Zahraniční investoři skupují půdu v Africe

Londýn - Nově vzniklá veřejná databáze obchodů s půdou odhalila, že od roku 2000 skoupili soukromníci po celém světě přes 76 milionů hektarů půdy, což odpovídá polovině rozlohy západní Evropy. Nejvíce investic proběhlo v Africe, píše webový portál listu Guardian.

Diskuse: 1

Zahraniční investoři skupují půdu v Africe - anotační foto
reklama

Afrika od roku 2000 prodala pět procent své zemědělské půdy. Z celkových 1008 transakcí se jich 466 uskutečnilo na černém kontinentu.

Nejrozsáhlejší území prodala Indonésie, kde soukromníci získali 9,5 milionu hektarů. Celosvětově největšími nákupčími půdy se staly indická vláda, čínská telekomunikační firma ZTE International a indonéská papírenská společnost Indah Kiat Pulp & Paper.

Fenomén tzv. land grabbingu („zabírání půdy“) posílil po potravinové a ekonomické krizi v letech 2007 a 2008. Investoři z vyspělých států výhodně nakupují půdu v zemích třetího světa za účelem využití nebo pouhé spekulace. Místní komunity kvůli nízkým cenám, slabé legislativě a zkorumpovaným vládám přicházejí o možnost pěstovat si své vlastní potraviny a stávají se závislými na zahraničních dovozcích.

Valná většina celosvětově prodané půdy (50,2 milionů hektarů) bude využitá pro zemědělství. Méně než třicet procent tohoto objemu má ale sloužit výhradně pro pěstování potravin. Naopak téměř dvacet procent chtějí investoři použít pro potravinářsky nevyužitelné plodiny. Pěstovat se tam budou suroviny pro výrobu biopaliv nebo krmivo pro dobytek.

Zpráva potvrdila, že většina zahraničních vlastníků se orientuje na export a pro místní nevytváří pracovní místa ani další výhody. Vlády rozvojových zemí zahraniční investory vítají. Často jim však za netransparentních podmínek prodávají půdu, na které již hospodaří místní obyvatelé.

Databáze Land Matrix vůbec poprvé zpřístupňuje informace o globálním obchodu s půdou. Projekt vznikl na základě spolupráce pěti evropských výzkumných center a čtyřiceti nevládních organizací z celého světa. Vychází ze zpráv médií, akademického výzkumu i svědectví z terénu. Pro některé země jsou však data stále neúplná.

reklama
Klíčová slova: afrika pozemky

Diskuse

Zahraniční investoři skupují půdu v Africe

Počet příspěvků: , poslední 29.04.2012 13:13
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu. Bude mrznout celá Evropa?

25.11.2015 13:01 Aktualizováno Moskva/Kyjev/Praha - Ukrajina do dnešních 08:00 SEČ obdržela všechen plyn, který si předplatila. Ruský gigant...

Stávající elektronické podpisy skončí, změna se dotkne statisíců podnikatelů - anotační foto

Stávající elektronické podpisy skončí, změna se dotkne statisíců podnikatelů

25.11.2015 12:09 Praha - Již brzy budou fyzické i právnické osoby moci využít takzvanou elektronickou identitu. Ta přinese...

Český klenotník dobývá Ameriku, v USA otevírá další butik - anotační foto

Český klenotník dobývá Ameriku, v USA otevírá další butik

25.11.2015 12:05 Houston - České klenotnictví ALO diamonds je jediná česká klenotnická firma, které se ve Spojených státech...

Centrum Chodov získalo nejlepší hodnocení ve dvou kategoriích certifikace BREEAM - anotační foto

Centrum Chodov získalo nejlepší hodnocení ve dvou kategoriích certifikace...

25.11.2015 09:22 Praha – Centrum Chodov jako první nákupní centrum získalo dvakrát nejvyšší možné hodnocení „Vynikající“...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Věříte, že světu hrozí jaderný konflikt?

Hlasovalo 7241 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama