Rozpočet USA: Nejhorší deficit od konce 2. světové války

New York - Deficit rozpočtu USA v letošním fiskálním roce, který skončil 30. září, dopadl nejhůře od konce 2. světové války. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Rozpočtový deficit totiž dosáhl 1,4 bilionu dolarů, což znamená téměř desetinu hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky. Důvod rekordního schodku je zřejmý - na jedné straně propad příjmů kvůli rostoucí nezaměstnanosti a nižší spotřebě (tedy kvůli dopadům globální ekonomické a finanční krize), na straně druhé pak růst výdajů, které byly určeny zejména na stimulaci ekonomiky. Oproti předešlému fiskálnímu roku se americký schodek ztrojnásobil.

Daňové příjmy se propadly o 17 procent (420 miliard dolarů), na nejnižší úroveň za posledních 50 let. Daň z příjmu, která se na daňových příjmech podílí nejvíce, se snížila dokonce o 20 procent a příjmy ze zdanění korporací se snížily o 54 procent.

Naopak vládní výdaje vzrostly ve fiskálním roce o 18 procent, z čehož přibližně polovina kryla sanace ve finančním sektoru a záchranu hypotečních obrů Freddie Mac a Fannie Mae.

Se snížením deficitu se však v příštích letech nepočítá. Bílý dům totiž v srpnu upozornil, že v následujících deseti letech dosáhne schodek rozpočtu USA devíti bilionů dolarů.

Témata: USA | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF zhoršil výhled růstu pro USA, zlepšil prognózu pro eurozónu

24.07.2017 14:12 Aktualizováno Kuala Lumpur - Mezinárodní měnový fond (MMF) v dnešní aktualizaci Světového ekonomického výhledu…

Kyrgyzský prezident hájil firmu Liglass: Češi umlčí to štěkání

24.07.2017 08:57 Biškek - Za české investory ze společnosti Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu dostavět kaskádu…

Ekonomika KLDR loni rostla nejrychleji za 17 let, obyvatelé přesto živoří

21.07.2017 12:48 Soul - Navzdory mezinárodním sankcím ekonomika Severní Koreje roste. HDP totalitní a izolované země…

Washington dal Exxonu pokutu kvůli porušení protiruských sankcí

20.07.2017 21:51 Aktualizováno Washington - Ministerstvo financí Spojených států postihlo největší americkou ropnou společnost…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama