Americké domácnosti opět bohatnou

Washington - Majetek amerických domácností se ve druhém kvartále zvýšil o dva biliony na 53,1 bilionu dolarů z 51,1 bilionu v prvním čtvrtletí. Analytici to hodnotí jako první krok v nastartování koupěschopnosti Američanů, informuje v pátek agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Nárůst majetku domácností a neziskových organizací o 2 biliony dolarů znamená první zisk za posledních sedm čtvrtletí, jak ukázala čtvrteční zpráva Fedu. Nicméně objem bohatství stále zůstává o 11,1 bilionu dolarů pod úrovní třetího čtvrtletí roku 2007, tedy před začátkem krize.

Navýšení amerického majetku znamená pro Spojené státy oživení ekonomiky a přiblížení se době, kdy budou spotřebitelé znovu zažívat ekonomický růst. Ekonomové předpokládají, že to může trvat roky, než se ekonomika plně vzpamatuje z nejhoršího propadu od roku 1980.

"Nedávný růst cen akcií a stabilizace cen nemovitostí by měly pomoci ztlumit negativní dopady krize na spotřebu," míní Zach Pandl, ekonom Nomura Securities. "Spotřebitelé jsou nicméně i nadále mnohem chudší, než byli před pár roky," dodal.

Díky vládním programům jako šrotovné nebo vyšší podpora v nezaměstnanosti budou spotřebitelé v tomto čtvrtletí více utrácet v porovnání s posledními šesti kvartály, kdy se spotřeba snižovala, domnívají se ekonomové oslovení agenturou Bloomberg.

Růst majetku odráží největší čtvrtletní skok v Indexu Standard and Poor’s 500 a první růst cen nemovitostí po více než dvou letech.

Hodnota majetku amerických domácností se začala propadat během posledních tří měsíců roku 2007. Negativní trend se zastavil až v minulém čtvrtletí. Šlo o nejdéle trvající propad v hodnotě majetku v historii záznamů, tedy od roku 1952. Během té doby se majetek amerických domácností propadl o rekordních 13 bilionů dolarů. Majetek Američanů negativně ovlivnily klesající ceny domů a akcií a stoupající nezaměstnanost, která prý do konce roku dosáhne 10 procent.

Zatímco se ekonomika pomalu staví na nohy, Američané si méně půjčují. V době od dubna do června klesl počet hypoték o 1,4 procenta a další formy úvěrů o 6,5 procenta.

Celkové půjčování spotřebitelům, firmám a vládním agenturám se za poslední kvartál zvýšilo o 4,9 procenta. Federální dluh narostl o 28 procent, zatímco dluh domácností a firem se snížil. Nárůst vládního dluhu je zapříčiněný výdaji, které spolkly státní stimuly.

Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg předpovídají, že spotřebitelé budou v druhé polovině roku 2009 utrácet v průměru o 1,3 procenta více. Celkově se však za letošek nakupování propadne o 0,8 procenta.

Témata: Ekonomika | USA | krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Americké domácnosti opět bohatnou

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama