Skupina zemí G7 varuje před předčasným stažením ekonomických stimulačních opatření

Istanbul - Skupina zemí G7 ve středu varovala před předčasným stažením ekonomických stimulačních opatření. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

371

"Monitorujeme ekonomický vývoj tak, abychom se ujistili, že stažení stimulačních ekonomických opatření nenastane předčasně," tvrdí návrh komuniké skupiny zemí G7 po setkání v tureckém Istanbulu. Skupina uvedla, že ekonomické zotavení je zatím "křehké, což je částečně důsledkem i oslabeného pracovního trhu."

"V posledních měsících jsou sice znatelné signály ekonomického zotavení a zlepšení na finančních trzích, nicméně zatím není důvod ke spokojenosti," tvrdí se v návrhu.

Před předčasným zavedením únikových strategií v pátek rovněž varoval výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. "Do budoucna, co se týče kondice globální ekonomiky, vidím dvě úskalí: první se týká příliš brzké aplikace únikových strategií z fiskálních a monetárních stimulů, druhé pak pramení z potřeby nadále konsolidovat finanční sektor," řekl šéf MMF.

Před předčasným stažením stimulačních opatření a aplikace únikových strategií varovala dříve i skupina G20, Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

Hlavním důvodem obav je přitom oslabený pracovní trh. Ten totiž na současné ekonomické oživení reaguje se zpožděním, analytici proto odhadují, že nezaměstnanost ve vyspělých zemích bude dále růst. Mezinárodní měnový fond tak očekává, že míra nezaměstnanosti ve vyspělých ekonomikách letos vzroste o 2,4 procentního bodu na 8,2 procenta, v příštím roce by pak měla dosáhnout 9,3 procenta. Míra nezaměstnanosti v USA by v příštím roce měla dosáhnout 10,1 procenta, v Eurozóně 11,7 procenta a v Japonsku zvyklém na vysokou zaměstnanost na 6,1 procenta.

Mezinárodní měnový fond však i přesto očekává, že ekonomický výkon vyspělých ekonomik by měl v příštím roce vzrůst o 1,3 procenta.

Témata: Ekonomika | krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína sníží cla na dovoz automobilů na 15 procent

22.05.2018 12:16 Aktualizováno Peking - Čína od 1. července sníží cla na dovoz většiny automobilů na 15 procent ze současných 25…

Hudební gigant Sony se rozrůstá: Získá kontrolu nad vydavatelstvím EMI

22.05.2018 11:09 Aktualizováno Tokio - Japonský technologický a zábavní gigant Sony se dohodl na koupi kontrolního podílu v…

Třenice nekončí? Čína nevylučuje obnovení obchodního napětí s USA

21.05.2018 17:08 Peking - Čínská vláda nemůže zaručit, že se neobnoví napětí v obchodních vztazích se Spojenými…

CEFC Shanghai International nesplatila v termínu své dluhopisy

21.05.2018 17:06 Šanghaj - Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama