Americká vláda změní podmínky pomoci pro AIG

Washington - Americká vláda změní podmínky pro pomoc pojišťovně AIG tak, aby nemohla svým zaměstnancům vyplácet na odměnách milionové částky z kapes daňových poplatníků. Informovaly o tom v pondělí agentury Reuters a Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo financí upraví podmínky čerpání poslední pomoci, kterou americká vláda pojišťovně nabízí. Důvodem je fakt, že AIG oznámila svůj záměr vyplatit svým zaměstnancům z finanční divize na odměnách za loňský rok 165 milionů dolarů, které by však šly z peněz daňových poplatníků. A to se ministerstvu financí nelíbí.

Počty AIG jsou veskrze jednoduché. V loňském roce pojišťovna prodělala 99 miliard dolarů, od americké vlády již dostala 173 miliard dolarů. Částka 165 milionů dolarů, která má být vyplacena zaměstnancům finanční divize společnosti se tak nezdá nijak přehnaná. Vždyť morálka jde v byznysu často stranou. Proč však AIG sporné miliony vůbec vyplatí, když to byla právě finanční divize, která značně přispěla ke špatným investicím pojišťovny? Protože se k tomu smluvně zavázala a nyní se obává, že by ji nevyplacení manažeři zažalovali.

Takto jednoduchý důvod však při bližším pohledu neobstojí. Americká vláda, která společnost z 80 procent ovládá, by případný soud pravděpodobně vyhrála. Podle amerického práva je totiž nelegální převádět aktiva, jako například bonusy, která jsou potřebná k tomu, aby se splatily dluhy věřitelům. AIG sice v období, kdy se objem bonusů vyjednával, insolventní nebyla, nicméně bylo jasné, že ji globální ekonomická krize těžce zasáhne.

I přesto však bude pro americkou vládu jednodušší výplatě bonusů zabránit v rámci podmínek u své již v pořadí čtvrté kapitálové injekce v objemu 30 miliard dolarů, což je částka ročního rozpočtu státu New Jersey. "Systémová důležitost AIG je totiž tak vysoká, že si americká vláda nemůže dovolit jí odmítnout pomoc," řekl Mediafaxu analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Celní válka odvrácena? Čína nabízí Trumpovi balíček ke zlepšení obchodní…

18.05.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama