Ve věku 94 let zemřel laureát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Samuelson

Belmont - Po krátké nemoci zemřel v neděli v Belmontu v americkém státě Massachusetts Paul Samuelson, autor nejprodávanější ekonomické učebnice všech dob, vlivný ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1970. Bylo mu 94 let, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

O jeho úmrtí informoval Technologický institut v Massachusetts (MIT), kde řadu let působil.

„Paul Samuelson přeměnil vše, na co se zaměřil: teoretické základy jeho oboru, způsob výuky ekonomie po celém světě, její étos a význam i životy svých kolegů a studentů,“ uvedla prezidentka MIT Susan Hockfieldová.

Samuelson do MIT nastoupil v roce 1940 a během let pozvedl tamní ekonomickou fakultu na špičkovou úroveň. Svědčí o tom celá plejáda proslulých absolventů: je mezi nimi šéf americké centrální banky Ben Bernanke, sloupkař prestižního amerického deníku The New York Times a nositel Nobelovy ceny Paul Krugman nebo nynější ekonomická poradkyně prezidenta Baracka Obamy Christina Romerová.

„Jako vědec a učitel, jako jeden z obrů, na jehož ramenou stojí každý současný ekonom, nám tady zanechal obrovské dědictví,“ uvedl šéf Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) James Poterna.

Emeritní profesor MIT Paul Samuelson měl obrovský vliv na ekonomické teorie ve druhé polovině 20. století. Někdejší hlavní ekonomický poradce prezidenta Johna F. Kennedyho a Lyndona Johnsona napsal knihu Ekonomie, která se stala nejpopulárnější ekonomickou učebnicí historie. Od roku 1948 byla vydána osmnáctkrát a prodaly se jí přes čtyři miliony kusů ve 40 překladech.

Populární byly jeho sloupky v magazínu Newsweek.

Samuelson získal Nobelovu cenu za ekonomii jako první Američan a teprve jako třetí ekonom v dějinách. Její udělení Královská švédská akademie tehdy zdůvodnila tím, že Samuelson pro „pozvednutí úrovně vědecké analýzy v ekonomické teorii učinil tolik, jako žádný jiný ekonom“.

Studoval mimo jiné u ekonoma a politického vědce Josepha Schumpetera, rodáka z moravské Třešti.

Témata: nobelova cena
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bitva mobilních gigantů: Samsung má zaplatit firmě Apple 539 milionů dolarů

25.05.2018 08:27 San Jose (USA) - Americký soud uložil firmě Samsung zaplatit konkurenční společnosti Apple náhradu…

Netflix má nový prim, je největší zábavní firmou

24.05.2018 21:16 San Francisco - Tržní hodnota Netflixu dnes stoupla na rekordních 153 miliard dolarů (3,4 biliony…

Americké banky mají díky novému zákonu volnější režim

24.05.2018 20:24 Washington - Prezident Spojených států Donald Trump dnes podepsal zákon, který uvolňuje pravidla…

Válka, kterou prohrají všichni? Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

24.05.2018 12:29 Aktualizováno Washington - Americká vláda začala na pokyn prezidenta Donalda Trumpa vyšetřovat vliv dovozu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama