MMF: Začala obnova globální ekonomiky

Washington - Globální ekonomika se začala zotavovat z recese, udržitelnost tohoto stavu však bude vyžadovat to, aby se Spojené státy soustředily na export a Asie na import. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Olivier Blanchard.

Přidejte svůj názor

V článku, který v úterý zveřejnil MMF, Blanchard mimo jiné tvrdí, že potenciální výkon ekonomiky bude zřejmě nižší, než před začátkem finanční krize.

"Obrat nebude jednoduchý," uvedl Blanchard. "Krize zanechala hluboké šrámy, které postihnou jak nabídku, tak i poptávku na mnoho let dopředu," dodal

Podle něj spotřeba ve Spojených státech, která činí přibližně 70 procent veškeré americké ekonomiky a zajišťuje velkou část globální poptávky, nebude na tak vysokých úrovních, jako před krizí, protože domácnosti se budou muset vyrovnat s biliony dolarů ztrát kvůli pádu trhu s bydlením a propadu cen akcií na burze.

V krátkodobém výhledu většina států pocítí podle MMF zrychlení ekonomického růstu, i když růst nebude tak velký, aby v krátké době snížil míry nezaměstnanosti. Ty by měly začít klesat až v příštím roce.

„Téměř všechny státy zařadily výdaje na krize do svých rozpočtů, zvýšení daní je tak nevyhnutelné,“ prohlásil Blanchard. „To znamená, že asi nepůjdeme stejnou cestou jako před krizí, potenciální produkce může být nižší než před obdobím recese,“ dodal.

Témata: krize | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Celní válka odvrácena? Čína nabízí Trumpovi balíček ke zlepšení obchodní…

18.05.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama