V úterý uplyne rok od pádu Lehman Brothers, milníku finanční krize

New York - V úterý uplyne přesně rok od milníku finanční krize - pádu bankovní skupiny Lehman Brothers.

Přidejte svůj názor

Pád bankovní skupiny Lehman Brothers byl šok, po němž se vážné ekonomické problémy přestaly odvracet politickými floskulemi, a začalo se myslet realisticky.

Lehman Brothers byla první výrazná oběť finanční krize, která vyvstala z krize hypoteční. Hlad investorů po vyšších ziscích si začal vybírat své daně.

Mamutí americká banka Lehman Brothers před rokem v pondělí požádala o ochranu před bankrotem poté, co zkrachovala jednání s americkými státními institucemi o poskytnutí pomoci, a poté, co se ani nepodařilo získat kupce, který by tento finanční ústav odkoupil.

To se přitom nemuselo stát. Korejská Korea Development bank (KDB) totiž měla o americkou banku zájem, nicméně Američané dali přednost programu ochrany před věřitely. „Lehman se s námi shodl na většině podmínek, byl zde však velký rozdíl v ocenění vkladu,“ sdělil novinářům jen den po krachu guvernér korejské banky Min Euoo-sung. Podle guvernéra byla KDB ochotna nabídnout zhruba jednu třetinu toho, co Lehman požadoval. Guvernér dodal, že kdyby banka akceptovala návrh, který jim KDB poslala na konci srpna, nedostala by se do tak obtížné situace.

Na pád banky reagovaly akciové trhy ohromným propadem, fondy a bankovní skupiny musely přeceňovat svá portfolia. Pražská burza v září vykázala poměr ziskových a ztrátových titulů 2:12, americký index Dow Jones se propadnul o 20 procent.

Situace se poté ještě více zhoršovala, finančním společnostem chyběla likvidita, kterou by mohly poskytnout soukromému sektoru. Podniky se tak těžko dostávaly k provozním úvěrům, musely propouštět, nebo dokonce zkrachovaly. Padat začala průmyslová výroba i maloobchodní tržby, sekundárně rostla nezaměstnanost. Finanční krize se tak přelila do krize reálné ekonomiky.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama