Rozpočet USA: Nejhorší deficit od konce 2. světové války

New York - Deficit rozpočtu USA v letošním fiskálním roce, který skončil 30. září, dopadl nejhůře od konce 2. světové války. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Rozpočtový deficit totiž dosáhl 1,4 bilionu dolarů, což znamená téměř desetinu hrubého domácího produktu největší světové ekonomiky. Důvod rekordního schodku je zřejmý - na jedné straně propad příjmů kvůli rostoucí nezaměstnanosti a nižší spotřebě (tedy kvůli dopadům globální ekonomické a finanční krize), na straně druhé pak růst výdajů, které byly určeny zejména na stimulaci ekonomiky. Oproti předešlému fiskálnímu roku se americký schodek ztrojnásobil.

Daňové příjmy se propadly o 17 procent (420 miliard dolarů), na nejnižší úroveň za posledních 50 let. Daň z příjmu, která se na daňových příjmech podílí nejvíce, se snížila dokonce o 20 procent a příjmy ze zdanění korporací se snížily o 54 procent.

Naopak vládní výdaje vzrostly ve fiskálním roce o 18 procent, z čehož přibližně polovina kryla sanace ve finančním sektoru a záchranu hypotečních obrů Freddie Mac a Fannie Mae.

Se snížením deficitu se však v příštích letech nepočítá. Bílý dům totiž v srpnu upozornil, že v následujících deseti letech dosáhne schodek rozpočtu USA devíti bilionů dolarů.

Témata: USA | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA a Čína se dohodly na snížení obchodního schodku

19.05.2018 21:32 Washington/Peking - Spojené státy a Čína se dohodly na opatřeních zaměřených na výrazné snížení…

Nábytkářský řetězec IKEA vstupuje na jihoamerický trh

18.05.2018 20:12 Stockholm - Největší nábytkářský řetězec na světě IKEA vstupuje na jihoamerický trh. Uzavřel…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Celní válka odvrácena? Čína nabízí Trumpovi balíček ke zlepšení obchodní…

18.05.2018 11:03 Aktualizováno Washington/Peking - Čína nabízí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi balík opatření, který má…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama