Americká vláda změní podmínky pomoci pro AIG

Washington - Americká vláda změní podmínky pro pomoc pojišťovně AIG tak, aby nemohla svým zaměstnancům vyplácet na odměnách milionové částky z kapes daňových poplatníků. Informovaly o tom v pondělí agentury Reuters a Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo financí upraví podmínky čerpání poslední pomoci, kterou americká vláda pojišťovně nabízí. Důvodem je fakt, že AIG oznámila svůj záměr vyplatit svým zaměstnancům z finanční divize na odměnách za loňský rok 165 milionů dolarů, které by však šly z peněz daňových poplatníků. A to se ministerstvu financí nelíbí.

Počty AIG jsou veskrze jednoduché. V loňském roce pojišťovna prodělala 99 miliard dolarů, od americké vlády již dostala 173 miliard dolarů. Částka 165 milionů dolarů, která má být vyplacena zaměstnancům finanční divize společnosti se tak nezdá nijak přehnaná. Vždyť morálka jde v byznysu často stranou. Proč však AIG sporné miliony vůbec vyplatí, když to byla právě finanční divize, která značně přispěla ke špatným investicím pojišťovny? Protože se k tomu smluvně zavázala a nyní se obává, že by ji nevyplacení manažeři zažalovali.

Takto jednoduchý důvod však při bližším pohledu neobstojí. Americká vláda, která společnost z 80 procent ovládá, by případný soud pravděpodobně vyhrála. Podle amerického práva je totiž nelegální převádět aktiva, jako například bonusy, která jsou potřebná k tomu, aby se splatily dluhy věřitelům. AIG sice v období, kdy se objem bonusů vyjednával, insolventní nebyla, nicméně bylo jasné, že ji globální ekonomická krize těžce zasáhne.

I přesto však bude pro americkou vládu jednodušší výplatě bonusů zabránit v rámci podmínek u své již v pořadí čtvrté kapitálové injekce v objemu 30 miliard dolarů, což je částka ročního rozpočtu státu New Jersey. "Systémová důležitost AIG je totiž tak vysoká, že si americká vláda nemůže dovolit jí odmítnout pomoc," řekl Mediafaxu analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Foxconn postaví v USA továrnu za deset miliard dolarů

27.07.2017 03:06 Washington - Tchajwanská společnost Foxconn, největší smluvní výrobce elektroniky na světě, postaví…

Tučná pokuta pro společnost Apple? Může za to patentový spor

26.07.2017 19:05 Washington - Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu…

Kaspersky Lab nabízí antivirový program zdarma

26.07.2017 10:13 Moskva - Ruská softwarová společnost Kaspersky Lab uvádí na trh verzi antivirového programu, kterou…

Poslanci USA schválili nové sankce proti Rusku, Íránu a KLDR. Trump proti…

26.07.2017 04:48 Aktualizováno Washington - Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama