Skupina zemí G7 varuje před předčasným stažením ekonomických stimulačních opatření

Istanbul - Skupina zemí G7 ve středu varovala před předčasným stažením ekonomických stimulačních opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"Monitorujeme ekonomický vývoj tak, abychom se ujistili, že stažení stimulačních ekonomických opatření nenastane předčasně," tvrdí návrh komuniké skupiny zemí G7 po setkání v tureckém Istanbulu. Skupina uvedla, že ekonomické zotavení je zatím "křehké, což je částečně důsledkem i oslabeného pracovního trhu."

"V posledních měsících jsou sice znatelné signály ekonomického zotavení a zlepšení na finančních trzích, nicméně zatím není důvod ke spokojenosti," tvrdí se v návrhu.

Před předčasným zavedením únikových strategií v pátek rovněž varoval výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. "Do budoucna, co se týče kondice globální ekonomiky, vidím dvě úskalí: první se týká příliš brzké aplikace únikových strategií z fiskálních a monetárních stimulů, druhé pak pramení z potřeby nadále konsolidovat finanční sektor," řekl šéf MMF.

Před předčasným stažením stimulačních opatření a aplikace únikových strategií varovala dříve i skupina G20, Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

Hlavním důvodem obav je přitom oslabený pracovní trh. Ten totiž na současné ekonomické oživení reaguje se zpožděním, analytici proto odhadují, že nezaměstnanost ve vyspělých zemích bude dále růst. Mezinárodní měnový fond tak očekává, že míra nezaměstnanosti ve vyspělých ekonomikách letos vzroste o 2,4 procentního bodu na 8,2 procenta, v příštím roce by pak měla dosáhnout 9,3 procenta. Míra nezaměstnanosti v USA by v příštím roce měla dosáhnout 10,1 procenta, v Eurozóně 11,7 procenta a v Japonsku zvyklém na vysokou zaměstnanost na 6,1 procenta.

Mezinárodní měnový fond však i přesto očekává, že ekonomický výkon vyspělých ekonomik by měl v příštím roce vzrůst o 1,3 procenta.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Ekonomické rozhovory mezi USA s Čínou nedopadly dobře, tiskovka zrušena

20.07.2017 10:19 Washington - Ve středu se uskutečnilo jednání o zmírnění deficitu Spojených států v obchodování s…

PIN se stává minulostí. Nahradí ho revoluční ověřovací metody

20.07.2017 08:53 Dny PINů jsou sečteny. Od bankomatů, přes online nakupování až po restaurace zřejmě brzy budou lidé…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama