V úterý uplyne rok od pádu Lehman Brothers, milníku finanční krize

New York - V úterý uplyne přesně rok od milníku finanční krize - pádu bankovní skupiny Lehman Brothers.

Přidejte svůj názor

Pád bankovní skupiny Lehman Brothers byl šok, po němž se vážné ekonomické problémy přestaly odvracet politickými floskulemi, a začalo se myslet realisticky.

Lehman Brothers byla první výrazná oběť finanční krize, která vyvstala z krize hypoteční. Hlad investorů po vyšších ziscích si začal vybírat své daně.

Mamutí americká banka Lehman Brothers před rokem v pondělí požádala o ochranu před bankrotem poté, co zkrachovala jednání s americkými státními institucemi o poskytnutí pomoci, a poté, co se ani nepodařilo získat kupce, který by tento finanční ústav odkoupil.

To se přitom nemuselo stát. Korejská Korea Development bank (KDB) totiž měla o americkou banku zájem, nicméně Američané dali přednost programu ochrany před věřitely. „Lehman se s námi shodl na většině podmínek, byl zde však velký rozdíl v ocenění vkladu,“ sdělil novinářům jen den po krachu guvernér korejské banky Min Euoo-sung. Podle guvernéra byla KDB ochotna nabídnout zhruba jednu třetinu toho, co Lehman požadoval. Guvernér dodal, že kdyby banka akceptovala návrh, který jim KDB poslala na konci srpna, nedostala by se do tak obtížné situace.

Na pád banky reagovaly akciové trhy ohromným propadem, fondy a bankovní skupiny musely přeceňovat svá portfolia. Pražská burza v září vykázala poměr ziskových a ztrátových titulů 2:12, americký index Dow Jones se propadnul o 20 procent.

Situace se poté ještě více zhoršovala, finančním společnostem chyběla likvidita, kterou by mohly poskytnout soukromému sektoru. Podniky se tak těžko dostávaly k provozním úvěrům, musely propouštět, nebo dokonce zkrachovaly. Padat začala průmyslová výroba i maloobchodní tržby, sekundárně rostla nezaměstnanost. Finanční krize se tak přelila do krize reálné ekonomiky.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bitva mobilních gigantů: Samsung má zaplatit firmě Apple 539 milionů dolarů

25.05.2018 08:27 San Jose (USA) - Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční společnosti Apple náhradu…

Netflix má nový prim, je největší zábavní firmou

24.05.2018 21:16 San Francisco - Tržní hodnota Netflixu dnes stoupla na rekordních 153 miliard dolarů (3,4 biliony…

Americké banky mají díky novému zákonu volnější režim

24.05.2018 20:24 Washington - Prezident Spojených států Donald Trump dnes podepsal zákon, který uvolňuje pravidla…

Válka, kterou prohrají všichni? Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

24.05.2018 12:29 Aktualizováno Washington - Americká vláda začala na pokyn prezidenta Donalda Trumpa vyšetřovat vliv dovozu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama