než před začátkem finanční krize.

"Obrat nebude jednoduchý," uvedl Blanchard. "Krize zanechala hluboké šrámy, které postihnou jak nabídku, tak i poptávku na mnoho let dopředu," dodal

Podle něj spotřeba ve Spojených státech, která činí přibližně 70 procent veškeré americké ekonomiky a zajišťuje velkou část globální poptávky, nebude na tak vysokých úrovních, jako před krizí, protože domácnosti se budou muset vyrovnat s biliony dolarů ztrát kvůli pádu trhu s bydlením a propadu cen akcií na burze.

V krátkodobém výhledu většina států pocítí podle MMF zrychlení ekonomického růstu, i když růst nebude tak velký, aby v krátké době snížil míry nezaměstnanosti. Ty by měly začít klesat až v příštím roce.

„Téměř všechny státy zařadily výdaje na krize do svých rozpočtů, zvýšení daní je tak nevyhnutelné,“ prohlásil Blanchard. „To znamená, že asi nepůjdeme stejnou cestou jako před krizí, potenciální produkce může být nižší než před obdobím recese,“ dodal.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tučná pokuta pro společnost Apple? Může za to patentový spor

26.07.2017 19:05 Washington - Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu…

Kaspersky Lab nabízí antivirový program zdarma

26.07.2017 10:13 Moskva - Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou…

Poslanci USA schválili nové sankce proti Rusku, Íránu a KLDR. Trump proti…

26.07.2017 04:48 Aktualizováno Washington - Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní…

Co brzdí americkou ekonomiku? Odpověď Vás asi překvapí

25.07.2017 17:42 Aktualizováno Washington - Za hlavní voliče Donalda Trumpa jsou považováni rozhněvaní bílí muži, pracující v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama