Na ropném embargu může vydělat Čína

Praha - Po rozhodnutí Evropské unie, že nebude uzavírat kontrakty na dovoz ropy z Íránu, riál reagoval pádem a na teheránském černém trhu jeho hodnota vůči dolaru klesla o polovinu. Cena ropy Brent se zvýšila o více než dolar za barel, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Diskuse: 0

Na ropném embargu může vydělat Čína - anotační foto
reklama

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dohodli na uvalení embarga na dovoz ropy z Íránu. Shodli se také na sankcích vůči íránské centrální bance. Cílem opatření je narušit financování neprůhledného íránského jaderného programu a eliminovat důsledky případné íránské blokády strategického Hormuzského průlivu. Tím prochází pětina světové produkce ropy.

Cena ropy typu Brent vyskočila na aktuálních (15:00) 110,97 dolaru, což znamená denní posílení zhruba o jedno procento. Lehká ropa WTI zdražila o 1,05 dolaru na 99,38 dolaru za barel.

Embargo by mělo začít platit bezodkladně. Zákaz platí i pro obchodováním se zlatem, diamanty a dalšími drahými kovy s touto bankou i dalšími íránskými veřejnými institucemi. O embargu se v Unii do poslední chvíle vedla tvrdá debata zejména kvůli váhání Řecka, které patří k největším odběratelům íránské ropy. Řecká vláda se neúspěšně domáhala ročního odkladu uplatnění embarga.

Dodávky z Íránu by unijním zemím měla nahradit ropa zejména z dalších států v oblasti Perského zálivu. Právě proto Írán hrozil uzavřením Hormuzského průlivu. Spojené státy a Spojené království odpověděly, že jsou připraveny k vojenskému zásahu.

Írán vyváží do zemí evropské sedmadvacítky zhruba 20 procent své ropné produkce. Většinu suroviny exportuje do Asie. USA a EU se proto snaží přesvědčit asijské státy, a to zejména Indii, aby dovoz z Íránu omezily. Dalším významným dovozcem je Čína, která ale jednoznačně dává najevo, že se k embargu nemíní připojit. Íráčané v reakci na tyto zprávy začali houfně skupovat zlaté riály, které považují za bezpečně uložené peníze.

reklama
Klíčová slova: ropa zdražování

Diskuse

Na ropném embargu může vydělat Čína

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Komora navrhla paušální daň pro podnikatele, vláda změny nechystá  - anotační foto

Komora navrhla paušální daň pro podnikatele, vláda změny nechystá

26.05.2016 12:36 Olomouc - Hospodářská komora ČR (HK) navrhla paušální daň nahrazující daň z příjmů fyzických osob a odvody...

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory. Sobotka...

26.05.2016 11:24 Aktualizováno Praha - Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes na jejím sněmu v Olomouci kritizoval vládu,...

Ministerstvo chce zatraktivnit Česko pro velké investory. Co je v plánu?  - anotační foto

Ministerstvo chce zatraktivnit Česko pro velké investory. Co je v plánu?

26.05.2016 10:59 Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu, která by měla přilákal do Česka velké...

Mezi USA a Čínou zuří "ocelová válka". Washington zavede clo až 450 procent - anotační foto

Mezi USA a Čínou zuří "ocelová válka". Washington zavede clo až 450...

26.05.2016 10:53 Washington/Peking - Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné oceli z Číny. Americké ministerstvo...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20933 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama