Japonsko a Kazachstán chtějí společně zpracovávat kovy vzácných zemin

Tokio - Japonsko a Kazachstán plánují podepsat dohodu o vzájemné spolupráci při zpracování kovů vzácných zemin, které jsou nezbytně nutné pro výrobu elektroniky. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Diskuse: 0

reklama

Japonský ministr obchodu Jukio Edano se sejde s vládními představiteli Kazachstánu včetně prezidenta Nursultan Nazarbajeva k podepsání smlouvy začátkem května. Za pomoci dohody se obě země společně pokusí snížit dominantní vliv Číny na trhu s kovy vzácných zemin, které jsou nezbytné pro výrobu elektroniky a v automobilovém průmyslu.

Vysoké ceny kovů vzácných zemin pocházejících z Číny tlačí na japonské výrobce baterií a elektroniky a tím je nutí snižovat jejich spotřebu a hledat alternativní cesty, čemuž by měla vzájemná smlouva obou zemí pomoci.

Japonsko a Kazachstán se proto chystají společně stavět továrnu u města Stepnogorsk nacházejícím se na severu Kazachstánu, v které bude využíváno japonské technologie k získávání vzácného dysprosia. To se používá například u motorů pro elektrické a hybridní automobily a získává se izolací od ostatních prvků ze vzácných zemin.

Továrna by měla začít svůj provoz již letos v létě a do Japonska do konce roku dopravit 30 tun materiálu. Na příští rok je plánovaná dodávka 50 tun dysprosia. Japonský průmysl přitom spotřebuje přibližně 500 tun vzácné zeminy ročně.

EU, Spojené státy a Japonsko zároveň požádaly Světovou obchodní organizaci, aby řešila spory s Čínou týkající se vývozu a cen vzácných zemin, jako je například vzácné dysprosium, kterého ve vesmíru připadá pouze jeden atom na 100 miliard atomů vodíku.

reklama
Klíčová slova: Japonsko kazachstán

Diskuse

Japonsko a Kazachstán chtějí společně zpracovávat kovy vzácných zemin

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Soud prohlásil konkurz na majetek liberecké Intermy  - anotační foto

Soud prohlásil konkurz na majetek liberecké Intermy

02.05.2016 11:52 Liberec - Krajský soud v Liberci prohlásil konkurz na majetek zkrachovalé stavební společnosti Interma...

Případná insolvence OKD neznamená konec těžby, ujišťuje Mládek

02.05.2016 11:48 Praha - Případné vyhlášení insolvence černouhelné společnosti OKD automaticky neznamená, že bude ukončena...

Podmínky v průmyslu se zhoršují, index PMI klesá už třetí měsíc v řadě - anotační foto

Podmínky v průmyslu se zhoršují, index PMI klesá už třetí měsíc v řadě

02.05.2016 10:13 Praha - Společnost Markit Economics dnes uvedla, že index PMI klesl z březnových 54,3 bodu na dubnových 53,6...

Novým šéfem Air France-KLM bude Jean-Marc Janaillac  - anotační foto

Novým šéfem Air France-KLM bude Jean-Marc Janaillac

02.05.2016 08:32 Paříž - Jean-Marc Janaillac (63) byl jmenován novým generálním ředitelem letecké společnosti Air France-KLM....

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 5103 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama